АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-1841/ 2007 Головуючий по 1-й інстанції
Кузнецова О.Ю.
Суддя-доповідач Прядкіна О.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
08 серпня 2007 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Полтавської області у складі
Головуючого - судді Прядкіної О.В. Суддів Чернова С. І., Обідіної О.І. При секретарі Лимар О.М.
З участю
Представників позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2
Відповідача ОСОБА_3, представника ОСОБА_4
Представників третьої особи ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Октябрського районного суду м. Полтави Полтавської області від 23 квітня 2004р.
за позовом релігійної громади ( парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської єпархії Української православної церкви Київського патріархату до ОСОБА_3, ОСОБА_8 про усунення перешкод у користуванні спорудою церкви, зобов»язання передати печатку, документи та казну громади
зустрічним позовом ОСОБА_3 до релігійної громади ( парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської єпархії Української православної церкви Київського патріархату про усунення перешкод у виконанні посадових обов»язків
судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Прядкіної О.В., -
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2002 року релігійна громада (парафія) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату звернулась до ОСОБА_3, ОСОБА_8 з позовом, в якому зазначала, що рішенням Полтавського міськвиконкому №173 від 11 травня 1994 року їм у власність передано споруду Свято-Миколаївської церкви за АДРЕСА_1.
22 травня 2002 року відповідачі, які раніше входили до релігійної громади позивача, вирішили перейти у підпорядкування Української православної церкви Московського патріархату, у зв'язку з чим указом №100 від 24 травня 2002 року Патріарх Київський і всієї Русі - України звільнив ОСОБА_3 з посади голови Свято-Миколаївської парафіяльної ради.
Казначей релігійної громади ОСОБА_8 відмовилась передати кошти та бухгалтерські документи громади, чим позбавила можливості позивача приймати на облік кошти, пожертви та реалізовувати свою діяльність відповідно до статуту.
Посилаючись на вказані обставини, позивачі - члени парафіяльної ради просили постановити рішення, яким визнати дії відповідачів незаконними та зобов'язати ОСОБА_3 передати ключ від споруди Свято-Миколаївської церкви, що розташована по АДРЕСА_1, печатку та всі документи щодо діяльності громади ОСОБА_9; зобов'язати ОСОБА_8 передати церковну казну громади та бухгалтерські документи.
Також просили надати дозвіл на проведення церковної служби в приміщенні Свято-Миколаївської церкви, зняти замок на вхідних дверях споруди та зобов'язати членів релігійної громади УПЦ Московського патріархату не чинити перешкод в користуванні спорудою Свято-Миколаївської церкви членам громади УПЦ Київського патріархату.
У жовтні 2003 року ОСОБА_3 звернувся до релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату із зустрічним позовом, в якому зазначав, що загальними зборами релігійної громади від 8 червня 1993 року був обраний головою парафіяльної ради і з цього часу належно виконував покладені на нього обов'язки.
22 травня 2002 року члени релігійної громади, яку він очолював, прийняли рішення про зміну канонічного підпорядкування релігійної громади Свято-Миколаївської православної церкви Київського патріархату м. Полтави Українській православній церкві.
Цим же рішенням його було переобрано на посаду керівника цієї релігійної громади. Однак, відповідач став чинити перешкоди в проведенні релігійних обрядів у приміщенні церкви по АДРЕСА_1, навісивши на вхідні двері замок та заблокувавши вільний доступ до місця богослужіння.
Просив усунути перешкоди у виконанні ним обов'язків голови парафіяльної ради та заборонити ОСОБА_9, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 втручатись у діяльність релігійної громади, яку він очолює.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 23 квітня 2004 року позовна заява релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату задоволена.
Визнано незаконним утримання ОСОБА_3 печатки та документів, у тому числі бухгалтерських, казни релігійної громади Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської єпархії Української православної церкви Київського патріархату.
Зобов'язано ОСОБА_3 передати релігійній громаді (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату в особі голови парафіяльної ради ОСОБА_9 печатку, документи, у тому числі бухгалтерські, казну релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату та ключі від замка споруди Свято-Миколаївської церкви по АДРЕСА_1.
Зобов'язано ОСОБА_3 не чинити перепон у користуванні спорудою Свято-Миколаївської церкви м. Полтави по пров. Першотравневому, 3, релігійній громаді Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату, головою парафіяльної ради якої є ОСОБА_9
Заборонено ОСОБА_3 представлятися головою парафіяльної ради релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату в державних та недержавних підприємствах, організаціях і установах.
Рішення суду оскаржене ОСОБА_3, який в апеляційній скарзі просить його скасувати та закрити провадження по справі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з таких підстав:
Як вірно встановлено судом першої інстанції і вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини виникли між організацією в особі релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської єпархії Української православної церкви Київського патріархату, статут якої зареєстровано розпорядженням представника Президента України в Полтавській області №95 від 29 березня 1994 року та фізичною особою ОСОБА_3, під керівництвом якого група парафіян вирішила змінити канонічне підпорядкування.
Даючи правову оцінку зазначеним діям, колегія суддів виходить з положень, встановлених ч.3 ст. 35 Конституції України про те, що церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави.
Юрисдикція судів відповідно до ч.2 ст. 124 Конституції України поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Таким чином, виходячи з того, що церква і релігійні організації відокремлені від держави, то всі питання, які виникають між ними, повинні вирішуватись цими релігійними організаціями на умовах громадської злагоди, співробітництва і гуманізму в межах внутрішньоконфесійних питань.
Конституцією України та Законом України»Про свободу совісті та релігійні організації» гарантовано кожному громадянину України сповідувати будь-яку релігію, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні переконання.
У зв»язку з цим спір з приводу користування символікою та реквізитами (в тому числі казною) релігійної громади не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому провадження за позовними вимогами ОСОБА_9, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 про зобов»язання ОСОБА_3 передати печатку, документи, у тому числі бухгалтерські, казну релігійної громади та не представлятися головою парафіяльної ради релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату в державних та недержавних підприємствах, організаціях і установах - слід закрити з підстав, визначених ч.1 п.1 ст. 205 ЦПК України.
Відносно користування культовою спорудою, то судом вірно встановлено, що релігійна громада(парафія) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської єпархії Української православної церкви Київського патріархату є власником приміщення Свято-Миколаївської церкви по АДРЕСА_1 на підставі розпорядження представника Президента України у Полтавській області від 21 квітня 1994 року та рішення виконкому Полтавської міської ради від 11 травня 1994 року.
Однак з травня 2002р. вказана культова споруда знаходиться у віданні релігійної громади, керівником якої є ОСОБА_3
Між тим, як вбачається з даних Державного управління статистики у Полтавській області та відомостей про державну реєстрацію від 16.03.2005р., ОСОБА_3 є керівником релігійної організації із приватною формою власності релігійної громади Свято-Миколаївської Української православної церкви Київського патріархату, тобто керівником юридичної особи (т.3, а.с. 323-324).
Іншою юридичною собою - є позивачі .Дана громада також внесена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій, має Статут, печатку(т. 3, а.с. 374-377),
Відповідно до ст. 1 ГПК спори між юридичними особами вирішуються господарським судом, а тому питання щодо користування культовою спорудою-по АДРЕСА_1 сторони повинні вирішувати шляхом звернення з відповідним позовом до цього суду.
Спір щодо користування зазначеною спорудою вирішується господарським судом (т. 3, а.с. 365-373), а тому позов по справі в цій частині слід залишити без розгляду з підстав, визначених ст. ст. 310 ч.1, 207 ч.1 п.4 ЦПК України, так як спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав розглядається в іншому суді.
Керуючись ст. ст. 303, 307, ЗЮч.1, 207 ч.1 п.4 , 315 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Октябрського районного суду м. Полтави Полтавської області від 23 квітня 2004р. скасувати.
Позовну заяву ОСОБА_9, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 в частині зобов'язання ОСОБА_3 передати релігійній громаді (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату ключі від споруди Свято-Миколаївської церкви по АДРЕСА_1 та не чинити перепон у користуванні спорудою Свято-Миколаївської церкви м. Полтави по пров. Першотравневому, З залишити без розгляду.
Провадження по справі за позовними вимогами ОСОБА_9, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 про зобов»язання ОСОБА_3 передати печатку, документи, у тому числі бухгалтерські, казну релігійної громади та не представлятися головою парафіяльної ради релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївської церкви м. Полтави Полтавської Єпархії Української православної церкви Київського патріархату в державних та недержавних підприємствах, організаціях і установах закрити з підстав, визначених ч.1 п.1 ст. 205 ЦПК України, так як справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.