Судове рішення #10060028

                                                 П О С Т А Н О В А                   Справа №  2а-956/2010

                                                 І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

           

        1 квітня 2010 року Дарницький районний суд м.Києва

у складі: головуючого – судді Мальченко А.О.

               при секретарі           Косинській О.М.          

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м.Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення суми боргу,  

                                                    встановив:

        ОСОБА_1   з вернулася до  Управління праці та соціального захисту населення Дарницької РДА у м.Києва з вищевказаним позовом, яким просила в изнати  протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в належному розмірі, який  обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату  недоотриманої державної допомоги  за період з лютого 2009 року по січень 2010 року в сумі 5349грн.

        Обгрунтовуючи вимоги, вказала, що у зв’язку з народженням у неї дитини - ОСОБА_1 Нікіти, ІНФОРМАЦІЯ_1 вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і з  цього часу отримує державну матеріальну допомогу в розмірі 130грн., що не відповідає розміру прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

        В ході судового розгляду справи позивачка, в порядку ст.51 КАС України, надала адміністративний позов у новій редакції, яким просила визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницької РДА у м.Києва  та зобов’язати вказане управління призначити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з лютого 2009 року по січень 2010 року у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та зобов’язати провести перерахунок призначеної допомоги за означений період. До Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат  ОСОБА_1 заявила вимогу про стягнення на її користь недоплаченої допомоги за період з лютого 2009 року по січень 2010р.

        В судовому засіданні позивачка та її представник ОСОБА_2 позов підтримали,  просили його задовольнити у повному обсязі. Остання вказала на те, що призначення та нарахування управлінням допомоги її довірительці у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є незаконним, оскільки такий вид допомоги має призначатися та нараховуватися у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове  державне  соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», зважаючи на те, що щомісячна виплата допомоги по догляду за дитиною є формою соціального забезпечення громадян.    

        Представник відповідача  Себало С.І.  позов не визнав. Заперечуючи такий, пояснив, що державна допомога позивачці була призначена з 17.01.2008р. в мінімальному розмірі - 130грн., що на момент звернення позивачки було передбачено статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та п.22 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми». Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 зміни, внесені до ст.ст.13,15  Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», неконституційними не визнавалися. Зауважив, що для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, позивачка до Управління не зверталася, а тому допомога їй була призначена відповідно до чинного законодавства. Крім того звернув увагу, що посилання позивачки на Закон України «Про загальнообов’язкове  державне  соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» є безпідставними, оскільки такий не поширюється на управління.

       Представник відповідача - Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_4 позов не визнала, пояснила, що виплата соціальної допомоги здійснюється Центром на підставі розпорядження Управління праці та соціального захисту населення. Жодним нормативно-правовим актом Центру не надано повноважень щодо визначення розмірів та здійснення перерахунку такої допомоги. Таким чином, відповідач при виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв в межах своїх повноважень, відповідно до чинного законодавства.    

         Вислухавши пояснення позивачки, представників сторін, досл ідивши письмові докази, суд вважає встановленими наступні обставини.

          Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною – ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 і з 17.01.2008р. отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн.

              Згідно вимог ст.ст.13,14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», особа яка фактично здійснює догляд за дитиною, має   право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку. Особам, які працюють на умовах трудового договору /контракту/, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу /розпорядження/ роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

           Статтею 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов’язкове  державне  соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

           Також статтею 54  Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» визначено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлюється в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

            У відповідності до ст.15 цього Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону № 107- VI допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.

              Крім того,  згідно з п.3 Прикінцевих положень до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року – 50 відсотками, з 1 січня 2009 року – 75 відсотками, з 1 січня 2010 року – 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

          Зазначені положення Закону України «Про державну допомогу сім’ям  з дітьми» не були предметом розгляду Конституційним судом України, а отже не визнані неконституційними.

Згідно з приписами ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.        

            Таким чином, виходячи з обставин справи, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи рішення про призначення ОСОБА_1 допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв в межах Закону і будь-яких порушень при цьому допущено не було. Крім того, представник позивача не заперечує, що документів,  надання яких було запропоновано відповідачем надати до Управління  для призначення  допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, позивачкою не було надано.    

          Суд находить безпідставними посилання позивачки на Закон України «Про загальнообов’язкове  державне  соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», оскільки такий не поширюється на управління.

          Так, згідно ст.2 вищевказаного Закону страховиком визначений фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Виходячи з цього, фінансування за цим Законом здійснюється за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування, а покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми Управлінням праці та соціального захисту населення Дарницької РДА у  м.Києві здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, що передбачено ст.4  Закону України «Про державну допомогу сім’ям  з дітьми».                  

           На підставі ч.2 ст.152, ч.2 ст.95 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,  к еруючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 99,100, 158-163 КАС України, суд

                                                           постановив:

      В задоволенні позову ОСОБА_1  відмовити.

      Постанова може бути оскаржена  шляхом подачі до Адміністративного Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі та подальшої подачі апеляційної скарги до Адміністративного Апеляційного суду м.Києва через Дарницький районний суд м. Києва протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надісланням її копії до Київського  апеляційного адміністративного  суду.

                             

        Суддя  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація