ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
07 липня 2010 р. № Б11/181-09
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів:Коваленка В.М.,
Катеринчук Л.Й.,
Продаєвич Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргуДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва
на постанову
та ухвалугосподарського суду Київської області від 18.11.2009
господарського суду Київської області від 15.04.2010
у справі№ Б11/181-09
за заявою
до
проФізичної особи-підприємця ОСОБА_4, м. Київ
Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна фірма "Шовковий шлях",
м. Вишгород, Київська обл.
визнання банкрутом
за участю представників:
скаржника:
ініціюючого кредитора:ОСОБА_5 за дов. від 03.03.2010
№1281/9/10-011
Кучеренко О.І. за дов. від 06.07.2010
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.10.2009 за заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (надалі –ФОП ОСОБА_4), поданою у порядку статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна фірма "Шовковий шлях" (надалі –ТОВ "Торгівельна фірма "Шовковий шлях"), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів тощо.
Постановою господарського суду Київської області від 18.11.2009 ТОВ "Торгівельна фірма "Шовковий шлях" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута ОСОБА_4 тощо.
Доповідач: Продаєвич Л.В.
Ухвалою господарського суду Київської області від 15.04.2010 (суддя: Мальована Л.Я.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідовано ТОВ "Торгівельна фірма "Шовковий шлях" як юридичну особу, припинено провадження у справі на підставі статті 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Не погоджуючись із прийнятими у справі судовими актами, до Вищого господарського суду України у порядку статті 107 Господарського процесуального кодексу України звернулася Державна податкова інспекція (надалі – ДПІ) у Голосіївському районі м. Києва із касаційною скаргою про їх скасування, просить справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції на стадію ліквідаційної процедури.
Касаційна скарга вмотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, а саме: статті 129 Конституції України, статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статей 36, 43 Господарського процесуального кодексу України, статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців", пункту 8.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 № 80.
ДПІ у Голосіївському районі м. Києва зазначає, що ТОВ "Торгівельна фірма "Шовковий шлях" відзвітувало з показниками фінансово-господарської діяльності у 2008 році понад 118 млн. грн., у 2009 році –понад 44 млн. грн., при цьому не перевірялось органами державної податкової служби.
За твердженням скаржника, в ухвалі суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута відсутні аналіз обставин повноти дій ліквідатора в ході ліквідаційної процедури та оцінка на предмет їх відповідності статті 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
У відзиві на касаційну скаргу ФОП ОСОБА_4 просить відмовити в задоволенні касаційної скарги, а оскаржувані судові акти –залишити без змін, посилаючись, зокрема, на те, що ДПІ у Голосіївському районі м. Києва у встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порядку не пред'являлися до ТОВ "Торгівельна фірма "Шовковий шлях" вимоги щодо грошових зобов'язань боржника, тому скаржник позбавлений права касаційного оскарження судових актів у даній справі.
Відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.
Розпорядженням заступника Голови Вищого господарського суду України від 06.07.2010 № 02.01-35/169 змінено склад колегії суддів та призначено колегію суддів у складі: Коваленка В.М. –головуючого, суддів Катеринчук Л.Й. та Продаєвич Л.В.
Ухвалою Вищого господарського суд України від 14.06.2010 призначено розгляд указаної касаційної скарги із зобов'язанням ДПІ у Голосіївському районі м. Києва надати суду докази набуття статусу кредитора або іншого учасника провадження у справі про банкрутство.
07.07.2010 представником ДПІ у Голосіївському районі м. Києва у судовому засіданні подано повідомлення за №1746/19-016 про наявність заборгованості боржника з податків і зборів, що складається з недоїмки у сумі 384,93 грн. За поясненнями представника інспекції, указана заборгованість виникла після прийняття господарським судом ухвали про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Доказів на підтвердження правової підстави виникнення цієї заборгованості скаржником не надано.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, вислухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників скаржника та кредитора, дійшла до висновку щодо необхідності припинення касаційного провадження за вказаною касаційною скаргою з огляду на таке.
Як свідчать матеріали справи, провадження у даній справі здійснювалося господарським судом за приписами статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою встановлені особливості банкрутства відсутнього боржника.
Перевіривши надані ліквідатором до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, а також вчинені останнім заходи щодо встановлення активів та іншого майна товариства-боржника, встановивши відсутність майна, яке може бути включено до ліквідаційної маси банкрута, та належне виконання ліквідатором ліквідаційної процедури, місцевий господарський суд прийняв ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, ліквідацію ТОВ "Торгівельна фірма "Шовковий шлях" з припиненням провадження у справі.
Прийняті у даній справі судові акти оскаржені ДПІ у Голосіївському районі м. Києва в порядку статті 107 Господарського процесуального кодексу України.
За приписами вказаної статті касаційну скаргу (подання) мають право подати сторони у справі, прокурор та особи, яких не було залучено до участі у справі, якщо суд прийняв рішення чи постанову, що стосується їх прав і обов'язків.
Судове рішення, оскаржуване незалученою особою, повинно безпосередньо стосуватися прав та обов'язків цієї особи, тобто судом має бути розглянуто й вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення господарським судом першої інстанції є скаржник, або в ньому міститься судження про права та обов'язки цієї особи у відповідних правовідносинах. Рішення є таким, що прийняте про права та обов'язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині рішення містяться висновки суду про права та обов'язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов'язки таких осіб.
Будь-який інший правовий зв'язок між скаржником і сторонами спору не може братися до уваги.
Положення статті 107 Господарського процесуального кодексу України у силу приписів статті 41 цього Кодексу підлягають застосуванню з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтею 1 якого передбачено, що сторонами у справі про банкрутство є кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут).
Цим Законом визначено, що кредитором є юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Учасниками провадження у справі про банкрутство є сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.
Отже, у силу особливостей процедури банкрутства коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, звужено до учасників такої справи з метою попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
Частина 1 статті 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлює порядок пред'явлення кредиторами своїх вимог до боржника, який включає, зокрема, подання до господарського суду письмових заяв із вимогами до боржника, а також документів, що їх підтверджують.
Відповідно до частини 2 вказаної статті вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
З метою встановлення можливих кредиторів у газеті "Голос України" від 26.11.2009 №224 надруковано оголошення про визнання боржника банкрутом.
З дня публікації відповідного оголошення в офіційних друкованих органах зазначені в ньому відомості набувають загальновідомого значення.
Однак, із заявою в порядку, передбаченому зазначеним Законом, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва не зверталася, а відтак, не набула статусу кредитора (сторони у справі про банкрутство) або іншого учасника провадження у справі про банкрутство.
Доводи інспекції про наявність у боржника бюджетної заборгованості колегія суддів визнає необґрунтованими, оскільки недоїмка, яка визначена у повідомленні від 07.07.2010 у сумі 384,93 грн., виникла після ухвалення оскаржуваних судових актів, не була предметом розгляду в суді та заявлена без належного оформлення і підтвердження цих вимог.
Визначенні ж скаржником обставини про своєчасне звітування боржником та ведення ним діяльності зі значними оборотними коштами не є по суті пред'явленням кредиторських вимог інспекції до боржника.
Таким чином, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва не набула статусу кредитора боржника чи іншого учасника провадження у справі про банкрутство, оскаржувані судові акти не стосуються її прав та обов'язків, у зв'язку з чим інспекція не має права касаційного оскарження прийнятих у справі постанови та ухвали відповідно до приписів статті 107 Господарського процесуального кодексу України, а тому порушене за касаційною скаргою не учасника цієї справи провадження підлягає припиненню.
При прийнятті даної ухвали колегією суддів Вищого господарського суду України враховані положення статей 125, 129 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 11.03.2010 № 8-рп/2010, згідно з якими постанова (ухвала) Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 80, 86, 107, 1115, 1117, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
УХВАЛИВ:
Припинити касаційне провадження за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва на постанову господарського суду Київської області від 18.11.2009 та ухвалу господарського суду Київської області від 15.04.2010 у справі № Б11/181-09.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає перегляду в касаційному порядку.
Головуючий: В.Коваленко
Судді: Л. Катеринчук
Л. Продаєвич