Справа № 2 – 2144/ 2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 липня 2010 року Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого – судді Петушкова С. А. ,
при секретарі – Безкоровайній А. І. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та про перерахунок пенсії, -
УСТАНОВИВ:
Позивач просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Олександрії щодо відмови в перерахунку основної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Олександрії здійснити перерахунок та виплату: основної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» починаючи з 1 листопада 2006 року, по даний час.
Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом 2 групи безстроково. Крім того, статтею 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» його віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно із ст. ст. 50 і 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, та розмір пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Йому дані надбавки виплачувалися в значно меншому розмірі.
Сторони подали до суду заяви про розгляд справи без їхньої участі, позивач на своїх вимогах наполягає, представник відповідача надала заперечення проти позову, просить в задоволенні позову відмовити, так як дії відповідача цілком відповідають чинному законодавству.
При розгляді справи встановлено наступне.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 1-ї категорії, та інвалідом 2-ї групи.
Згідно із ст. ст. 50 і 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, та розмір пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 19 Конституції України суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі та в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та іншими Законами України.
Вихідним критерієм розрахунку державної пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Така правова позиція зі спірного питання була вже висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 27 травня 2008 року.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений ПКМУ від 30 травня 1997 року N 523, щодо критеріїв обчислення розмірів пенсії відповідає змісту статті 54 Закону N 796-XII, оскільки розмір пенсії визначається у відсотках до заробітної плати і не фіксується максимальний граничний розмір пенсії у грошовому еквіваленті. Водночас у пункті 2 ПКМУ від 3 січня 2002 року N 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" встановлено розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, а в пункті 2 Постанови N 1293 - мінімальний розмір пенсії, які, всупереч положенням зазначених статей Закону, не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при розрахунку державної пенсії, передбаченої статтею 54 Закону N 796-XII, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини 3 статті 28 Закону N 1058-IV не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку пенсії, передбаченої статтею 54 Закону N 796-XII, оскільки чинними законами України не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.
Рішенням КСУ № 6-рп-2007 від 9. 07. 2007 року, відновлено дію ст. ст. 50 і 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у вказаній вище редакції.
Відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», основний розмір пенсії був призначений відповідно до ПКМУ № 530 від 28.05.2008р. у розмірі - 870 грн. а з 1.07.2008р. відповідно до постанови КМУ № 654 від 16.07.2008р. у розмірі 980 грн. а щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяна здоров'ю у розмірі 15% прожиткового мінімуму визначеного ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів.
Згідно рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008р., положення п. 20 розділу 2 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» визнано неконституційним, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
В 2009 та 2010 роках норми ст. ст. 54, 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», не змінювалися.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 55 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії встановлюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Відповідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, вказаними нормами ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», КМУ надано право лише визначати порядок надання роз'яснень порядку застосування цього закону. При цьому Законом не уповноважено КМУ змінювати конкретні суми компенсацій і допомоги, у тому числі змінювати розмір допомоги на оздоровлення, встановлений законом.
Враховуючи викладене, позов, в частині позовних вимог за періоди з 9. 07. 2007 року, по 31. 12. 2007 року, з 22. 05. 2008 року, по 1. 07. 2010 року.
Щодо позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії з 1. 01. 2006 року по 8. 07. 2007 року, то ці вимоги задоволенню не підлягають, оскільки в даний період відповідач діяв відповідно до чинного на той час законодавства. Оскільки обидва учасники процесу звільнені від сплати судових витрат, то їх слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. 19 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп-2007, № 10-рп-2008, ст. ст. 14, 50, 52, 55, 54, 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 15, 208, 209, 213-215 ЦПК, суд, -
ВИРІШИВ:
В изнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Олександрії по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 основної пенсії в розмірах менших ніж передбачено ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірах менших ніж передбачено ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» – неправомірною, та зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в м. Олександрії здійснити перерахунок ОСОБА_1 основної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» за період з 9. 07. 2007 року по 31. 12. 2007 року, з 22. 05. 2008 року по 31. 12. 2008 року, з 1. 01. по 31. 12. 2009 року, з 1. 01. по 1. 07. 2010 року.
В задоволенні інших вимог ОСОБА_1, - відмовити.
Судові витрати по справі у сумі: 8., 50 грн. судового збору, та 37 грн. витрат на ІТЗ – віднести на рахунок держави.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду, або апеляційну скаргу на неї, сторони можуть подати до Апеляційного Адміністративного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення, через Олександрійський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду, подається до Апеляційного Адміністративного суду Дніпропетровської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, через Олександрійський міськрайонний суд.
Головуючий: