Судове рішення #10132041

                                                               Справа № 2-3607/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

Іменем  України

15 липня 2010 року                           Кіровський районний суд м. Донецька у складі :

головуючої – судді                           Святохи Л.В.

при секретарі                                    Сугань Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської в м. Донецьку ради про визнання дій неправомірними та стягнення недонарахованої  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

                                                                ВСТАНОВИВ :

     Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину ОСОБА_2. Відповідачем їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При визначенні розміру даної допомоги УПСЗН керувалось постановою КМУ від 11.01.2007 р. № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім*ям з дітьми», ст. 56 Закону «Про державний бюджет України на 2007 рік», тобто розмір допомоги дорівнював різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гр. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Однак, такий розрахунок є неправильним, оскільки відповідач повинен був керуватись Законом України «Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (в редакції, що діяла на момент призначення та виплати допомоги за 2007 рік), відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом ; а також Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», ст. 15 якого встановлено, що допомога надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 р. № 6-рп/2007 визнані неконституційними ст. ст. 56, 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Тому з 9.07.2007 року відповідач повинен був сплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. Але ж їй виплачена менша сума. Недоплата за період з липня по грудень 2007 року складає 1982 гр.60 коп. Вона зверталась до відповідача з заявою про донарахування сум допомоги, але листом від 28.11.2008 року їй відмовлено. Просить визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на її користь 1982 гр. 60 коп.

     В судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги, пояснивши також, що про порушення свого права вона дізналась із засобів масової інформації в листопаді 2008 року, після чого 24.11.2008 р. звернулася до відповідача з письмовою заявою, а 28.11.2008 р. отримала відповідь, якою їй відмовлено в донарахуванні. Тому вважає, що саме з цієї дати почав спливати строк позовної давності. Але, якщо суд визнає строк пропущеним, просила поновити його.

      Представник відповідача позовні вимоги не визнала і суду пояснила, що відповідно до Прикінцевих положень до Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми»  в редакції, що діяла з 1.01.2007 р. до 31.12.2007 р., розмір державної допомоги сім*ям з дітьми, передбаченої ст. 15 Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про державний бюджет на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму. А Кабінет Міністрів України, виконуючи Закон про державний бюджет, проводить видатки на реалізацію положень Закону в межах асигнувань, затверджених Верховною Радою України. Таким чином, Управління здійснює розподіл бюджетних коштів, передбачених Державним бюджетом, тільки за цільовим призначенням. Рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 р. № 6-рп/2007 не надає законодавчого права для застосування показника прожиткового мінімуму і не може нині бути реалізоване, оскільки не було внесено змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» і не було збільшено фінансування даних виплат. Крім того, позивачка пропустила строк звернення до суду, передбачений ст.257 ЦК України. З цих підстав просила в задоволенні позову відмовити.

     Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

 

     Позивачка ОСОБА_1 має дитину ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1, виданим Калінінським РАЦС м. Донецька.

        На підставі ст.15 Закону України „Про  державну допомогу  сім’ям з дітьми” № 2811-Х11 від 21.11.1992 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі  встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.

Але відповідно до статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006р. №489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гр. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року №489-У. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнанні неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, тому позивачка має право на отримання допомоги з 9.07.2007 р. по 31.12.2007 р. саме в такому розмірі.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років встановлений: з 1 квітня 2007 р. у розмірі 463 гр., з 1 жовтня 2007 р. у розмірі 470 гр.

         Між тим, як вбачається з довідки УПТСЗН Кіровської районної в м. Донецьку ради  від 28.11.2008 р., позивачці була виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в таких розмірах :

в липні   2007 р. –     129,03 гр.,

в серпні  2007 р. –     132,64 гр.,

в вересні 2007 р. –     134,45 гр.,

в жовтні 2007 р. -      136,13 гр.,

в листопаді 2007 р. – 140,05 гр.,

в грудні 2007 р. -        144,10 гр.  

З урахуванням викладеного, сума недоплаченої відповідачем позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1982 гр.60 коп., виходячи з наступного розрахунку:

в липні 2007 р. :                           463 гр. – 129,03 гр. = 333,97 гр.

в серпні 2007 р.:                           463 гр. -  132,64 гр. = 330,36 гр.

в вересні 2007 р. :                         463 гр. -  134,45 гр. = 328,55 гр.

в жовтні 2007 р.                            470 гр. -  136,13 гр. = 333,87 гр.

в листопаді 2007 р. :                     470 гр. -  140,05 гр. = 329,95 гр.

в грудні 2007 р. :                           470 гр. – 325,90 гр. = 325,90 гр.

Всього : 1982 гр.60 коп.

Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про те, що відсутнє належне фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно з ч.2 ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямовують діяльність держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Доводи представника відповідача про те, що позивачка пропустила строк позовної давності, передбачений ст.257 ЦК України, суд не приймає до уваги і вважає, що право на звернення до суду у позивачки про стягнення допомоги за липень-грудень 2007 року припиняється в серпні-грудні 2010 року. Але позивачка звернулася до суду в межах строку 26.05.2010 року.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу  сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21 листопада  1992 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст.ст. 10, 60, 209, 212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради здійснити виплату ОСОБА_1   недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1982 (одна тисяча дев*ятсот вісімдесят дві) гр. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Донецької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів, а потім – апеляційної скарги протягом 20 днів.

                       Суддя                                                                           Л.В.Святоха

  • Номер: 6/521/304/22
  • Опис: про видачу дубліката виконавчого листа та ухвали про поновлення строку для його пред'явлення на примусове виконання
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-3607/10
  • Суд: Малиновський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Святоха Лариса Валеріївна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.12.2022
  • Дата етапу: 27.12.2022
  • Номер: 6/521/40/23
  • Опис: про видачу дубліката виконавчого листа та ухвали про поновлення строку для його пред'явлення на примусове виконання
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-3607/10
  • Суд: Малиновський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Святоха Лариса Валеріївна
  • Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.12.2022
  • Дата етапу: 07.03.2023
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація