Судове рішення #10046753

   

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                               

26 квітня 2010 року                                                                                          №11794/09/9104

      Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді                                               Каралюса В.М.,

суддів:                                                                  Олендера І.Я., Шавеля Р.М.,

при секретарі судового засідання                        Балко О.О.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов’язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 3838,47 грн., -

                                                             

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 в листопаді 2008 року звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області,  в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та не виплати їй щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня по 31 грудень 2007 року включно та зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату на її користь недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 3838,47 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог, зазначає, що відповідно до ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що батькам потерпілих дітей, допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи, однак, не зважаючи на рішення Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, позивачу така допомога не виплачувалась.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. Зобов»язано управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 3838,47 грн.

Зазначена постанова мотивована тим, що   ОСОБА_1 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та п. 10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не була виплачена управлінням праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області в повному обсязі, в зв’язку з чим, вимоги позивача є законними, а тому судом першої інстанції відновлено порушене право останнього.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.  

     Апеляційну скаргу мотивує тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме не враховано норми бюджетного процесу в Україні, визначені ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України; не зрозуміло яким чином суд визначив до нарахування розмір допомоги 3838,47 грн., виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, тоді як ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачено, що така допомога надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом (не визначено якого саме прожиткового мінімуму) .

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з’явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до  ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у їх відсутності.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції безспірно встановлено, що   ОСОБА_1 являється матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, потерпіла від Чорнобильської катастрофи, ця обставина не оспорюється та крім того підтверджується довідкою №237 від 22 вересня 2008 року, посвідченням серії Н №НОМЕР_1 від 11.04.2006 року (а.с.9,10). Позивач працює у СВК «Заслучанський» та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.05.2006 року по 14.02.2009 року.    

На думку колегії суддів суд першої інстанції правомірно виходив з того, що згідно вимог п.10 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка діяла в 2007 році), батькам потерпілих дітей, допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними положення ст. 56, п.7 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими на 2007 рік було зупинено дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення ст. 56, п. 7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача щодо виплати на користь позивача допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року в значно меншому розмірі ніж це передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» є протиправними, оскільки ч.2 ст.152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» ОСОБА_1 відповідачем була нарахована невірно та виплачена не в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 Постанови Кабінету міністрів України від 16.01.2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім’ям з дітьми, призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

За таких обставин, судом першої інстанції правомірно зазначено, що саме управлінням праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області належить нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», як вбачається з вказаної вище Постанови Кабінету Міністрів України № 32 від 16.01.2007 року.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахованій особі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

При цьому, суд першої інстанції вірно зазначив, що Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зважаючи на обумовлене, суд правомірно, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосував закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір такої допомоги надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Однак колегія суддів також вважає, що висновок суду першої інстанції щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у визначеній сумі є невірним, оскільки предметом даного спору є право на отримання позивачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а не розмір нарахування, й суд не може перебирати на себе функцію органу, на який законом покладено такі повноваження.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, однак постанова суду першої інстанції  підлягає зміні.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.201, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

                     

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області задовольнити частково.

Змінити постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року у справі №2а-6560/08, виклавши її резолютивну частину в такій редакції:

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області щодо не виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному розмірі.

Зобов»язати управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та згідно із вимогами Закону України № 1691-VI від 18.02.2010 року може бути оскаржена до Верховного Суду України у порядку цивільного судочинства протягом двох місяців шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

            Головуючий:     В.М. Каралюс                                

                Судді:                                                                           І.Я. Олендер

                                                                                               

                                                                                                        Р.М. Шавель

                                                                                                   

Повний текст постанови виготовлено: 30.04.2010 року

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація