РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2007 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в складі:
Головуючого судді - Шестакової Н.В.
Суддів - Кателіна В.П.
- Філатової Є.В.
при секретарі - Галіч Є.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за
позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про
стягнення аліментів
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення
Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 03 травня 2007 року,
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2007 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів.
Вимоги мотивовані тим, що відповідач, її батько, не оказує їй матеріальної допомоги, а оскільки у теперішній час вона навчається у Республіканському вищому навчальному закладі «Кримський інженерно-педагогічний університет», що потребує грошових витрат, просить суд стягнути на її користь аліменти у розмірі 250грн. щомісяця.
Відповідач позов визнав частково, пояснивши, що не заперечує проти стягнення з нього щомісячно 100грн., оскільки він не працевлаштований і виплачує заборгованість по аліментах доньки за період її неповноліття.
Рішенням суду позов задоволено частково та стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 щомісячно 150грн. на період навчання у Республіканському вищому навчальному закладі «Кримський інженерно-педагогічний університет», тобто до 30 червня 2011 року, але не більш ніж виповниться двадцять три роки, починаючи з 20 лютого 2007 року.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про скасування рішення суду, посилаючись на порушення судом матеріального і процесуального права, не дослідження всіх обставин по справі у сукупності.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є донькою ОСОБА_2, разом з батьком не проживає та перебуває на утриманні матері.
Відповідно до ст. 193 СК України обов'язок батьків утримувати повнолітніх дітей, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дитиною віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років, продовження
Справа № 22-ц-4584\07 Головуючий в 1 інстанції Биховець М.О.
Доповідач ШестаковаН.В.
нею навчання; потреба у зв'язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Стягуючи аліменти у сумі 150грн. щомісячно, суд посилався на те, що позивачка навчається у Республіканському вищому навчальному закладі «Кримський інженерно-педагогічний університет», потребує матеріальної допомоги, а ОСОБА_2 має можливість утримувати доньку у межах стягненої суми.
Виходячи з наведеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обгрунтованість позову про стягнення аліментів.
Між тим, визначаючи розмір аліментів у сумі 150 грн. суд неповно з'ясував всі обставини справи та не прийняв до уваги те, що відповідач не надав суду ніяких доказів стосовно скрутних обставин матеріального становища; його довід про те, що він офіційно не працює, не є доказом неможливості платити доньці по 250грн. щомісячно, оскільки відповідач не оспорював, що він має доходи, але не вказав їх розмір. Крім того, сплата заборгованості по аліментах не є обставиною, яка впливає на розгляд спору по суті.
Згідно із ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приймаючи до уваги те, що відповідач не довів неможливості сплачувати аліменти у сумі, зазначеній у позову, суд першої інстанції порушив норми процесуального права щодо належності та допустимості доказів і надав неправильну правову оцінку фактичним обставинам, - колегія суддів вважає доводи апелянта про збільшення розміру аліментів обґрунтованими.
Відповідно до ч.2 ст.309 ЦПК України апеляційний суд змінює рішення суду першої інстанції, якщо норми матеріального або процесуального права порушені, або застосовані неправильно.
Згідно з ч.2 ст. 314 Цивільного процесуального Кодексу України апеляційний суд ухвалює рішення у випадках зміни рішення.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що рішення суду необхідно змінити, збільшивши розмір аліментів до 250грн. щомісячно.
Керуючись ст.ст.303,307,ч.2 ст.309,314 Цивільного процесуального Кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 03 травня 2007 року змінити. Збільшити розмір аліментів, які стягуються з ОСОБА_2, 1955 року народження, уродженця Чкаловського району Самаркандської області, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на її утримання, встановивши їх у розмірі 250грн. щомісяця на період навчання у Республіканському вищому навчальному закладі «Кримський інженерно-педагогічний університет», тобто до 30 червня 2011 року, але не більш ніж виповниться двадцять три роки, починаючи з 20 лютого 2007 року. В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення
і може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України
протягом двох місяців.