Судове рішення #1011458
Справа № 22ц-1122\2007 р

Справа 22ц-1122\2007 р.

Головуючий у 1-й інстанції:  Білий В.М.  Доповідач:   Редька А.Г.

 

РІШЕННЯ

ІМ"ЯМ   УКРАЇНИ

 

10 серпня 2007 року                                         місто Чернігів

Апеляційний    суд    Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Литвиненко І.В.,  суддів - Зінченко С. П.,  Редьки А.Г.,

при секретарі - Вареник О.М. ,

за участі: позивача ОСОБА_3.,

представників відповідачів:

СГК "Феськівський" Макухи О.М. ,  ОСОБА_1,  ОСОБА_2.,

ДП "Менарайагролісництво" Литвина А.М. ,

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за апеляційною скаргою СГК "Феськівський" на рішення Менського районного суду Чернігівської області від 30 травня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_3 до сільськогосподарського товариства "Феськівський" та державного підприємства "Менарайагролісництво" про усунення порушень трудових прав при складанні акту про нещасний випадок під час виконання трудових обов'язків,

 

встановив:

 

У лютому 2007 року ОСОБА_3звернувся до суду з позовом,  у якому просив визнати незаконним та скасувати акт від 30 березня 2002 року про нещасний випадок не пов'язаний з виробництвом,  складений сільськогосподарським кооперативом "Феськівський",  та зобов'язати сільськогосподарський кооператив "Феськівський" скласти акт за формою Н-1 про нещасний випадок,  що стався з ним 19 лютого 2002 року при виконанні трудових обов'язків,  визнати незаконним відсторонення його від виконання трудових обов'язків з 16 березня 2006 року та стягнути з сільськогосподарського кооперативу "Феськівський" за його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 16 березня 2006 року до дня ухвалення рішення суду,  змінити запис у трудовий книжці про переведення його на посаду об'їждчика та записати,  що він був переведений на посаду лісника з 16 квітня 2000 року,  а

 

також стягнути з сільськогосподарського кооперативу "Феськівський" на його користь 2000 грн у відшкодування моральної шкоди,  заподіяної порушенням трудових прав. Посилався,  що з 16 квітня 2000 року його було переведено на посаду лісника СГК "Феськівський" і він виконував роботу лісника,  але у трудовій книжці незаконно вчинили запис про переведення на посаду об'їждчика,  19 лютого 2002 року за розпорядженням адміністрації кооперативу він був направлений разом з іншими працівниками на заготівлю лісу в урочищі "Посьолок" де з ним стався нещасний випадок і він отримав травму,  але комісія з розслідування нещасного випадку СГК "Феськівський" склала акт від 30 березня 2002 року про нещасний випадок не пов'язаний з виробництвом і відмовляють скласти акт за формою Н-1,  а з 16 березня 2006 року його відсторонили від виконання трудових обов'язків,  припинили виплачувати заробітну плату та вимагають написати заяву про звільнення з роботи,  тим самим адміністрація кооперативу порушує його трудові права,  чим заподіяла моральну шкоду.

Ухвалою суду від 20 квітня 2007 року за клопотанням позивача співвідповідачем було залучено до участі у справі державне підприємство "Менарайагролісництво".

Рішенням Менського районного суду Чернігівської області від 30 травня 2007 року позовні вимоги ОСОБА_3. задоволені частково.

Скасовано акт комісії СГК "Феськівський" від 30 березня 2002 року за фактом отримання ОСОБА_31 9 лютого 2002 року травми невиробничого характеру та зобов'язано СГК "Феськівський" та ДП "Менарайагролісництво" створити комісію по розслідуванню випадку отримання травми ОСОБА_319 лютого 2002 року відповідно до вимог чинного законодавства та провести таке розслідування у повному обсязі.

Визнано дії посадових осіб СГК "Феськівський" по не допуску до виконання трудових обов'язків об'їждчика протиправними та зобов'язано допустити ОСОБА_3. до виконання трудових обов'язків.

Стягнуто з СГК "Феськівський" на користь ОСОБА_3. 3000 грн невиплаченої заробітної плати за період з 1 березня 2006 року до 30 травня 2007 року.

Стягнуто з СГК "Феськівський" на користь ОСОБА_3 500 грн у відшкодування моральної шкоди.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_3 відмовлено.

Оскільки у судовому засіданні позивач не надав доказів про роботу на посаді лісника кооперативу,  така посада у кооперативі взагалі відсутня,  суд відмовив у задоволенні вимог про внесення змін до записів у трудовій книжці.

В апеляційній скарзі СГК "Феськівський" просить скасувати зазначене рішення суду та ухвалити нове рішення,  яким відмовити у задоволенні позову

 

ОСОБА_3.,  посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом норм матеріального та процесуального права,  оскільки ОСОБА_3 лісником у кооперативі не працював,  такої посади у кооперативі не було,  19 лютого 2002 року він виконував обов'язки лісника ДП "Менарайагролісництво",  де працював за сумісництвом,  від виконання трудових обов'язків об'їждчика його не відстороняли,  а з березня 2006 року ОСОБА_3 сам без пояснення причин припинив виходити на роботу у кооперативі.

Позивач ОСОБА_3 та відповідач ДП "Менарайагролісництво" рішення суду не оскаржують і у судовому засіданні просили відхилити апеляційну скаргу,  посилаючись на законність та обгрунтованість рішення суду.

Заслухавши суддю-доповідача,  пояснення учасників судового розгляду справи,  перевіривши доводи скарги та матеріали справи,  колегія суддів вважає,  що апеляційна скарга СГК "Феськівський" належить до задоволення частково,  рішення суду підлягає зміні у зв'язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи та порушенням норм матеріального закону.

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необґрунтованість вимог позивача ОСОБА_3. щодо внесення змін до трудової книжки про призначення його на посаду лісника сільськогосподарського кооперативу і у цій частині рішення суду не оскаржується.

Рішенням суду встановлено,  що розслідування нещасного випадку було проведено з порушенням встановлених вимог і акт від 30 березня 2002 року про нещасний випадок невиробничого характеру є незаконним і зобов'язав обидва підприємства провести належне розслідування обставин нещасного випадку.

За матеріалами справи встановлено,  що ОСОБА_3 відповідно до рішення правління від 7 червня 2000 року з 16 квітня 2000 року працював об'їждчиком СГК "Феськівський" на 0, 5 ставки,  а відповідно до наказу № 7 від 31 липня 2001 року з 1 серпня 2001 року одночасно працював за сумісництвом лісником ДП "Менарайагролісництво" на повну ставку до 11 серпня 2003 року,  наказ № 29 по ДП "Менарайагролісництво" від 11 серпня 2003 року.

З акту про нещасних випадок від 30 березня 2002 року,  листків непрацездатності Менської райлікарні,  інших матеріалів справи встановлено,  що 19 лютого 2002 року при заготівлі лісу на ділянці в урочищі „Посьолок" для працівників СГК "Феськівський" посковзнувся і впав на роботу бензопилу в результаті чого отримав рвану рану лівого передпліччя з пошкодженням сухожилій згиногів пальців у зв'язку з чим перебував на лікуванні всього з 19 лютого 2002 року до 30 квітня 2002 року.

Висновок акту від 30 березня 2002 року комісії СГК "Феськівський",  що травма має невиробничий характер суперечить обставинам,  за яких травма була отримана.

 

Відповідно до Правил відпуску деревини на пні в лісах України,  затверджених Постановою КМУ № 1378 від 29 липня 1999 року,  контроль за вирубкою лісу покладається на лісогосподарські підприємства.

Відповідно до Положення про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків,  професійних захворювань і аварій на виробництві,  затверджених Постановою КМУ № 1094 від 21 серпня 2001 року,  що були чинним на час нещасного випадку,  нещасний випадок,  що стався з працівником,  який виконував роботи за сумісництвом,  розслідується та береться на облік підприємством,  на якому робітник працював за сумісництвом(п.25). Теж саме передбачено і Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків,  професійних захворювань і аварій на виробництві НПА ОП 0.00-6.02-04,  затвердженого Постановою КМУ № 1112 від 25 серпня 2004 року(п.29).

За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку,  що акт від 30 березня 2002 року про нещасний випадок невиробничого характеру не відповідає фактичним обставинам,  складено з порушенням вимог чинного законодавство і обґрунтовано скасував зазначений акт.

Однак суд дійшов помилкового висновку,  що обидва підприємства повинні провести розслідування нещасного випадку спільною комісією. По справі не встановлено,  що при заготівлі лісу ОСОБА_3 виконував трудові обов'язки працівника СГК "Феськівський",  перебування ОСОБА_3. на місці вирубки було обумовлено виконанням ним трудових обов'язків лісника державного підприємства "Менарайагролісництво",  де він працював лісником за сумісництвом і в цій частині рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Відповідно до зазначених норм закону на державне підприємство "Менарайагролісництво" покладається обов'язок провести розслідування та скласти акт за формою Н-1 про нещасний випадок на виробництві,  що стався з лісником ДП "Менарайагролісництво" ОСОБА_319 лютого 2002 року в урочищі „Посьолок" при заготівлі лісу,  в результаті якого ОСОБА_3від дії бензопилу отримав рвану рану лівого передпліччя з пошкодженням сухожилій згиногів пальців.

Рішенням суду першої інстанції встановлено,  що з 1 березня 2006 року ОСОБА_3. безпричинно було відсторонено від виконання трудових обов'язків,  що є простоєм не з вини працівника,  і за період відсторонення від роботи стягнув заробітну плату з розрахунку 2\3 тарифної ставки та 500 грн у відшкодування моральної шкоди,  заподіяної незаконним відстороненням від роботи.

Проте такий висновок суду суперечить обставинам справи,  крім того суд неправильно   застосував   норми   матеріального   закону.   Представник   СГК

 

"Феськівський" посилався,  що ОСОБА_3 з 1 березня 2006 року самовільно припинив виконувати трудові обов'язки,  розпорядження про відсторонення його від роботи видано не було,  з довідки підприємства "Менський сир" встановлено,  що ОСОБА_3 з серпня 2005 року до червня 2007 року працював на цьому підприємстві за договором підряду,  сам ОСОБА_3 у судовому засіданні також підтвердив,  що розпорядження про відсторонення його від роботи не було,  але він з березня 2006 року після розмови з головою правління кооперативу припинив виходити на роботу у кооперативі і працював тільки на підприємстві "Менський сир". Крім того відсторонення працівника від роботи не є часом простою,  що оплачується відповідно до  ст. ПЗ КЗпП України. За таких обставин у суду не було правових підстав для стягнення з кооперативу на користь ОСОБА_3. 3000 грн заробітної плати і в цій частині рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 про стягнення з СГК "Феськівський" заробітної плати за час вимушеного прогулу у зв'язку з його відстороненням від роботи з 16 березня 2006 року.

За відсутності порушень трудових прав ОСОБА_3. з боку СГК "Феськівський" відсутні і підстави для відшкодування моральної шкоди і у цій частині рішення суду також підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні вимог про відшкодування моральної шкоди.

Керуючись  ст.   ст.  307,  309 ч.1 п.п.3, 4,  314,  316,  319 Цивільного процесуального кодексу України,   ст.   ст.  94,  171,  КЗпП України,   ст.  1 Закону "Про оплату праці",   ст.  22 Закону "Про охорону праці",  п.25 Положення про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків,  професійних захворювань та аварій на виробництві в редакції Постанови КМУ від 21 серпня 2001 року № 1094,  апеляційний суд

 

вирішив:

 

Апеляційну скаргу сільськогосподарського кооперативу "Феськівський" задовольнити частково та змінити рішення Менського районного суду Чернігівської області від 30 травня 2007 року.

Скасувати рішення Менського районного суду Чернігівської області від 30 травня 2007 року в частині визнання протиправними дій посадових осіб сільськогосподарського кооперативу "Феськівський" про відсторонення ОСОБА_3 від виконання трудових обов'язків,  в частині стягнення з сільськогосподарського кооперативу "Феськівський" на користь ОСОБА_3 3000 грн заробітної плати і 500 грн у відшкодування моральної шкоди,  а також в частині зобов'язання СГК "Феськівський" та ДП "Менарайагролісництво" розслідувати нещасний випадок і розподілу судових витрат.

 

Позовні вимоги ОСОБА_3 про складання акту форми Н-1 задовольнити частково та зобов'язати державне підприємство "Менарайагролісництво" створити комісію з участю представника Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань,  скласти акт форми Н-1 про нещасний випадок на виробництві,  що стався з ОСОБА_3 19 лютого 2002 року при виконанні трудових обов'язків та взяти на облік зазначений нещасний випадок на виробництві.

Відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог до сільськогосподарського кооперативу "Феськівський" про визнання незаконним відсторонення його від виконання трудових обов'язків,  про стягнення заробітної плати за період відсторонення від роботи з 1 березня 2006 року до 30 травня 2007 року та про відшкодування моральної шкоди.

В іншій частині рішення Менського районного суду Чернігівської області від ЗО травня 2007 року залишити без змін.

Стягнути з ДП "Менарайагролісництво" на користь ОСОБА_3 700 грн у відшкодування витрат на правову допомогу.

Стягнути з ДП "Менарайагролісництво" 30 грн у відшкодування витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ (одержувач: Державний бюджет міста Чернігова,  код ЄДРПОУ 22825965,  р\р 31214259700002,  банк: ГУДК у Чернігівській області,  МФО банку 853592) та 51 грн судового збору (одержувач: місцевий бюджет М. Чернігова,  р\р 31419537700002,  ГУДК у Чернігівській області,  МФО банку 853592,  код ЄДРПОУ 22825965) за розгляд справи у суді першої інстанції.

Стягнути з ДП "Менарайагролісництво" на користь СГК "Феськівський" 30 грн у відшкодування витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ та 25, 50 грн судового збору за розгляд справи у суді апеляційної інстанції.

Рішення набуває чинності негайно та може бути оскаржене у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців після проголошення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація