Судове рішення #10040928

  Копія

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

16 червня 2010 року                                                                          м.Хмельницький

    Колегія суддів судової палати у цивільних справах

    апеляційного суду  Хмельницької області

                          в складі:     головуючого-судді     Ярмолюка О.І.,

          суддів                                  Юзюка О.М.,     Власенка О.В.,

    при секретарі     Басюр А.М.,

                          з участю     позивачки-представниці позивачів     ОСОБА_1,

        представника позивачки     ОСОБА_2

        третьої особи     ОСОБА_3,

        відповідача-представника відповідача     ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа – ОСОБА_3, до ОСОБА_4, ОСОБА_7 про припинення права на частку у спільному майні та визнання права власності на цю частку із апеляційною скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 8 квітня 2010 року,

встановила:

           В грудні 2007 року ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись до суду з позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_8 про виділ у натурі належних їм 4/6 частин домоволодіння АДРЕСА_1.

           В ході судового розгляду позивачі неодноразово змінювали свої вимоги.

    Суд залучив ОСОБА_7 до участі у справі як співвідповідача. Також до участі у справі залучено правонаступника ОСОБА_8, яка померла 15 жовтня 2008 року, – ОСОБА_3

           За останніми вимогами позивачі просили припинити право ОСОБА_7 на 1/6 частку у спільному домоволодінні з виплатою останньому компенсації її вартості в розмірі 35509 грн. 20 коп., а також визнати за ними право на цю частку, скасувавши в Реєстрі прав власності на нерухоме майно запис про реєстрацію права власності ОСОБА_4 на неї.

           Обґрунтовуючи свої вимоги, ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 зазначили, що частка ОСОБА_7 у домоволодінні є незначною та не може бути виділеною в натурі, між ними склалися неприязні стосунки, внаслідок чого спільне користування майном є неможливим, а припинення права відповідача на належну частку не завдасть істотної шкоди йому та членам його сім’ї.

    Ухвалою Красилівського районного суду Хмельницької області від 10 лютого 2010 року закрито провадження у справі в частині вимог до ОСОБА_3 на підставі ст. 205 ч. 1 п. 3 ЦПК України у зв’язку з відмовою позивачів від позову. Останнього залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів.  

           Рішенням цього ж суду від 8 квітня 2010 року в позові відмовлено. При цьому, зобов’язано Територіальне управління державної судової адміністрації в Хмельницькій області повернути позивачам кошти, які були внесені на депозитний рахунок суду: ОСОБА_1 – 8509 грн. 20 коп., ОСОБА_5 – 9000 грн., ОСОБА_6 – 18000 грн.

           Суд виходив з того, що частки кожного із співвласників домоволодіння є незначними і не можуть бути виділені в натурі, а між сторонами склалися неприязні стосунки, однак це домоволодіння являється єдиним постійним місцем проживання ОСОБА_7 і припинення права відповідача на частку у спільному майні завдасть істотної шкоди його інтересам та інтересам членів його сім’ї.      

           В апеляційній скарзі ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 просять скасувати вказане рішення та ухвалити нове рішення про задоволення їх вимог посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, а також на неправильне застосування норм матеріального права і порушення норм процесуального права. Навівши доводи позовної заяви, позивачі зазначили, що суд не дав належної оцінки встановленим обставинам та не врахував положення            ст. 365 ч. 1 ЦК України, внаслідок чого прийшов до помилкового висновку про неможливість припинення права ОСОБА_7 на частку у спільному домоволодінні.

    В ході судового розгляду позивачка ОСОБА_1, яка також представляє інтереси позивачів ОСОБА_5 і ОСОБА_6, апеляційну скаргу підтримала.

    Третя особа ОСОБА_3 вважає її обґрунтованою.

           Заперечуючи проти апеляційної скарги, відповідач ОСОБА_4, який також представляє інтереси відповідача ОСОБА_7, зазначив, що рішення суду є законним та обґрунтованим, а тому відсутні підстави для його скасування.

           Заслухавши учасників процесу та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

           Відповідно до ст. 308 ч. 1 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

    Судом вірно з’ясовані фактичні обставини справи та дана їм належна оцінка, а його висновки підтверджуються матеріалами справи і ґрунтуються на нормах діючого законодавства.

           Встановлено, що учасники процесу є співвласниками домоволодіння АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку «А-1» з прибудовою «а» і верандою «а-1» (жила площа – 43,5 кв.м., загальна площа – 80,6 кв.м.), хліва «Б», погребу «В».

            ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_7 і ОСОБА_3 належить по 1/6 частині домоволодіння, а ОСОБА_6 – 1/3 частина.

    На даний час в будинку проживає ОСОБА_7 з дружиною ОСОБА_9 та малолітнім сином ОСОБА_10

           Дані обставини визнаються сторонами, а також підтверджуються правовстановлюючими документами на домоволодіння та домовою книгою.

    В силу ст.ст. 21, 24, 41 Конституції України, ст.ст. 319, 358 ЦК України всі громадяни є рівними у своїх правах, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення цих прав, у тому числі щодо захисту права спільної часткової власності.

    Відповідно до ст. 365 ч. 1 ЦК України право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо: 1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі; 2) річ є неподільною; 3) спільне володіння і користування майном є неможливим; таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї.

           Оцінивши в сукупності надані докази, суд першої інстанції правильно виходив з того, що припинення права ОСОБА_7 на частку у спільному домоволодінні завдасть істотної шкоди його інтересам та інтересам членів його сім’ї.

           Так, на долю ОСОБА_7 припадає 7,25 кв. м. (43,5:6) у жилій площі будинку та 13,43 кв. м. (80,6:6) – у загальній площі.

           Спірний будинок являється єдиним місцем проживання сім’ї           ОСОБА_7, у якій виховується малолітня дитина, а тому припинення права відповідача на частку у домоволодінні призведе до втрати ними житла та потягне за собою їх безпритульність.

           В свою чергу, позивачі не проживають у м. Красилові та забезпечені житлом в інших населених пунктах.

    Їх доводи на спростування вказаного висновку суду та посилання на можливість припинення права ОСОБА_7 на частку у спільному майні суперечать обставинам справи і вимогам чинного законодавства.

    Окрім того, на думку колегії суддів, не до кінця досліджена можливість виділу часток співвласників домоволодіння в натурі, оскільки, надавши висновок від 25 березня 2008 року № 4-159 про неможливість поділу цього домоволодіння, експерт не дослідив варіанти такого поділу з відхиленням від рівності часток або шляхом здійснення відповідних добудов.

           Рішення суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.

           Керуючись ст.ст. 307, 308, 314, 315, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів  

ухвалила:

           Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 відхилити.

           Рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 8 квітня 2010 року залишити без змін.

           Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

                     

                     Головуючий: /підпис/                            Судді: /підписи/

Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду                                    О.І. Ярмолюк

Головуючий у першій інстанції – Вознюк Р.В.                           Справа № 22ц – 2184

Доповідач – Ярмолюк О.І.                                                                Категорія 5

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація