Справа №2-О-163
2009 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2009 року Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області
у складі: головуючого - судді Алексєєнко І.П.
при секретарі - Чернієнко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Макіївці справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту сумісного проживання однією сім’єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про встановлення факту сумісного проживання його однією сім’єю із померлою мамою ОСОБА_2, після смерті якої відкрилася спадщина, а він не може отримати свідоцтво про право на спадщину, оскільки на час смерті матері вони були зареєстровані по різним адресам, але фактично весь час жили разом однією сім’єю у АДРЕСА_1
В судовому засіданні заявник підтримав свої вимоги і пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2, з якою вони постійно проживали однією сім’єю до її смерті у АДРЕСА_1, що належить померлій на підставі договору дарування будинку та земельної ділянки від 08 грудня 2000 року. Він проживав і був зареєстрований у цьому будинку. Померлій матері ще належить 1/2 частина будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_2, де мати і була зареєстрована. Вказана частина будинку матері належить на підставі договору дарування від 30 серпня 1979 року. Фактично ж він, мати і батько жили у АДРЕСА_1. Батько не претендує на спадщину і тому не звертався до нот контори, він також не звернувся до нот контори, але вважав, що прийняв спадщину після матері, оскільки він фактично з нею жив однією сім’єю і вів спільне господарство. Вказане різне місце реєстрації стало перешкодою в отриманні ним свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері. Просить встановити факт сумісного проживання однією сім’єю його з померлою мамою на час смерті останнього і відкриття спадщини.
Зацікавлена особа - ОСОБА_3 не заперечував проти встановлення факту проживання його сина -заявника та його померлої дружини і матері заявника ОСОБА_2 разом однією сім’єю у будинку дружини за адресою: АДРЕСА_1. Він від спадщини після дружини відмовляється на користь свого сина ОСОБА_1.
Зацікавлена особа - представник Управління комунальної власності Макіївської міської Ради в судове засідання не з’явився, згідно листа просили справу розглянути у їх відсутності, проти задоволення вимог ОСОБА_1 і встановлення факту сумісного проживання його з мамою на час смерті останньої, не заперечували.
Суд, заслухавши заявника, показання свідків, дослідивши матеріали справи та інші докази, дійшов до висновку, що заява ОСОБА_1 обґрунтована і підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 256 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с. 9)
Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з частки 1/2 житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_2, який померлій належить на підставі договору дарування, посвідченого 30 серпня 1979 року Третьою Макіївською державною нотаріальною конторою за реєстром 2599 та зареєстрованого в Макіївському міському бюро технічної інвентаризації 26 січня 1982 року в книзі № 17 за №3888. (а.с. 11-12)
Згідно договору дарування будинку та земельної ділянки, посвідченого 08 грудня 2000 року приватним нотаріусом Макіївського нотаріального округу за реєстром № 3248 та зареєстрованого в Макіївському міському бюро технічної інвентаризації 25 січня 2001 року в книзі № 133 за № 27033, померлій ОСОБА_2 належить житловий будинок з надвірними будівлями і земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10)
Із копії домової книги на АДРЕСА_2, вбачається, що у вказаному будинку з 1978 року зареєстрована ОСОБА_2. (а.с. 13-18)
Згідно паспорту заявника ОСОБА_1 він зареєстрований 12.07.2001 року у АДРЕСА_1 (а.с. 4-5), що також підтверджується і копією домової книги на АДРЕСА_1, де заявник зареєстрований з 12.07.2001 року по теперішній час.
(а.с. 19-29)
Свідок ОСОБА_4 показвв, що вони із заявником друзі, протягом 15 років підтримують тісні зв’язки, ходять один до одного в гості і він знає, що заявник весь час жив з батьками у АДРЕСА_1, що у їхньому селищі "Осипенко". У грудні 2008 року вони з батьком поховали маму заявника ОСОБА_2 і залишилися жити самі у вказаному будинку.
Свідок ОСОБА_6 показав, що проживає по сусідству по АДРЕСА_3 що навпроти будинку, де живе заявник з батьком, а раніше і їхня мати жила у цьому ж будинку, вони там жили постійно разом і нікуди не виїздили, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, були гарною сім’єю.
Таким чином, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 його мати ОСОБА_2, проживали однією сім’єю за адресою: АДРЕСА_1 постійно і на день смерті останньої.
Згідно ст. 1268 ч. 3 УК України спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час смерті вважається спадкоємцем, що прийняв спадщину.
Оскільки заявник і спадкодавця - його мати ОСОБА_2 на час смерті останньої були зареєстровані за різними адресами, то заявник звернувся до суду про встановлення факту сумісного проживання з матір’ю на час відкриття спадщини.
Спору щодо права на спадщину не виникло, оскільки чоловік померлої і батько заявника ОСОБА_3 відмовився від спадкування на користь сина - заявника по справі. Інших спадкоємці, крім заявника, немає.
Вказаний юридичний факт знайшов своє підтвердження і від встановлення цього факту виникнуть права заявника на спадщину після померлої ОСОБА_2, а тому цей факт підлягає встановленню за рішенням суду, а заява ОСОБА_1- задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256-259,212-215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту сумісного проживання однією сім’єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт сумісного проживання ОСОБА_1 однією сім’єю зі спадкодавцем - матір’ю ОСОБА_2, померлою ІНФОРМАЦІЯ_1, постійно і на час смерті матері за адресою: АДРЕСА_1
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки шляхом подачі у десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.