Справа №2-4773/2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2010р. Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Новосьолової Г.М.,
при секретарі Воблікової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Свердловська Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на нерухоме майно, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на майно, в обґрунтування вимог зазначивши, що 16 квітня 2010 р. між нею та відповідачем - ОСОБА_2 було укладено правочин, за яким відповідач ОСОБА_2 продав, а вона ОСОБА_1 купила квартиру АДРЕСА_2, яка складається з двох кімнат, загальною площею 43,9 кв. м., житловою площею 28,4 кв. м. На підтвердження укладання договору купівлі-продажу вона передала відповідачу 8000 (вісім тисяч) гривен, а відповідач надав їй відповідну розписку.
Тобто, у вказаному правочині досягнуто домовленості щодо всіх істотних умов договору купівлі-продажу, а саме щодо предмету, ціни, кількості та строків його виконання, у відповідності до ст. ст. 656, 664, 669, 691 ЦК України. А від так він має вважатися укладеним.
Квартира АДРЕСА_2 належить на праві власності – ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 18.03.2008 р., виданого ВП «УЖКГ та ТП» ДП «СА» та зареєстрованого КП Свердловським міжрайонним бюро технічної інвентаризації за № 2197. Право власності ОСОБА_3 відповідно підтверджується зазначеним свідоцтвом про право власності, витягом про реєстрацію права власності № НОМЕР_2 від 13.04.2008 р., реєстраційним записом господарчої книги та технічним паспортом на квартиру, які були передані мені ОСОБА_2 у виконання свого зобов’язання по укладеному правочину.
Відповідач - ОСОБА_2 здійснював укладання з нею договору купівлі-продажу від імені власника - ОСОБА_3 і на підставі рішення Свердловського міського суду Луганської області від 12.03.2010 р. у справі № 2-о-554, яким відповідача призначено опікуном над ОСОБА_3 та рішення виконавчого комітету Свердловської міської ради Луганської області № 125/5 від 14.04.2010 р., яким відповідачу ОСОБА_2 надано дозвіл на здійснення правочину купівлі-продажу квартири за адресою АДРЕСА_2 від ім’я доньки ОСОБА_3.
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_3 відповідач ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3.
Після укладання договору купівлі-продажу та передачі відповідачу 8000 (вісім тисяч) гривен в рахунок продажу квартири, останній зобов’язався в короткий термін оформити нотаріальний договір купівлі-продажу у встановленому законом порядку. Відразу оформлення договору купівлі-продажу належним чином не склалось, бо ОСОБА_3 хворіла та не могла довгий час знаходитися без догляду. Після цього,вона неодноразово зверталася до відповідача та вимагала скорішого оформлення нотаріального договору купівлі-продажу. Проте, відповідач посилаючись на хворобу доньки - ОСОБА_3, увесь час відкладав оформлення.
26 квітня 2010 р. маючи на меті кінцеве виконання правочину, а саме укладання договору купівлі-продажу від 16 квітня 2010 р., вона, не маючи другої можливості домовитися з відповідачем та спонукати його оформити договір нотаріально, надала на адресу останнього лист з пропозицією про зустріч у нотаріуса та оформлення належним чином договору купівлі-продажу. Зазначений лист було вручено відповідачу під підпис, але в обумовлений час відповідач на зустріч з нотаріусом не з’явився.
Таким чином, попередні дії відповідача і дії після отримання листа від 26.04.2010 р., свідчили про явний факт ухиляння відповідача від повного виконання взятого на себе зобов’язання, тобто на оформлення належним чином договору купівлі-продажу.
Крім того, вона дізналася, що ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_3 померла. Даний факт унеможливлює оформлення нотаріального договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_2.
Стаття 657 Цивільного кодексу України встановлює, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Відповідно ж до ч. 2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається. Таким чином, фактичні обставини справи повністю відповідають зазначеним нормам права.
Отже, суд має всі необхідні підстави для визнання угоди від 16 квітня 2010 р. про відчуження відповідачем, від ім’я ОСОБА_3, квартири АДРЕСА_2 на її користь дійсною, адже на момент її укладення та і на теперішній час, здійснити повне юридичне оформлення переходу права власності не було та не має можливості.
Слід зауважити, що з часу укладання договору купівлі-продажу майна вона постійно мешкає за зазначеною адресою, несе усі відповідні витрати по утриманню квартири, зробила ремонт і сплачує за комунальні послуги.
Позивач просить визнати договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_2, яка складається з двох кімнат, загальною площею 43,9 кв. м., житловою площею 28,4 кв. м. , укладений 16 квітня 2010 р. між ОСОБА_1, з одного боку та ОСОБА_2, з другого боку, дійсним.
Визнати за ОСОБА_1 права власності на квартири АДРЕСА_2, яка складається з двох кімнат, загальною площею 43,9 кв. м., житловою площею 28,4 кв. м.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені вимоги та обставини поданої позовної заяви підтримала у повному обсязі, підтвердила обставини, викладені у позовній заяві, наполягає на їх задоволенні, оскільки нею сплачена вартість житлового будинку у розмірі 8000 грн. На її вимоги до відповідача з’явитися до нотаріусу та укласти договір купівлі-продажу нерухомого майна він не бажає, від спілкування з нею уникає.
Відповідач у судове засідання не з,явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, проти позовних вимог ОСОБА_1Ію про визнання договору купівлі – продажу дійсним та встановлення права власності на АДРЕСА_2 не заперечує.
Суд, вислухавши позивача, перевіривши матеріали справи та надані докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.209 ЦК України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Судом встановлено, що16 квітня 2010 р. між позивачем та відповідачем - ОСОБА_2 було укладено правочин, за яким відповідач ОСОБА_2 продав, а ОСОБА_1 купила квартиру АДРЕСА_2, яка складається з двох кімнат, загальною площею 43,9 кв. м., житловою площею 28,4 кв. м. На підтвердження укладання договору купівлі-продажу вона передала відповідачу 8000 (вісім тисяч) гривен, а відповідач надав їй відповідну розписку. (а.с.17-18). Квартира АДРЕСА_2 належить на праві власності – ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 18.03.2008 р., виданого ВП «УЖКГ та ТП» ДП «СА» та зареєстрованого КП Свердловським міжрайонним бюро технічної інвентаризації за № 2197. Право власності ОСОБА_3 відповідно підтверджується зазначеним свідоцтвом про право власності, витягом про реєстрацію права власності № НОМЕР_2 від 13.04.2008 р.,(а.с 8-10) реєстраційним записом господарчої книги та технічним паспортом на квартиру(а.с. 11-13)
Відповідач - ОСОБА_2 здійснював укладання з позивачем договору купівлі-продажу від імені власника - ОСОБА_3 і на підставі рішення Свердловського міського суду Луганської області від 12.03.2010 р. у справі № 2-о-554 (а.с.14), яким відповідача призначено опікуном над ОСОБА_3 та рішення виконавчого комітету Свердловської міської ради Луганської області № 125/5 від 14.04.2010 р.(а.с.15), яким відповідачу ОСОБА_2 надано дозвіл на здійснення правочину купівлі-продажу квартири за адресою АДРЕСА_2 від ім’я доньки ОСОБА_3.
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_3 відповідач ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3.(а.с.20)
Відповідно до свідоцтва про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с.19) .
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, відповідач вказав, що ОСОБА_3 хворіла та не могла довгий час знаходитися без догляду, відповідач посилаючись на хворобу доньки - ОСОБА_3, увесь час відкладав оформлення.
Відповідно до положень ч.2 ст.220 ЦК України якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Згідно положень ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму та ст.657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
На підставі викладеного суд вважає визнати договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_2, яка складається з двох кімнат, загальною площею 43,9 кв. м., житловою площею 28,4 кв. м. , укладений 16 квітня 2010 р. між ОСОБА_1, з одного боку та ОСОБА_2, з другого боку, дійсним. Визнати за ОСОБА_1 права власності на квартири АДРЕСА_2, яка складається з двох кімнат, загальною площею 43,9 кв. м., житловою площею 28,4 кв. м
На підставі ст.ст.16, 209, 220, 328, 655, 657 ЦК України, керуючись ст.ст. 10-15,60,88,212-215,223,294 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі – продажу дійсним, встановлення права власності задовольнити.
Визнати договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_2, яка складається з двох кімнат, загальною площею 43,9 кв. м., житловою площею 28,4 кв. м. , укладений 16 квітня 2010 р. між ОСОБА_1, з одного боку та ОСОБА_2, з другого боку, дійсним.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_2 Луганської області, яка складається з двох кімнат, загальною площею 43,9 кв. м., житловою площею 28,4 кв. м
На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Свердловського міського суду , а апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в апеляційний суд Луганської області , через Свердловській міській суд з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою яка ії подає до апеляційного суду Луганської області .
Головуючий: