Судове рішення #10134836

Справа № 2-1073/10

                                                                                                                                                                   

З А О Ч Н Е   Р І Ш Е Н Н Я

ІМ’ЯМ УКРАЇНИ

22 червня 2010 року                             Вінницький районний суд Вінницької області

в складі :  

головуючого судді                                                Спринчука В.В.,

               при секретарі                                                      Яровій О.В.,

                     

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом до ОСОБА_2, посилаючись на те, що 7 березня 2010 року відповідачка позичила у нього 4000 доларів США, про що написала власноручну розписку. В обумовлений термін відповідачка грошові кошти не повернула.

Позивач, повідомлений у встановленому порядку про дату, час і місце судового засідання в справі, до суду не з’явився. Від нього суду надійшла письмова заява, в якій позивач уточнив (зменшив) суму позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач після відкриття провадження у справі частково погасила заборгованість. Крім того, просить розглянути справу у його відсутність, погоджується на заочний розгляд справи.

З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог позивач просить стягнути з відповідачки на його користь суму боргу за договором позики в розмірі 19696 грн. 80 коп. (4000 дол. * 7,9242 грн./дол. = 31696,80 грн. - 12000 грн.), а також 5000 грн. на відшкодування моральної шкоди і судові витрати по справі.

Повідомлена належним чином відповідачка до суду не з’явилася, про причини своєї неявки суду не повідомила, що відповідно до ч. 4 ст. 169, ч. 1 ст. 224 ЦПК України дає підстави суду для ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

7 березня 2010 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір позики, згідно з яким остання позичила гроші в сумі 4000 доларів США строком на один місяць (до 8 квітня 2010 року).

В обумовлений угодою термін відповідачка гроші не повернула.

Після відкриття провадження у цивільній справі відповідач часткового погасила заборгованість – повернула позивачу 12000 грн., у зв’язку з чим ним зменшено розмір позовних вимог.

Станом на 8 квітня 2010 року (момент повернення позики) офіційний курс гривні до долара США Національним банком України встановлено як 792,4200 грн. за 100 доларів США.

За договором позики (ст. 1046 ЦК України) одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики).

Згідно із ст. 526, 530, 610 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, і якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). У разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, в тому числі, відшкодування збитків та моральної шкоди (п. 4 ст. 611 ЦК України).

Статтею 625 ЦК України встановленою що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

Вищевикладене дає підстави суду для задоволення позову в частині стягнення з відповідачки 19696 грн. 80 коп. (4000 дол. * 7,9242 грн./дол. = 31696,80 грн. - 12000 грн.), як про те просить позивач.

Крім того, діями відповідачки позивачу заподіяно моральну шкоду, яка відповідно до ст. 23 ЦК України полягала у душевних стражданнях, яких він зазнав у зв’язку з протиправною поведінкою відповідача, а також у приниженні його честі та гідності, коли він виконав свої зобов’язання в повному обсязі, а відповідач ухиляється від їх виконання. У зв’язку з цим відповідач був змушений вживати додаткових заходів до організації свого життя, позичати гроші в інших осіб

Разом з тим, виходячи з принципів розумності, добросовісності та справедливості, належним відшкодуванням моральної шкоди буде 2000 грн.

Крім того, з відповідачки на користь позивача слід стягнути судові витрати по справі, пропорційно задоволеним вимогам, що відповідатиме положенням ст. 88 ЦПК України.

На підставі ст.ст. 23, 526, 530, 625, 1046, 1050 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 169, 212-215, 224 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором позики в сумі  19 696 (дев’ятнадцять тисяч шістсот дев’яносто шість) гривень 80 копійок, в рахунок відшкодування завданої моральної шкоди – 2 000 (дві тисячі) гривень, судові витрати в сумі 400 (чотириста) гривень.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів до апеляційного суду Вінницької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Рішення набирає чинності через десять днів після його проголошення, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але неподання у двадцятиденний строк апеляційної скарги, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя :/підпис/

Копія вірна.

Суддя:

Секретар:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація