Судове рішення #101211416

                                                                        Справа № 445/440/20

                                                                       Провадження № 1-в/445/41/21


У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


18.08.2021         Золочівський районний суд Львівської області в складі:

головуючої судді                                Пилип`яка П.В.,

при секретарі судового засідання        Кшемінській О.Я.,

з участю:

прокурора                                Павука І.М.

начальника Золочівського

РС ФДУ "Центр пробації" Коцюбинського С.В.,

засудженого                                 ОСОБА_1


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочеві Львівської області подання начальника Золочівського РС ФДУ "Центр пробації" у Львівській області Коцюбинського С.В. про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направленням засудженого для відбування, призначеного за вироком суду, покарання, щодо:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, тимчасово не працюючого, неодруженого, засудженого вироком Золочівського районного суду Львівської області від 07.05.2020 року за ч.1 ст. 122 КК України до 2 років обмеження волі, на підставі ст.75 КК України звільненого від відбування покарання з випробуванням та встановлено іспитовий строк 1 рік,


в с т а н о в и в :


представник органу пробації звернувся до суду із поданням про скасування звільнення від покарання з випробуванням щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засудженого вироком Золочівського районного суду Львівської області від 07.05.2020.

Подання мотивує тим, що вироком Золочівського районного суду Львівської області від 07.05.2020 ОСОБА_1 засуджений за ч. 1 ст. 122 КК України до 2 років обмеження волі, на підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з випробовуванням, встановлено іспитовий строк тривалістю 1 рік, на підставі ст. 76 КК України на засудженого покладено ряд обов`язків. 19.06.2020 засудженому ОСОБА_1 було роз`яснено порядок та умови звільнення від відбування покарання з іспитовим строком, зміст покладених на нього судом обов`язків та правові наслідки за порушення цих обов`язків, про що засуджений був письмово ознайомлений, а також було встановлено дні явки на реєстрацію до уповноваженого органу з питань пробації. Однак, ОСОБА_1 09.09.2020 р., 26.03.2021 р. не прибув на реєстрацію в Золочівський РВзПП. Окрім цього, ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 25.07.2020 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, 21.09.2020 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, 30.10.2020 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засідання представник органу пробації подання підтримав, з наведених у ньому підстав.

Засуджений ОСОБА_1 суду пояснив, що від явки в орган пробації він не ухилявся та просив не скасовувати звільнення від відбування покарання з випробуванням.

Заслухавши представника органу пробації, прокурора, особи відносно якої здійснюється розгляд подання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ч. 2 ст. 78 КК України, якщо засуджений не виконує покладені на нього обов`язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання.

Відповідно до ст. 166 КВК України якщо засуджений не виконує обов`язки, встановлені цим Кодексом, Законом України "Про пробацію", а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.

Судом встановлено, що відповідно до ст.76 КК України вироком Золочівського районного суду Львівської області від 07.05.2020 на засудженого ОСОБА_1 покладено обов`язки періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження органу з питань пробації, виконувати заходи передбачені пробаційною програмою.

Як встановлено судом із матеріалів особової справи засудженого №14/2020, ОСОБА_1 28.12.2020 виконав обов`язок покладений на нього судом, а саме виконав заходи передбачені пробаційною програмою "Попередження вживання психоактивних речовин". Згідно оцінки результатів проходження пробаційної програми досягнуті високі результати, суб`єкт пробації зрозумів, що вживання алкоголю призвело до проблем із законом та отримав знання і навички як відмовитись від вживання психоактивних речовин, зменшити шкоду від їх вживання, як поводити себе у провокуючих ситуаціях та навичок ефективної комунікації з оточуючими.

Отже, неявка засудженого 09.09.2020 в орган пробації для проходження пробаційної програми, за умови успішного її проходження, не може вважатися порушенням обов`язків, покладених на засудженого судом.

Відповідно до п. 4 розд. 2 Порядку здійснення нагляду та проведення соціально-виховної роботи із засудженими до покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29.01.2019 № 272/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.01.2019 за №120/33091, якщо засуджена особа після двох викликів поспіль не з`явилась до уповноваженого органу з питань пробації (для проведення першої бесіди або протягом перебування на обліку) без поважних причин, уповноважений орган з питань пробації проводить першочергові заходи з виявлення такої особи та за наявності підстав вживає заходів, які передбачені у разі ухилення особи від відбування покарання, виконання обов`язків, покладених на неї, або направляє матеріали до територіального органу Національної поліції України для оголошення такої засудженої особи у розшук.

Таким чином, одиночний факт неявки засудженого 26.03.2021 для реєстрації в уповноважений орган з питань пробації, враховуючи, що засуджений добровільно з`явився в орган з питань пробації 29.03.2021 та надав пояснення про причини неявки, не може бути підставою для внесення до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання. Окрім того, такий факт не може бути піставою для скасування звільнення від відбування покарання.

Щодо вчинених засудженим правопорушень, за які його було притягнуто до адміністративної відповідальності, слід зазначити, що із системного аналізу норм ст.78 КК України, ст.166 КВК України випливає, що підставою для направлення засудженого для відбування призначеного судом покарання є вчинення не будь-яких правопорушень, а лише тих, які свідчать про небажання засудженого стати на шлях виправлення.

За приписами ч.3-5 ст.166 КВК України у разі невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, обов`язків, визначених законом та покладених на нього судом, систематичного вчинення правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації застосовує до нього письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання.

Письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання застосовується у разі невиконання засудженим хоча б одного з обов`язків, визначених законом та покладених на нього судом, за відсутності об`єктивних обставин, що фактично позбавляють засудженого можливості їх виконувати і документально підтверджені.

У разі вчинення засудженим адміністративних правопорушень, що тягнуть за собою накладення адміністративних стягнень, із засудженим проводиться індивідуальна профілактична бесіда.

Відповідно до п. 2, 3 розд. 2 Порядку здійснення нагляду та проведення соціально-виховної роботи із засудженими до покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29.01.2019 № 272/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.01.2019 за №120/33091, у разі вчинення звільненим з випробуванням адміністративного правопорушення, що тягне за собою накладення адміністративного стягнення, з ним проводиться індивідуальна профілактична бесіда.

У разі невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, обов`язків, встановлених КВК України, Законом України «Про пробацію», а також покладених на нього судом, або систематичного вчинення правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації застосовує до нього письмове попередження, зазначене в пункті 8 глави 2 розділу IV цього Порядку.

Перед винесенням попередження звільнений з випробуванням викликається до уповноваженого органу з питань пробації, надає пояснення, у якому зазначає обставини, які спричинили ухилення від виконання обов`язків або правопорушення, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності.

У разі якщо звільнений з випробуванням продовжує не виконувати обов`язки або вчиняє адміністративні правопорушення після застосування до звільненого з випробуванням письмового попередження, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду клопотання про скасування звільнення від відбування покарання і направлення звільненого з випробуванням для відбування призначеного покарання.

Однак, зазначених вимог органом з питань пробації не дотримано. Матеріали особової справи не містять даних, які б свідчили, що із ОСОБА_1 , після вчинення ним кожного з правопорушень, проводилась індивідуальна профілактична бесіда. Засуджений не викликався в Золочівський РСФДУ "Центр пробації" для надання пояснень з приводу обставин вчинення кожного з правопорушень та у нього не відбирались такі пояснення.

Окрім того, письмове попередження до засудженого з приводу вчинених ним правопорушень застосовано лише 02.04.2021 та після застосування вказаного попередження засуджений не вчиняв правопорушень, які б потягли за собою накладення адміністративного стягнення.

Відтак, в органу з питань пробації не було підстав для звернення до суду із поданням про скасування звільнення від відбування покарання щодо засудженого ОСОБА_1 .

Окрім того, з матеріалів особової справи вбачається, що після успішного проходження пробаційної програми засуджений не вчинив жодного правопорушення, що опосередковано свідчить про те, що останній став на шлях виправлення.

Враховуючи вищевказане, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні подання начальника Золочівського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Коцюбинського С.В. про скасування звільнення від відбування покарання з випробовуванням та направлення для відбування призначеного судом покарання відносно ОСОБА_1 .

Керуючись ст. 76,78 КК України, ст.166 КВК України, суд,-


п о с т а н о в и в :


в задоволенні подання начальника Золочівського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Коцюбинського С.В. про скасування звільнення від відбування покарання з випробовуванням та направлення для відбування призначеного судом покарання відносно ОСОБА_1 - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Золочівський районний суд протягом 7 діб.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.        




Суддя                                                                 П. В. Пилип`як


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація