РІШЕННЯ № 2 – 2480/2010
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2010 року Старокостянтинівський районний суд
Хмельницької області
в складі:
головуючої – судді Завадської О.П.
при секретарі Поважнюк О.Б.
з участю позивача ОСОБА_1
відповідачки ОСОБА_2
представника органу опіки та піклування ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, відділу реєстрації актів цивільного стану Старокостянтинівського районного управління юстиції про виключення запису про особу, як батька з актового запису про народження дитини та зобов’язання внести відповідні виправлення в актовий запис про народження дитини,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2, відділу реєстрації актів цивільного стану Старокостянтинівського районного управління юстиції про виключення запису про особу, як батька з актового запису про народження дитини та зобов’язання внести відповідні виправлення в актовий запис про народження дитини – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що з відповідачкою припинив сімейно – шлюбні відносини з квітня 2008 року, причиною цього було відсутність взаєморозуміння, взаємоповаги. За станом здоров’я вони дітей не мали. В вересні 2009 року він дізнався від дружини про її вагітність від іншого чоловіка. В листопаді 2008 року вони в відділі реєстрації актів цивільного стану розірвали шлюб. Знаючи, що він не являється кровним батьком майбутньої дитини, він спочатку не погоджувався записати себе її батьком, але так як дитина була зачата в період їхнього шлюбу, все ж таки погодився. Ініціатором даного позову є відповідачка, оскільки їй необхідно було оформити соціальну допомогу на дитину як матері - одиночці. При вирішенні справи поклався на розсуд суду.
Співвідповідачка ОСОБА_2 підтвердила зазначені позивачем обставини, пояснивши, що оскільки від шлюбу дітей не мала, але бажання материнства було настільки велике, що вона вирішила народити дитину. Просити у позивача допомоги вона не може, однак їй необхідно утримувати сина, тому для оформлення соціальної допомоги на дитину як матері – одиночці, звернулась до позивача для подачі даного позову. При вирішенні справи поклалась на розсуд суду.
Представник органу опіки та піклування Григорівської сільської ради Старокостянтинівського району пояснив, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає та перебуває на повному утриманні матері, не чув і не бачив, щоб позивач провідував, утримував чи іншим чином цікавився дитиною. При вирішенні справи просив зважати на молодий вік сторін, їх неоднозначну позицію щодо позовних вимог, інтереси дитини і поклався на розсуд суду.
Представник співвідповідача – відділ реєстрації актів цивільного стану Старокостянтинівського районного управління юстиції в судове засідання не з’явився, хоч про час і місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, однак подав лист, яким просив розглянути позов без участі представника і при вирішені справи поклався на розсуд суду.
Суд, заслухавши пояснення позивача, відповідачки, представника органу опіки та піклування, показання свідків та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 28 жовтня 2006 року по 17 листопада 2008 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбі. Після розірвання шлюбу сторони інших сімей не створили. 15 лютого 2009 року народився ОСОБА_4. В актовому запису про його народження № 5 від 25 лютого 2009 року в Книзі реєстрації народжень Григорівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області позивач записаний його батьком.
Наведене підтверджується матеріалами справи, зокрема, відмітками в паспорті позивача в графі „Сімейний стан” про реєстрацію шлюбу та розірвання шлюбу з співвідповідачкою ОСОБА_2, свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_2, повторно виданого 10 березня 2009 року відділом реєстрації актів цивільного стану Старокостянтинівського районного управління юстиції Хмельницької області, свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1, виданого 17 листопада 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Старокостянтинівського районного управління юстиції Хмельницької області /а. с. 4-6/.
Зі змісту акту обстеження житлово – побутових умов проживання ОСОБА_2 встановлено, що вона одна виховує та утримує сина ОСОБА_4
Даний факт підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Відповідно до положень ч. ч. 1 - 3 ст. 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і /або/ народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров’я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя , крім випадку, передбаченого ст. 124 цього Кодексу. Дружина і чоловік мають право подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка батьком дитини. У цьому разі походження дитини визначається відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
У відповідності до положень ч. 5 ст. 136 Сімейного кодексу України та п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 3 від 15 травня 2006 року „Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів” не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є батьком.
Оскільки сторони, знаючи про відсутність кровного споріднення між дитиною та позивачем, не скористались правом при реєстрації народження дитини подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка батьком дитини, а закон позбавляє можливості оспорювати батьківство того, хто знав, що не є батьком дитини, але за його згодою був зареєстрований ним, крім того, враховуючи невизначеність та невпевненість сторін щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, на підставі ст. ст. 122, 135, 136 Сімейного кодексу України, п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 3 від 15 травня 2006 року „Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів”,
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, відділу реєстрації актів цивільного стану Старокостянтинівського районного управління юстиції про виключення запису про особу, як батька з актового запису про народження дитини та зобов’язання внести відповідні виправлення в актовий запис про народження дитини.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Старокостянтинівський районний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя ___________
- Номер: 22-ц/811/57/22
- Опис: За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвест Хаус» про поновлення строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-2480/2010
- Суд: Львівський апеляційний суд
- Суддя: Завадська Ольга Петрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.01.2022
- Дата етапу: 10.01.2022