РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2007 року м. Одеса
Колегія судців судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого Артеменко І.А.
суддів Градовського Ю.М. ,
Суворова В.О.
при секретарі Велич О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2на рішення Київського районного суду м. Одеси від 15 травня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_2до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої залиттям квартири, -
встановила:
У листопаді 2005 рокуОСОБА_2 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_3. про відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 12653 гривень та моральної шкоди у розмірі 1700 гривні, завданої залиттям квартири, посилаючись на те, що вона є власником квартири АДРЕСА_1, у якій у теперішній час мешкає її онук, якому позивачка заповіла зазначену квартиру. У ніч з 22.05.2005 року на 23.05.2005 року квартира позивачки була залита водою її сусідкою - відповідачкою по справі, що проживає поверхом вище, над квартирою позивачки, у результаті чого були залиті та зіпсовані коридор, ванна, частина кухні та частина кімнати, про що був складений відповідний акт.
Відповідачка позов не визнала та пояснила суду, що у травні 2005 року придбала квартиру, яка дійсно знаходиться над квартирою позивачки та у першу ніч проживання її у квартирі на кухні прорвало трубу. Відповідачка вважає, що її вини у залитті квартири позивачки немає та вважає, що винні попередні власники квартири.
Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 15 травня 2007 року у задоволенні позовуОСОБА_2 відмовлено.
З апеляційною скаргою на рішення суду звернувся представникОСОБА_2 -ОСОБА_1 у якій він просить скасувати рішення суду першої інстанції, постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги її довірительки у повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст ухвали, яка оскаржена, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватись перевірка ухвали, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Відмовляючи у позовіОСОБА_2 суд першої інстанції виходив з того, що відповідачка по справі довела свою невинність у залитті квартири позивачки.
Головуючий у першій інстанції Сватаненко В.І. Справа № 22ц-3520/07
Доповідач Артеменко І.А. Категорія ЦП: 23
Проте з рішенням суду першої інстанції про відмову у позовіОСОБА_2 судова колегія погодитись не може, оскільки висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи, суд неправильно застосував норми права
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті та відповідно до ст. 309 ЦПК України рішення суду скасовує, приймає по справі нове рішення про задоволення позовних вимогОСОБА_2 частково з наступних підстав.
Апеляційним судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що у ніч з 22.05.2005 року на 23.05.2005 року квартира позивачки була залита водою її сусідкою -відповідачкою по справі, що проживає поверхом вище, над квартирою позивачки, в результаті чого залиті та зіпсовані коридор, ванна, частина кухні та частина кімнати, про що був складений відповідний акт (ас. 5).
Відповідачка у судовому засіданні не заперечувала факт заливу та пояснила у судовому засіданні, що у ніч 22.05.2005 року на 23.05.2005 року у неї у квартирі прорвала труба, тому її вини у заливі квартири немає.
Крім того, в матеріалах справи є кошторис по незалежній оцінці величини збитку, заподіяного квартирі позивачки, складений НПЦ „Екострой", з якого вбачається кошторисний розрахунок у розмірі 12653 грн. (а с. 26 - 33).
Відповідно до ст. 1166 ЦК України шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю майну фізичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 177 ЖК України та п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків(
постанова КМУ від 8 жовтня 1992 року № 572, зі змінами, внесеними постановою КМУ від 24 січня 2006 року № 45) наймач(власник) квартири зобов'язаний провадити поточний ремонт за свій рахунок, забезпечувати збереження житлових і підсобних приміщень та технічного обладнання.
Таким чином, ОСОБА_3повинна відшкодуватиОСОБА_2 матеріальну шкоду у розмірі 12653 гривні.
Приймаючи рішення про відшкодування моральної шкоди на підставі ст. ст. 23 та 1167 ЦК України, апеляційний суд враховує те, що у результаті затоплення постраждало майно позивачки, у зв'язку з чим їй та її родині були заподіяні значні незручності, порушився звичайний уклад життя , що призвело до нервових стресів, а тому визначає розмір грошового відшкодування моральної шкоди - 1000 гривень.
Оскільки судом частково задоволені позовні вимогиОСОБА_2, з ОСОБА_3. підлягає стягненню на користь останньої судові витрати у розмірі 245, 29 гривень..
Керуючись ст. ст. 88, 303, 307 ч. 1 п. 2, 309 ч. 1 п.п.3 і 4, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів ,
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2задовольнити частково.
Рішення Київського районного суду м. Одеси від 15 травня 2007 року скасувати.
Позов ОСОБА_2ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої залиттям квартири задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2матеріальну шкоду у розмірі 12653 гривні.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2моральну шкоду у розмірі 1000 гривень.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2судові витрати: 215, 29 гривень -сплата судового збору, ЗО гривень - витрати на інформаційно - технічне забезпечення, а всього 245, 29 гривень.
Рішення колегії суддів набирає законної сили з моменту проголошення.
Рішення колегії суддів може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двох місяців з дня проголошення до Верховного Суду України.