Судове рішення #10042237

Справа № 22ц-8990                                                     Головуючий  у 1 інстанції  Слізевич Н.Г.

Категорія 57                                                                                         Доповідач  Барсукова О.І.

РІШЕННЯ

Іменем України

30 червня 2010 року     Апеляційний суд Донецької області в складі:

Головуючої:  Червинської М.Є.,

                                               суддів: Барсукової О.І., Лісового О.О.,

при секретарі: Лясовій В.В.,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Совєтського районного суду м. Макіївки  Донецької області  від 9 листопада 2009 року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки про зобов’язання  нарахувати та виплатити  щомісячну державну соціальну допомогу,

                                                                       в с т а н о в и в :

     

Постановою Совєтського районного суду м. Макіївки  Донецької області  від 9 листопада 2009 року управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки зобов'язане здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з  22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням виплачених сум . В решті частині позову-відмовлено.

 ОСОБА_1 не погодилась з постановою суду першої інстанції, подала на неї апеляційну  скаргу, в якій просила  постанову Совєтського районного суду м. Макіївки  Донецької області  від 9 листопада 2009 року змінити,  задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з відповідача не донарахованих сум за період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року та  за  2009 рік в сумі 1339-76гр., зобов*язати відповідача нараховувати та виплачувати без обмеження строку доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для  непрацездатних осіб, з врахуванням фактично виплачених сум, посилаючись на  неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка є особою, на яку поширюється дія Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Суд дійшов до висновку про  часткове задоволення позову в частині стягнення  підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

Відмовляючи в задоволенні позову в частині  зобов*язання відповідача нарахувати та сплатити  позивачу підвищення  до пенсії за період з 01.01.2009 року по 01.10.2009 року, суд зазначив, що такі вимоги є безпідставними, оскільки з початку 2009 року така надбавка виплачується  відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року.

Відмовляючи в задоволенні  позовних вимог щодо зобов*язання відповідача нараховувати позивачу щомісячну соціальну допомогу як дитині війни в майбутньому, суд зазначив, що  поновленню підлягає тільки порушене право.

    В судовому засіданні позивачка  доводи апеляційної скарги позивачки підтримала, просила її задовольнити.

             В судове засідання  апеляційного  суду представник УПФУ не з*явився про час і місце судового засідання повідомлені. В заяві на адресу апеляційного суду просили справу розглянути без їх участі.

Заслухавши  суддю-доповідача, доводи позивачки, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга  позивачки підлягає  задоволенню частково з наступних підстав:

              Відповідно до ст.309 ч.1 п.4 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є  порушення або неправильне застосування норм матеріального права.

           

            З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1  07.08.2009 року  звернулась в суд з позовом про зобов'язання нарахувати та виплатити  щомісячну державну соціальну допомогу за  2008 рік  в розмірі 1158-60гр. Заявою від 15.09.2009 року ОСОБА_1 свої вимоги збільшила,  просила визнати дії відповідача протиправними та зобов*язати УПФУ в Совєтському районі м. Макіївки  нарахувати та сплатити їй доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2008 року по 22 травня 2008 року, за 2009 рік  та  без обмеження строку  не донараховану суму до пенсії.

    Згідно з приписами статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення 2 вересня 1945 року Другої світової війни було менше 18 років.  З паспорту позивачки вбачається, що вона є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1, тому має право на отримання соціальних пільг, встановлених зазначеним Законом.

Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком, з якої має обчислюватись зазначене підвищення до пенсії, необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою  ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб що втратили працездатність. Іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

     

В судовому засіданні встановлено, що  Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року текст ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено у новій редакції, якою виключено положення про підвищення дітям війни" викладено у новій редакції, якою виключено  положення про підвищення дітям війни  пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року це положення вказаного Закону визнано неконституційним та відновлено дію ст.6 Закону "Про соціальний захист дітей війни" відновлено з 22 травня 2008 року.

Зазначене є підставою для задоволення позовних вимог в частині виплати підвищеної пенсії з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року. Суд першої інстанції в зазначеній частині позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнив, з чим погоджується і колегія апеляційного суду.

Відмовляючи частково в задоволенні позовних вимог щодо підвищення  до пенсії за період з 01.01.2009 року по 01.12.2009 року, суд дійшов висновку, що такі вимоги є безпідставними, оскільки з початку 2009 року така надбавка виплачується  відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року.

Проте з таким висновком суду погодитись не можна  з таких підстав.

Статтею 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати  розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Вказана норма передбачає  встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дії поширюються на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із  Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Щодо  відмови в задоволенні позову в частині  зобов*язання відповідача нараховувати позивачу щомісячну соціальну допомогу як дитині війни в майбутньому, суд дійшов  обґрунтованого висновку про те, що поновленню підлягає тільки порушене право. Такий висновок суду ґрунтується на закону, а доводи апеляційної скарги в цій частині за заслуговуют на увагу і висновків суду не спростовують.

За таких обставин, колегія апеляційного суду вважає за необхідне  зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату  на користь позивачки підвищення до  пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 1 січня 2009 року по 31.12. 2009 року.

 Керуючись ст. ст. 307, 309 ЦПК України, апеляційний суд,-

                                                      вирішив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

             Постанову Совєтського районного суду м. Макіївки  Донецької області  від 9 листопада 2009 року в частині відмови  стягнення доплати до пенсії як дитині війни з2 2009 рік - скасувати.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки на користь ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за  період з  01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.

В решті частині  постанові суду залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржено до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.  

Головуюча:

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація