Судове рішення #1003901
Справа 22-ц-2462/2007 року

Справа  22-ц-2462/2007 року                                          Головуючий 1 -ї інст. - Зінченко Ю.Є.

Категорія: про стягнення суми                                       Суддя-доповідач - Солодков А.А.

 

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

19 червня 2007 року                                                                                     м.  Харків

Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого -   судді Малійської С.М. 

суддів колегії -   Солодкова А.А.,  Кругової С.С. 

при секретарі -  Каплаух Н.Б.,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Харкові цивільну справу за апеляційними скаргами Управління державного казначейства у Київському районі м. Харкова,  Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку „Укрсоцбанк" на рішення Московського районного суду м.  Харкова від 06 березня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1 до АКБ „Укрсоцбанк" в особі Харківської філії,  Управління державного казначейства у Київському районі м.  Харкова про відшкодування надмірно стягнутого прибуткового податку,  втрачених сум у зв'язку з інфляцією,  не отриманого доходу та моральної шкоди,  -

 

встановила:

 

ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом,  в якому просив стягнути з відповідача Управління державного казначейства у Київському районі м.  Харкова на його користь зайво утриманий прибутковий податок в сумі 2911, 21 грн.,  з відповідача АКБ „Укрсоцбанк" - інфляційні за період з січня 2002 року по січень 2005 року в сумі 604, 94 грн.,  збитки (не отриманий доход) в сумі 1310, 05 грн. та моральну шкоду в сумі 3000 грн.

В обґрунтування позовних вимог пояснив,  що він з 1994 року працював в Міжрайонній філії АКБ „Укрсоцбанк" м.  Харкова,  правонаступником якого з 01.10.2001 року є Харківська обласна філія. За період з листопада 1998 року по грудень 2001 року йому була нарахована заробітна плата в сумі 37663, 34 грн. і утримано з неї прибуткового податку відповідно до Указу Президента України від 21.11.1995 року №1082/95 в сумі 7368, 40 грн. З вказаної суми заробітної плати був удержаний прибутковий податок більше передбаченого законодавством,  а саме Декретом Кабінету Міністрів України „Про прибутковий податок з громадян" від 26.12.1992 року на 2911, 21 грн. Крім того,  згідно інформації Державного комітету статистики України індекс інфляції за період з січня 2002 року по січень 2005 року складає 1, 207795. Таким чином,  втрата частки заробітної плати від інфляції в зв'язку з несвоєчасною виплатою складає 604, 94 грн. Також,  в зв'язку з несвоєчасною виплатою йому суми зайво утриманого прибуткового податку його позбавлено можливості покласти ці гроші в банк на депозит в середньому під 15% річних і отримати прибуток в сумі 1310, 05 грн. Вважає,  що вищевказаними діями йому була спричинена моральна шкода,  яку він оцінює в 3000 грн.

Представник відповідача ХФ АКБ „Укрсоцбанк" позов не визнав,  просив відмовити в його задоволенні і пояснив,  що при нарахуванні прибуткового податку був прийнятий до уваги Указ Президента України від 21.11.1995 року №1082/95,  яким був встановлений розмір мінімального доходу 17 грн. Даний указ не був визнаний неправомірним.  Пізніше цей указ втратив силу,  в зв'язку з чим всі дії відповідача були правомірними.

Представник відповідача Управління державного казначейства у Київському районі м.  Харкова позов не визнав,  просив відмовити в його задоволенні і пояснив,  що згідно чинного законодавства до функцій органів Державного казначейства України не входить облік та перевірка платників податків з питання правильності перерахування до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів). Вказані функції належать Державній податковій інспекції України,  яка контролює справляння прибуткового податку з юридичних та фізичних осіб.

Рішенням Московського районного суду м.  Харкова від 06 березня 2007 року позов ОСОБА_1.   задоволений  частково.   Постановлено  стягнути   на  його  користь  з

 

2

Управління державного казначейства у Київському районі м.  Харкова надмірно стягнутий прибутковий податок у сумі 2911, 21 грн. Постановлено стягнути на його користь з АКБ „Укрсоцбанк" в особі Харківської філії суму,  втрачену в зв'язку з інфляцією 604, 94 грн. та моральну шкоду в сумі 2000 грн.

В поданих до суду апеляційних скаргах Управління державного казначейства у Київському районі м.  Харкова та Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку „Укрсоцбанк" просять рішення суду скасувати та постановити нове,  яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.

Апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1. суд першої інстанції виходив із того,  що утриманий прибутковий податок був перерахований в бюджет,  тому дана різниця повинна бути стягнута з відповідача Управління державного казначейства у Київському районі м.  Харкова.

Проте погодитись із таким висновком суду не можна.

Так,  додатком №8 до Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" визначено перелік органів,  за якими закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджетів,  згідно якого податок з доходів найманих працівників контролюється органами Державної податкової адміністрації України.

Повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків,  зборів (обов'язкових платежів),  надходження яких контролюється органами Державної податкової служби України регламентується „Порядком взаємодії органів державної податкової служби України,  фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків,  зборів (обов'язкових платежів) платникам податків",  затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України,  Міністерства фінансів України,  Державного казначейства України від 03.02.2005 року №58/78/22 та зареєстрованим в Міністерстві Юстиції України 18.02.2005 року за №247/10527.

Прибутковий податок з юридичних та фізичних осіб до 2002 року перераховувався на рахунки,  відкриті на ім'я фінансового органу Київського району.

Рахунок по прибутковому податку з юридичних осіб на ім'я Державного казначейства,  згідно „Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства України",  затвердженої Наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 року №119 зі змінами і доповненнями,  був відкритий тільки у 2002 році.

Судова колегія приходить до висновку про необхідність притягнення до участі у справі власника коштів - Фінансового Управління Київської районної ради м.  Харкова та контролюючого органу - Державної податкової інспекції у Київському районі м.  Харкова.

Таким чином,  суд першої інстанції вирішив питання про права і обов'язки осіб,  які не були притягнути до участі в справі,  що відповідно до вимог п.4 ч.1  ст. 311 ЦПК України є безумовною підставою для скасування рішення і направлення справи на новий розгляд.

Керуючись  ст. ст. 303,  304,  п. 5 ч.1  ст. 307,  п.4 ч.1  ст. 311,  п. 2 ч.1  ст. 314,   ст. ст. 315,  317, 319 ЦПК України,  судова колегія,  -

 

ухвалила:

 

Апеляційні скарги Управління державного казначейства у Київському районі м.  Харкова та Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку „Укрсоцбанк" задовольнити частково.

Рішення Московського районного суду м.   Харкова від 06 березня  2007 року скасувати,  справу направити в той же суд на новий розгляд в іншому складі суду.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня її проголошення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація