Судове рішення #10147845

Справа №2-3105

2009 рік

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2009 року Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області

у складі: головуючого- судді Алексєєнко І.П.

при секретарі - Чернієнко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Макіївці справу за позовом ОСОБА_1 до Макіївської міської Ради про розділ майна в спільній сумісній власності, визначення часток та внесення змін у реєстраційні документи,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що у період сумісного життя з померлим чоловіком ОСОБА_2, вони приватизували квартиру, яка є їх спільною сумісною власністю. Частки за життя не виділялися, що на теперішній час перешкоджає їй оформити спадщину за законом. Просила визнати частки у сумісній власності - приватизованій квартирі АДРЕСА_1 рівними, про що внести зміни до реєстраційних документів, а також внести зміни щодо розташування цього майна саме по провулку Гірняцький, а не вулиці, як помилково вказано в свідоцтві про право власності

В судовому засіданні позивачка підтримала позов і пояснила, що вона з померлим чоловіком ОСОБА_2 проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 Ця квартира була ними приватизована у 1997 році і видано свідоцтво на право спільної сумісної власності без виділення часток. ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік помер і після його смерті відкрилася спадщина у вигляді частки у спільній власності, а саме квартири АДРЕСА_1 За життя чоловіка вони вважали, що частки їх рівні, а саме по 1/2 частині в цій квартирі. Після смерті чоловіка вона прийняла спадщину, бо мешкала разом з ним постійно у цій квартирі та там же зареєстрована. Вона є спадкоємцем по закону першої черги, інших спадкоємців немає. Як співвласники квартири вони мали право з чоловіком розділити своє спільне нерухоме майно і нотаріально посвідчити такий договір, але співвласник квартири помер і вона не може укласти таку угоду а також не може отримати свідоцтво про спадщину і розпорядитися своєю часткою у спільному майні, бо співвласник помер. Просила визнати рівними по 1/2 частки у спільному майні за нею і її померлим чоловіком і внести зміни у реєстраційні документи у БТІ. Крім того, у свідоцтві про право власності при приватизації квартири було помилково вказано адресу квартири по вулиці Гірняцький, тоді як правильно провулок Гірняцький, про що також просит внести зміни до правовстановлюючих документів.

Відповідач - представник Макіївської міської Ради у судове засідання не з’явився, згідно заяви, просили справу розглянути у їх відсутності, проти задоволення вимог ОСОБА_1 не заперечували, але зазначили, що закон не вимагає рішення суду про визначення частки спадкодавця для оформлення права на спадщину за законом..

Третя особа на стороні відповідача - представник КП "Макіївське міське БТІ" у судове засідання не з’явився, згідно листа, просили справу розглянути у їх відсутності, проти задоволення позову не заперечували.

Суд, заслухавши пояснення позивача та дослідивши їх доданими доказами, встановив наступні факти та правовідносини та прийшов до висновку про задоволення позову ОСОБА_1

Згідно ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

Згідно копії свідоцтва № 324 про право власності на житло, виданого 21 квітня 1997 року Комісією по приватизації житлового фонду ВО "Макіїввугілля", квартира АДРЕСА_1, належить на підставі спільної сумісної власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1, про що записано у реєстрову книгу № 252 за реєстровим № 51382 від 20 травня 1997 року у КП "Бюро технічної інвентаризації" міста Макіївки. (а.с. 6)

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить копія свідоцтва про смерть (а.с. 8)

Згідно копії свідоцтва про шлюб позивач ОСОБА_1 та померлий ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі. (а.с. 7)

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2., відкрилася спадщина, у яку входить і його частка у квартирі АДРЕСА_1, але ця частка за життя не виділена.

Позивачка щодо спадщини померлого ОСОБА_5, як його дружина, є спадкоємцем першої черги за законом. Інших спадкоємців немає.

Згідно ст. 372 ч. 1 ЦК України майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними. Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. (ч. 4 ст. 372 ЦК України)

Як встановлено в судовому засіданні позивач як спадкоємець за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 спадщину прийняла, оскільки вона постійно з ним мешкала у спадковій квартирі і зареєстрована в ній, що підтверджується копією домової книги

Між тим, свідоцтва про право на спадщину за законом позивач отримати не може, оскільки згідно з п. 224 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій, нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного із учасників спільної сумісної власності тільки після виділення (визначення) частки померлого у спільному майні.

Так як один із співвласників на квартиру помер, то неможливо скласти угоду про розділ нерухомого майна та неможливо отримати свідоцтво про право на спадщину, у зв’язку з чим порушується право власності позивачки, яке підлягає судовому захисту.

Виходячи з рівності часток, з врахуванням вимог ст. 372 ч. 2 ЦК України, склавшихся сімейних відносин між співвласниками квартири, суд вважає, що померлому ОСОБА_2 в квартирі належала 1/2 частка, а позивачці також належить 1/2 частка цієї ж квартири АДРЕСА_1

Аналізуючи усі докази суд приходить до висновку, що у спільній сумісній власності позивачки і її померлого чоловіка - співвласника квартири, частки є рівними, про що слід внести зміни у реєстраційні документи.

Крім того, у свідоцтві про право власності на житло, виданому 21 квітня 1997 року Комісією по приватизації житлового фонду ВО "Макіїввугілля", яка на теперішній час не існує, місцем розташування квартири вказано АДРЕСА_1. Цей правовстановлюючий документ виготовлено російською мовою і в ньому очевидна помилка щодо написання вулиці, а не як правильно провулок Прняцький. Вказана помилка також є перешкодою у отримання позивачкою свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка і тому слід вважати правильним місцем розташування квартири провулок Гірняцький, про що також внести зміни у реєстраційні документи.

На підставі викладеного, ст. ст. 368,370,372,1261 ЦК Украины, керуючись ст. ст. 209,212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Розділити спільну сумісну власність, визнати квартиру АДРЕСА_1 спільною частковою власністю та визначити рівними частки на це нерухоме майно: 1/2 частка за ОСОБА_1 і 1/2і частка за померлим ОСОБА_2.

Зобов’язати КП "БТІ міста Макіївки" внести зміни в реєстраційні документи та зареєструвати квартиру № 10, загальною площею 45,2 кв.м, у АДРЕСА_1 в спільній частковій власності по 1/2 частині за ОСОБА_1 і за ОСОБА_2.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки шляхом подачі протягом десяти днів після його оголошення заяви про оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або у порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація