Справа №2-23/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05 липня 2010 року Тростянецький районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого суді Волошина І.А.
при секретарі Чудак Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Тростянець Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до АКПП «Перемога» про стягнення орендної плати,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до АКПП «Перемога» про стягнення орендної плати, вказуючи, що згідно сертифікату серії ВН № 047531 на право власності на земельну частку (пай), виданого Тростянецькою районною державною адміністрацією 26.08.1997 року він є власником земельної частки (паю) у землі, яка перебуває в колективній власності КСП «Перемога», розміром 2,21 умовних кадастрових гектари без визначення меж цієї частки в натурі. З 1997 року відповідач АКПП «Перемога», який є правонаступником КСП «Перемога» користується даною земельною часткою (паєм). Мотивуючи, що позивач безпідставно отримав земельну частку (пай), відповідач відмовляється платити орендну плату. Оскільки відповідач укласти договір оренди та виплачувати орендну плату відмовляється, ОСОБА_2 вимушений був звернутись до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача орендну плату в розмірі 930 грн. 02 коп. (розмір орендної плати за оренду земельної частки (паю) в 2007, 2008 роках. Крім того позивач просить стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 1700 грн., яка полягає в душевних стражданнях, які позивач зазнав після численних відмов у виплаті орендної плати та у приниженні його честі і гідності, оскільки він є інвалідом третьої групи (глухонімий), а з ним поводяться, як з непотрібом, повністю ігноруючи вимоги Конституції України, положень Цивільного Кодексу. Також позивач просив стягнути з відповідача судові витрати по справі.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2-ОСОБА_3 позов підтримав, посилаючись на викладені в позовній заяві вимоги, наполягав на його задоволенні просив суд стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 орендну плату в сумі 930 грн. 02 коп., в відшкодування моральної шкоди 1700 грн. та судові витрати, які складаються з судового збору, збору на інформаційне забезпечення розгляду справи та витрат на оплату праці адвоката - 2 000 грн. При цьому пояснив, що відповідач безпідставно користується земельною ділянкою позивача, відмовляючи йому в виплаті орендної плати та укладенні договору оренди.
Представник відповідача Ликов О.Д. позов не визнав, вказуючи на те, що земельна ділянка позивача, як і інших громадян використовувалась АКПП «Перемога» на підставі договору оренди від 06.06.2004 року укладеного між АКПП «Перемога» та Тростянецькою райдержадміністрацією, стосовно оренди не витребуваних земельних паїв. Стосовно стягнення моральної шкоди заперечив, вказуючи на те, що позивач до них не звертався, оскільки жодних письмових звернень з приводу укладення договору оренди не подавав. Крім того, Ликов О.Д. пояснив, що ніхто не вимагав реєстрації договору оренди. Орендну плату підприємство сплачувало до Тростянецької райдержадміністрації згідно договору.
Представник третьої особи Тростянецької районної державної адміністрації - Поник Л.В. проти задоволення позову не заперечувала. Стосовно договору оренди від 06.06.2004 року укладеного між АКПП «Перемога» та Тростянецькою райдержадміністрацією представник третьої особи пояснила, що він не був зареєстрований у встановленому законом порядку.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному об’ємі.
Згідно сертифікату серії ВН № 047531 на право власності на земельну частку (пай), виданого Тростянецькою районною державною адміністрацією 26.08.1997 року ОСОБА_2 є власником земельної частки (паю) у землі, яка перебуває в колективній власності КСП «Перемога», розміром 2,21 умовних кадастрових гектари без визначення меж цієї частки в натурі.
Позивач ОСОБА_2 отримав сертифікат серії ВН № 047531 на право власності на земельну частку (пай) в 2006 році.
Відповідачем сказана земельна ділянка, яка належить ОСОБА_2, згідно сертифікату серії ВН № 047531 на право власності на земельну частку (пай), виданого Тростянецькою районною державною адміністрацією 26.08.1997 року використовувалась.
Вказані вище обставини визнаються сторонами і не оспорюються.
Згідно ч.2 ст.125 Земельного Кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Відповідач АКПП «Перемога» на підставі договору оренди від 06.06.2004 року укладеного між АКПП «Перемога» та Тростянецькою райдержадміністрацією не набув права на оренду земельної частки (паю), що належить ОСОБА_2, оскільки даний договір не пройшов державної реєстрації, тобто АКПП «Перемога» самовільно зайняло і використовує земельну частку пай, що належить позивачу.
Той факт, що договір оренди між АКПП «Перемога» і Тростянецькою райдержадміністрацією не був належним чином зареєстрований підтвердили в судовому засіданні представник відповідача Ликов О.Д. і представник тростянецької райдержадміністрації Поник Л.В. Це ж саме підтверджується копією договору, в якому відсутна відмітка про його реєстрацію.
Згідно п.б ч.1 ст.211 Земельного Кодексу юридичні особи несуть цивільну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Згідно ст.152 Земельного Кодексу України : «Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів».
Згідно п.3 ч. 2 ст.22 Цивільного Кодексу України з битками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене. Тобто в разі укладення відповідачем договору оренди земельної частки паю – позивач отримав би в 2007, 2008 роках орендну плату в розмірі 930 грн. 02 коп., як і інші громадяни, земельні ділянки яких орендуються відповідачем (відповідь а.с. 7).
Самовільне зайняття АКПП «Перемога» земельної частки паю, який належить позивачу ОСОБА_2 порушило його право власності та заподіяло моральної шкоди, яка полягає в душевних стражданнях, які позивач зазнав після відмов у виплаті орендної плати та укладенні договору оренди землі.
При визначенні розміру грошового відшкодування моральної шкоди суд враховує характер правопорушення, глибину фізичних та душевних страждань, ступінь вини АКПП «Перемога», а також фізичний стан позивача, вимоги розумності і справедливості і вважає, що сума відшкодування визначена позивачем, на думку суду зможе в реальній мірі компенсувати негативні наслідки для позивача, а відповідач відповідно вимог ст.23 ЦК України зобов’язаний відшкодувати заподіяну моральну шкоду.
Згідно вимог ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в сумі 2 102 грн., які складаються з судового збору, збору на інформаційне – технічне забезпечення розгляду справи та витрат правову допомогу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 88, 208, 209, 212, 215 ЦПК України, ст.ст.22, 23 ЦК України, ст.ст.125, 152, 211 ЗК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до АКПП «Перемога» про стягнення орендної плати – задоволити повністю.
Стягнути з АКПП «Перемога» (ідентифікаційний код 3730532, р/р 2600118120046 АКБ «Правекс – банк» м. Вінниця, МФО 302742) на користь ОСОБА_2 кошти в сумі 930 грн. 02 коп., в відшкодування моральної шкоди 1700 грн. та судові витрати в сумі 2 102 грн.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана до Тростянецького районного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Тростянецький районний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги до Апеляційного суду Вінницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
- Номер: 2-23/2010
- Опис: про стягнення 117,10грн.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-23/2010
- Суд: Ружинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Волошин Ігор Андрійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.11.2009
- Дата етапу: 13.01.2010