№ 2-841/2010 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2010 року Старокостянтинівський районний суд
Хмельницької області
в складі:
головуючої – судді Завадської О.П.
при секретарі Поважнюк О.Б.
представника позивача Перунській Л.М.
відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Старокостянтинові справу за позовом виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради до ОСОБА_2 про знесення самочинної забудови та зобов’язання повернути самовільно зайняту земельну ділянку, третя особа – Старокостянтинівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства „Водоканал”,
встановив:
Представник виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради звернувся з позовом до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні земельної ділянкою, третя особа – Старокостянтинівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства „Водоканал”, посилаючись на те, що самовільно побудований хлів відповідачки – мешканки квартири АДРЕСА_1 знаходиться на водогоні, який в зв’язку з тривалою експлуатацією потребує капітального ремонту із заміною та ремонтом запірної арматури (засувок), змонтованих в оглядових ямах. Дані ремонтні роботи не можуть бути зроблені через відмову останньої добровільно звільнити земельну ділянку від самочинно побудованих об’єктів.
Відповідачка спочатку заперечила проти задоволення позову, мотивуючи тим, що хоч хлів самовільно побудований, але на прибудинковій території, яка є обов’язковою та необхідною для мешканців багатоквартирних будинків для господарських цілей (зберігання продуктів харчування тощо). Однак потім погодилась власними силами знести самочинний хлів, однак не через десять днів після набрання чинності судовим рішенням, а пізніше - або до весни наступного року, або до того часу, коли будуть зносити сусідні самочинні гаражі та хліви.
Представник третьої особи - Старокостянтинівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Водоканал” в судове засідання не з’явилась, проте направила лист, яким просила справу розглянути без її участі, при цьому вказавши, що позовні вимоги підтримує повністю.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, вважає, позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у відповідності до даних акту від 28 червня 1985 року та довідки Старокостянтинівської житлової експлуатаційної контори виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 26 січня 2010 року житловий будинок по АДРЕСА_1 та земельна ділянка, на якій він розташований передавались та знаходяться на балансі Старокостянтинівської житлової експлуатаційної контори виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради без самочинних гаражів та хлівів.
Згідно даних довідки Старокостянтинівської житлової експлуатаційної контори виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради за № 296 від 19 квітня 2010 року, довідки Старокостянтинівської міської ради за № 721-02 від 20 квітня 2010 року та схеми діючого центрального водогону по вулиці Миру м. Старокостянтинова з додатком визначено, що всі земельні ділянки по вулиці Миру м. Старокостянтинова, в тому числі на якій знаходиться самовільно побудований відповідачкою дерев’яний хлів перебувають у комунальній власності та у постійному користуванні Старокостянтинівської житлової експлуатаційної контори виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради.
Відповідно до даних акту обстеження від 25 липня 2008 року на виконання розпорядження міського голови від 24 липня 2008 року № 365/2008 р. „Про обстеження самовільно побудованих споруд у м. Старокостянтинові” встановлено, що самовільно побудовані споруди по вулиці Миру м. Старокостянтинова, в тому числі і самочинний хлів відповідачки, обладнанні несанкціонованими підключеннями до електропостачання, знаходяться в непридатному для використання антисанітарному стані, відсутній протипожежний захист та даних відповіді відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради за № 145 від 19 травня 2004 року слідує, що господарські споруди та гаражі побудовані без відповідно оформлених дозволів, з відділом архітектури та містобудування їх місцезнаходження не узгоджувалось, проектна документація не розроблялась, переважна більшість господарських споруд знаходяться в аварійному стані, чим несуть загрозу для життя людей, псують архітектурний вигляд міста, знаходяться в антисанітарних умовах, розміщенні на підземних інженерних мережах.
Чинним рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради за № 160 від 13 травня 2004 року „Про знесення самочинно побудованих об’єктів” вирішено знести самочинно збудовані господарські будівлі та споруди, що розташовані вздовж огорожі тротуару п вул. Миру та біля багатоповерхових багатоквартирних житлових будинків житлового масиву Жовтневого містечка (будинків АДРЕСА_2).
Відповідно до положень ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язанні з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Згідно положень ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Статтею 22 Закону України „Про основи містобудування” забудова земельних ділянок здійснюється після набуття права власності або права користування земельною ділянкою та отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Право на забудову полягає у можливості власника, користувача земельної ділянки здійснювати на ній у порядку, визначеному законом, будівництво об’єктів містобудування.
Згідно зі ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Пояснення відповідачки про те, що самочинного побудований на прибудинковій території дерев’яний хлів є допоміжним приміщенням для господарських потреб до приватизованої нею квартири в будинку АДРЕСА_1 розцінюється судом, як невірне тлумачення закону, так як спірний хлів не є допоміжним приміщенням у розумінні ч. 2 ст. 10 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” та роз’яснення Конституційного Суду України у своєму Рішенні від 02.03.2004 року (справа № 1-2/2004), крім того згідно вищевказаних матеріалів справи вказаний житловий будинок та земельна ділянка під та поблизу нього передавались і перебувають на балансі Старокостянтинівської житлової експлуатаційної контори виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради без гаражів та хлівів.
За таких обставин суд прийшов до висновку про необхідність захисту прав власника земельної ділянки шляхом знесення самовільно побудованої споруди – хліва, що використовується відповідачкою та повернення власнику самовільно зайнятої нею земельної ділянки.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 130, 209, 212, 214-215 ЦПК України, на підставі 22 Закону України „Про основи містобудування”, ст. ст. 116, 152, 212 Земельного кодексу України,
вирішив:
Позов виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради до ОСОБА_2 про знесення самочинної забудови та зобов’язання повернути самовільно зайняту земельну ділянку, третя особа – Старокостянтинівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства „Водоканал”.
Зобов’язати ОСОБА_2, проживаючу по АДРЕСА_1, знести самочинну забудову та зобов’язати повернути до Старокостянтинівської міської ради самовільно зайняту земельну ділянку під хлівом протягом десяти днів з моменту набрання рішенням Старокостянтинівського районного суду законної сили.
У разі незвільнення ОСОБА_2 самовільно зайнятої земельної ділянки під самочинно побудованим хлівом протягом десяти днів з моменту набрання рішенням Старокостянтинівського районного суду законної сили уповноважити виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради власними силами очистити земельну ділянку від самочинно побудованого об’єкту.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради 37 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи та на користь держави по 8 грн. 50 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницького області через Старокостянтинівський районний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя_________
- Номер:
- Опис: Про розірвання шлюбу.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-841/2010
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Завадська Ольга Петрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.10.2010
- Дата етапу: 01.12.2010