Справа № 2-а-1225/10
Ряд стат звіту 83
Код суду 0707
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2010 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі: головуючої – судді Морозова Н. Л.
при секретарі Стегура Н. Р.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Немеш П. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мукачево адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Мукачівської міської ради про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У червні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Мукачівської міської Ради народних депутатів та просить зобов’язати Мукачівську міську раду прийняти рішення, яким безоплатно надати йому у приватну власність земельну ділянку площею 0,0350 га, розташовану по АДРЕСА_1.
Позовні вимоги мотивує тим, що він є власником житлового будинку АДРЕСА_1, на підставі договору дарування частки домоволодіння (без виділу частки у праві спільної сумісної власності подружжя), посвідченого нотаріально 05.10.2009 року. У 2008 році ним, біля житлового будинку було побудовано гараж. Рішенням Виконавчого комітету Мукачівської міської ради № 143 від 20.05.2008 року було дозволено відділу архітектури виготовити виконавчі креслення та проекти на зведені забудови та узаконити проведене будівництво гр. ОСОБА_4 (гаражу літери Б по АДРЕСА_1. Зазначає, що збудований ним гараж розміщений частково на земельній ділянці площею 0,0628 га, що перебуває у його власності. Вказує на те, що звернувся до Мукачівської міської ради з клопотанням про передачу йому у власність земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будику і господарських споруд. На що, постійна депутатська комісія з питань приватизації, роздержавлення та земельних відносин, згідно витягу протоколу № 100 від 15.12.09-18.12.09 року надати дозвіл на виготовлення технічної документації, з наступним затвердженням затвердженої документації та надання безкоштовно земельної ділянки у власність на землях м. Мукачево, для обслуговування житлових будинків ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 земельну ділянку площею 0,0350 га. Відповідач Мукачівська міська рада відмовляється приймати на розгляд дане питання та прийняти відповідне рішення про безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки 0,0350 га.
Позивач в судовому засідані позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві просив позов задоволити шляхом зобов’язання органу місцевого самоврядування (суб’єта владних повноважень) Мукачівську міську раду прийняти рішення, яким безоплатно надати йому у приватну власність земельну ділянку площею 0,0350 га, розташовану по АДРЕСА_1.
Представник відповідача позов не визнав, проти його задоволення заперечив посилаючись на те, що позивач не набув у встановленому законом порядку право власності на земельну ділянку розміром 0,0628 га та не отримав державний акт на право власності на неї. Крім того, його вимога про надання йому безоплатно у власність земельну ділянку площею 0,0350 га по АДРЕСА_1 не грунтується на вимогах закону про наслідки придбання об’єктів нерухомості на підставі ст. 377 ЦК України та ст. 120 Земельного Кодексу України.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, вивчивши та перевіривши матеріали адміністративної справи наданими сторонами доказами суд, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач по справі – ОСОБА_1 є власником домоволодіння АДРЕСА_1 на підставі договору дарування частки домоволодіння (без виділу частки у праві спільної сумісної власності подружжя), посвідченого нотаріально 05.10.2009 року, що стверджується витягом з реєстрацію права власності на нерухоме майно від 20.10.2009 року(а.с.8). З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площе. 0,0628 га розташована по АДРЕСА_1, яка надана для будівництва та обслуговування житлового будинку належить ОСОБА_4 на праві приватної власності на землю, що стверджується державним актом від 13.10.2007 року, зареєстрованого за № 347 (а.с7).
У матеріалах справи (а.с.5) наявний витяг з протоколу № 100 засідання постійної депутатсьої комісії з питань приватизації, роздержавлення та земельних відносин, адміністративно-територіального устрою від 15.12.09-18.12.09 року, відповідно до якого вирішено: - Розглянути повторно після надання заявником документів, що підтверджують надання вказаної земельної ділянки в користування наступний пункт: „2.1 для будівництва та обслуговування житлових будинків: 2.1.16. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 орієнтовно площею 0,0350 га, проживаючого по АДРЕСА_1,- з якого можна зробити висновок, що позивач звертався з заявою про надання безкоштовно у власність земельної ділянки площею 0.0350 га.
Позивачем подано витяг з рішення 50 сесії 5-го скликання Мукачівської міської ради від 24 вересня 2009 року від 1051 „Про передачу, надання, вилучення земельних ділянок громадян м. Мукачева” з якого вбачається, що затверджено матеріали попереднього вибору місця розташування земельних ділянок та надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельних ділянок - 2.1. ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку. Орієнтовна площа ділянки 0,035 га з умовою оплати на розвиток інженерних мереж із розрахунку 100 грн. за кв.м виділеної земельної ділянки у відповідності до положення, затвердженого рішенням сесії міської ради № 659 від 22.05.2008 року.
При цьому, позивач вважає, що таке рішення є підставою для зобов’язання Мукачівську міську раду прийняти рішення, яким безкоштовно надати йому у приватну власність земельну ділянку площею 0,0350 га, розташовану по АДРЕСА_1, оскільки він є власником будинку та в т. ч. і збудованого ним гаражу, який частково (з його слів) розміщеній на вказаній земельній ділянці.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечення представника відповідача Мукачівської міської ради, проти позиву з мотивації того, вимога про надання йому безоплатно у власність земельну ділянку площею 0,0350 га по АДРЕСА_1 не грунтується на вимогах закону про наслідки придбання об’єктів нерухомості на підставі ст. 377 ЦК України та ст. 120 Земельного Кодексу України, а всі документи на які посилається позивач, як на підставу свої вимог щодо передачі йому безкоштовно земельної ділянки площею 0,0350 га по АДРЕСА_1, стосуються тільки прав ОСОБА_4, заслуговують на увагу.
Статтею 120 Земельного Кодексу України, передбачено, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщенні, без зміни цільового її призначення, у розмірах встановлених договором.Якщо договором про відчудження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельно ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на ту частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Аналогічна норма викладена у статті 377 ЦК України.
Право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться нерухомість, переходить до набувача об’єктів нерухомості, виключно за умови, що в момент їх відчудження у попереднього власника згідно з вимогами земельного законодавства України таке право було і воно належним чином посвідчене. Трета бідкреслити, що реєстрація права власності на будівлюі споруду автоматично не тягне за собою перехід права користування земельною ділянкою під нею, оскільки у ст. 120 ЗК України йдеться про перехід права власності на обёєкт нерухомості на підставі договору відчудження.
Разом з тим, виникнення права власності на об’єкт нерухомості не на підставі договору відчудження не тягне безумовного переходу права власності на земельну ділянку під об’єктом нерухомості, а потребує окремого договірно-правового регулювання шляхом укладення відповідних цмвільно-правових угод між власником земельної ділянки і власником споруди у встановленому порядку.
Отже, правочини, що тягнуть перехід права власності на нерухомий об’єкт, водночас є підставою для переходу права на землю, а оформлення такого права здійснюється в установленому законом порядку.
Суд констатує, що на момент звернення до суду позивач не переоформив у встановленому законом порядку право власності на земельну ділянку площею 0,0628 га по АДРЕСА_1, яке відповідно до вимог ст. 125 Земельного Кодексу України виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, і його державної реєстрації. Крім того, позивачем не надано доказів того, яку частину земельної ділянки займає гараж (літ. Б), побудований ним у 2008 році, що розміщений частково на земельній ділянці площею 0,0350 га по АДРЕСА_1, яка не перебуває у його власності чи користуванні.
Право позивача на одержання безоплатно у власність земельної із земель державної або комунальної власності відповідачем не заперечується, оскільки порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами передбачений ст. 118 ЗК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок. Які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних чи комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі встановленого в судовому засіданні суд, не знаходить правових підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 щодо зобов’язання Мукачівську міську раду прийняти рішення, яким безоплатно надати йому у власність земельну ділянку площею 0,0350 га, розташовану по АДРЕСА_1.
Керуючись вимогами ст.ст. 8, 17, 22, 24 Конституції України, ст. ст. 116,118,120,125 Земельного Кодексу України, ст. 377 ЦК України, ст.ст. 6, 7, 10, 11, 17, 18, 112, 160-163 КАС України, суд –
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Мукачівської міської ради про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії – відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуюча Морозова Н. Л.
- Номер: 6-а/287/59/15
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-1225/10
- Суд: Олевський районний суд Житомирської області
- Суддя: Морозова Наталія Ласлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.07.2015
- Дата етапу: 22.07.2015
- Номер: '
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1225/10
- Суд: Барвінківський районний суд Харківської області
- Суддя: Морозова Наталія Ласлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.11.2010
- Дата етапу: 17.11.2010
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1225/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Морозова Наталія Ласлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.10.2010
- Дата етапу: 15.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1225/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Морозова Наталія Ласлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.12.2010
- Дата етапу: 13.12.2010