Судове рішення #10102665

Справа № 2-3662/2010

  Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2010 р.               Київський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого – судді Бжассо Н.В.

при секретарі          Марінгос І.О.

розглянув  у відкритому судовому засідання цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про повернення майна,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просить зобов’язати ОСОБА_2 повернути їй земельну ділянку площею 0,0108 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою, шляхом знесення споруди і приведення земельної ділянки до попереднього стану, посилаючись на те, що даний договір не зареєстрований в органах державної реєстрації, як того потребує закон і таким чином не є укладеним.

Представник відповідачки у судовому засіданні позов визнав повністю та не заперечую проти його задоволення.

      Вислухавши пояснення позивачки та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

    Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку від 19 червня 2006 року серія ЯГ № 194980, належить  земельна ділянка площею 0,0479 га, яка розташована в АДРЕСА_1.

27 травня 2009 року між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,0108 га із земельної ділянки площею 0,0479 га (договір оренди земельної ділянки посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрований у реєстрі за № 6157). Цільове призначення земельної ділянки відповідно до Державного акту про право власності на землю: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Відповідно до ст. 11 ЦК України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов’язків є, зокрема, договори та інші правочини. Правочин – це такий юридичний факт, який слугує належною правовою підставою виникнення, зміни або припинення цивільних прав та обов’язків.

За загальним правилом моментом укладення договору  є момент досягнення згоди з усіх його істотних умов. Водночас із загального правила є винятки, а саме коли сторони, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, склавши та підписавши відповідний письмовий документ, все ж не набувають цивільних прав та обов’язків, на досягнення яких було спрямоване їх волевиявлення при його укладенні, оскільки через відсутність державної реєстрації договору він не є укладеним, тобто не має юридичної сили. Будучи оформленим як документ, договір не відбувся як юридичний факт.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі є укладеним з моменту його державної реєстрації.

Укладений сторонами договір оренди земельної ділянки не зареєстрований у встановленому законом порядку, що підтверджується повідомленням Управлінням Держкомзему у місті Одеса від 16.07.2009 року  про відмову в реєстрації і таким чином не є укладеним, не породжує тих правових наслідків, на досягнення яких він був спрямований. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість оскаржена до суду не була.

Відповідачка, в порушення вимог діючого законодавства, а також п. 9.3.1 Договору, приступила до використання земельної ділянки, збудувала фундамент та стіни із склопакетів.

У разі, якщо на виконання неукладеного договору стороною передчасно передано майно, між сторонами виникають правовідносини внаслідок набуття, збереження майна без достатньої правової підстави.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов’язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Таким чином, позивачка правомірно звернулася з вимогою про повернення майна.

    Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

    Керуючись ст. ст. 10, 60, 208, 209, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 11, 202, 638, 1213 ЦК України, ст. 18 Закону України «Про оренду землі», суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Зобов’язати ОСОБА_2 повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0108, яка розташована в АДРЕСА_1.

Зобов’язати ОСОБА_2 усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 0,0108, яка розташована в АДРЕСА_1 шляхом знесення споруди та приведення земельної ділянки до попереднього стану.

    Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація