Справа №2- 357 /2010.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
«15» липня 2010 року Лисянський районний суд в складі:
головуючого –судді: Золотоверхого О.І.
при секретарі : Гутман О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка справу за позовом ОСОБА_1 до Петрівсько - Попівської сільської ради Лисянського району Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
Позивач в судовому засіданні просить визнати за ним право власності на спадкове майно після смерті діда ОСОБА_2 та баби ОСОБА_3.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер його дід ОСОБА_2, а ІНФОРМАЦІЯ_4 року померла його баба ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвами про смерть виданого відповідачем. Мати позивача ОСОБА_4 як єдиний спадкоємець майна першої черги відмовилася від спадщини на його користь. Після смерті спадкодавців відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та житлового будинку. Позивач як спадкоємець п’ятої черги фактично прийняв спадщину, оскільки вступив в управління спадковим майном, але не подав заяву до нотаріальної контори, оскільки проживає у м. Москва. Проте незалежно від того, що він фактично прийняв спадщину, не може оформити її в нотаріальній конторі, так-як на частину спадкового майна, зокрема житловий будинок, відсутні правовстановлюючі документи, що підтверджується довідкою сільської ради №40 від 12 травня 2010 року.
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві, представник відповідача в судовому засіданні позов визнав. Вважає, що позивач має право на спадщину, так-як фактично її прийняв і є спадкоємцем майна померлих.
Суд вважає, що позов підлягає до задоволення із слідуючих підстав.
Факт смерті ОСОБА_2 стверджується копією свідоцтва про смерть від 27 лютого 2007 року. Смерть ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про смерть від 01 грудня 2003 року.
З свідоцтва про народження позивача від ІНФОРМАЦІЯ_1, та свідоцтва про народження матері позивача від ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що позивач є внуком померлих спадкодавців ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а отже є їх спадкоємцем п’ятої черги. Заперечень проти прийняття спадщини ОСОБА_1 донька померлих ОСОБА_4 не має, що стверджується нотаріально посвідченою її заявою від 11.12.2009 року.
З огляду на викладене, позивач є спадкоємцем майна померлих в п’яту чергу згідно ст. 1265 ЦК України.
З довідки сільської ради №40 від 12.05.2010. вбачається, що позивач фактично прийняв спадщину померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3, до складу якої входить житловий будинок в АДРЕСА_1, оскільки він володіє даним спадковим майном.
За даними сільської ради, вказаний у довідці будинок, рахується за померлим ОСОБА_2, зареєстрований за ним в сільській раді, але документи на право власності на будинок сільська рада не видавала.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 вказаного кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1218 цього кодексу, до складу спадщини входять всі права та обов’язки спадкодавця, а тому прийняття спадщини частинами не можливе.
Відповідно до ст. 392 ЦК України в разі відсутності документів на право власності, власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку.
За викладених обставин, позивач не може оформити спадщину в нотаріальній конторі хоча фактично прийняв її, а тому обґрунтовано звернувся до суду.
При винесенні рішення суд враховує положення Постанови Пленуму ВСУ №7 від 04.10.1991 року, згідно п. 9 якої суди мають враховувати, що право власності на житловий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.
На підставі викладеного та керуючись ст. 392, 1218, 1268, 1296, 1294, 1235 ЦК України, ст.. 10, 60, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати в порядку спадкування за законом право власності за ОСОБА_1 на таке майно:
- житловий будинок з надвірними спорудами в с. Петрівка - Попівка Лисянського району Черкаської області по АДРЕСА_1 що належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_3. ОСОБА_2 та право користування присадибною земельною ділянкою під даним будинком площею 0,89 га.;
- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,82 га. в адмінмежах Петрівсько-Попівської сільської ради Лисянського району Черкаської області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2 на підставі державного акту серії ІІ-ЧР №044390 від 12.08.2002 року;
- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,80 га. в адмінмежах Петрівсько-Попівської сільської ради Лисянського району Черкаської області, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_3 на підставі державного акту серії ІІ-ЧР №044391 від 12.08.2002 року;
Заява про апеляційне оскарження може бути подана до Лисянського районного суду на протязі десяти днів після проголошення рішення, а апеляційна скарга може бути подана до апеляційного суду Черкаської області протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий-
- Номер: 2/720/437/13
- Опис: про зміну розміру аліменті
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-358
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Золотоверхий Олександр Іванович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.03.2011
- Дата етапу: 11.04.2013