Судове рішення #10126553

Справа №2п-6398/08

РІШЕНЯ

ІМ"ЯМ   УКРАЇНИ

11 березня 2009 року     Ужгородський міськрайонний суд

Закарпатської області в складі:

головуючого: Івашковича І.І.

при секретарі: Петі М.І.

з участю представника: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ужгороді справу за позовом ОСОБА_2 до Першої Ужгородської державної нотаріальної контори, з участю третьої особи ОСОБА_3 про визнання права на спадкування та зобов’язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в суд із даним позовом, мотивуючи його тим, що відповідно до довідки №1647, виданої Першою Ужгородською державною нотаріальною конторою 26.10.2006 року ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем за померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 року тіткою ОСОБА_4

В жовтні 2006 року він звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, та подав відповідні документи, що підтверджують його право на спадкування за законом за померлою тіткою ОСОБА_4, однак до цього часу не отримав свідоцтво про спадщину.

Відповідно до ст.1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Згідно ст.1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Таким чином, термін надання свідоцтва про право на спадщину сплив 05.04.2007 року.

Нотаріальна контора відмовляє йому у наданні свідоцтва, мотивуючи тим, що квартира, що повинна бути включена до свідоцтва про право на спадщину, розташована в м. Ужгороді по вул. Гвардійській, 7/11 - 04.10.2006 року була відчужена спадкодавцем сторонній особі ОСОБА_5

Дійсно, 04.10.2006 року ОСОБА_3 від імені ОСОБА_4 уклав договір дарування вказаної квартири на ОСОБА_5 Але, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року та не зареєструвала зазначену вище квартиру у визначеному законом порядку. Тому, спадкоємці останньої не зможуть в майбутньому успадкувати квартиру ОСОБА_4, оскільки і

померла ОСОБА_5, так і її спадкоємці не мали родинних стосунків з ОСОБА_4, а заповіт вона не залишила.

Згідно ч.3  п.2 ст.331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до довідки №3428 від 17.07.2008 року КП «БТІ м. Ужгорода» квартира АДРЕСА_1 на праві приватної власності померлій ОСОБА_4 і на час подання заяви зміни власника квартири не відбулося.

Цей факт є підставою для включення вказаної квартири до складу спадкового майна, яку він успадковує за померлою тіткою, та надання йому свідоцтва про право на спадщину.

Просить також врахувати, що він є інвалідом з дитинства по життєво.

Посилаючись на вказане просить визнати за ним право на спадкування за померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_4 в складі спадкового майна квартири АДРЕСА_1

Зобов’язати Першу Ужгородську державну нотаріальну контору видати йому свідоцтво про право на спадщину на квартиру АДРЕСА_1

В судовому засіданні позов підтримано.

Представник Першої Ужгородської державної нотаріальної контори та ОСОБА_3. в судове засідання не з’явилися.

Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Перша Ужгородська державна нотаріальна контора подала до суду заяву у якій просить розглядати справу у відсутності представника.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд констатує наступне.

Тітка позивача - ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року, про що свідчить копія свідоцтва про смерть.

Із довідки №1647 від 26.10.2006 року Першої Ужгородської державної нотаріальної контори слідує, що ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті тітки - ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 року, що постійно проживала в АДРЕСА_1

На сьогоднішній день він є єдиним спадкоємцем, оскільки заповіт померла ОСОБА_4 не залишила.

Згідно договору дарування від 04.10.2006 року ОСОБА_4, від імені якої діяв ОСОБА_3 на підставі довіреності від 13.09.2006 року подарував ОСОБА_5 спірну квартиру.

Позивачем по даній справі оспорювався договір дарування, такий рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 24.05.2007 року був визнаний недійсним, однак рішенням апеляційного суду Закарпатської області від 20.09.2007 року вказане вище рішення скасовано та відмовлено у позові з тих підстав, що недійсність договору дарування позивач пов»язував

із недійсністю доручення, виданого ОСОБА_3, а останній факт не підтвердився.

Згідно ухвали Верховного Суду України від 27.12.2007 року відкрито касаційне провадження по перегляду вказаних рішень.

ОСОБА_3, який залучений до участі в справі в якості третьої особи подано до суду витяг з Державного реєстру правочинів із якого слідує, що договір дарування квартири був зареєстрований у вказаному реєстрі 04.10.2006 року, тобто в день його нотаріального посвідчення.

Даючи оцінку дослідженим судом доказам суд вважає, що правовідносини, які виникли, врегульовуються нормами спадкового права.

Позивач ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем за померлою тіткою ОСОБА_4, прийняв спадщину після її смерті.

До складу спадщини, відповідно до ст.1218 ЦК України входять усі права та обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтями 1296,1297,1298 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов»язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Першою Ужгородською державною нотаріальною конторою надано суду довідку про те, що станом на 11 березня 2009 року, тобто на час прийняття рішення судом, єдиним спадкоємцем який прийняв спадщину за померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_4 є ОСОБА_2, 1981 року народження, який проживає в АДРЕСА_1

Згідно довідки комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Ужгорода», квартира АДРЕСА_1 зареєстровано за померлою ОСОБА_4 в цілому.

Згідно ч.3  п.2 ст.331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов’язковій державній реєстрації.

Реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість.

Із вказаної вище довідки КП «Бюро технічної інвентаризації» слідує, що спірна квартира зареєстрована за ОСОБА_4

Відповідно, вказане нерухоме майно входить до складу спадкового майна за померлою ОСОБА_4

Додана до справи копія договору дарування, зареєстрованого у Державному реєстрі правочинів не спростовує суті позовних вимог.

У зв’язку з наведеним вимоги позову щодо визнання за ОСОБА_2 права на спадкування за померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_4 в складі спадкового майна квартири АДРЕСА_1 та щодо зобов’язання Першої Ужгородської державної нотаріальної контори надати ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину на зазначену вище квартиру підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.10,11,214,215 ЦПК України, ст.ст. 1218,1220,1296,1297,1298 ЦК України, ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», суд, -

РІШИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право на спадкування за померлою 05 жовтня 2006 року ОСОБА_4 в складі спадкового майна квартири АДРЕСА_1

Зобов’язати Першу Ужгородську державну нотаріальну контору видати ОСОБА_2 свідоцтво про право на спадщину на квартиру АДРЕСА_1 на протязі 15 днів з дня набрання рішенням законної сили.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація