КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22а- 5022 / 07 р. Головуючий у 1 інстанції
Волкова С.Я.
Суддя доповідач Бистрик Г.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2007 року. м. Київ.
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Ситникова О.Ф.,
Суддів: Бистрик Г.М., Бєлової Л.В.,
при секретарі: Пономаренко О.О.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою представника Виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко” Пилипенко В.П. на постанову Печерського районного суду м. Києва від 29.05.2007 року в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа : Виборчий блок політичних партій „Блок Юлії Тимошенко” про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30.04.2007 року за НОМЕР_2 „Про виключення з виборчого списку виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко” кандидатів у народні депутати України, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії , в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії ( Далі -ЦВК ) від 30.04.2007 року за НОМЕР_2 „Про виключення з виборчого списку виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко” кандидатів у народні депутати України”, мотивуючи свої вимоги тим, що вищезазначена постанова ЦВК на його думку є незаконною та такою, що безпосередньо зачіпає і порушує його виборчі права та охоронювані Законом інтереси як кандидата в народні депутати України від виборчого списку Виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко”.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 29.05.2007 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду представник відповідача подав апеляційну скаргу , де зазначив, що суд при постановленні рішення не в повній мірі дослідив всі обставини даної справи, внаслідок чого порушив норми процесуального права. Тому апелянт просить скасувати постанову Печерського районного суду м. Києва від 29.05.2007 року та постановити нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Заслухавши у судовому засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення з»явившихся осіб та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав :
як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 був включений до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від виборчого блоку „Блок Юлії Тимошенко” під НОМЕР_1 для участі у виборах до Верховної Ради України, що відбулися 26.03.2006 року ( а.с. 15 ). Відповідно до цього , 19.04.2007 року було проведено 5 етап міжпартійного з”їзду виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко”, на якому було прийнято рішення про виключення кандидатів у депутати , до числа яких належав і позивач, які за підсумками результатів виборів згідно з ч. 10 ст. 96 Закону України „Про вибори народних депутатів України „ ( Далі-Закон ) вважаються не обраними зі свого виборчого списку. Того ж дня ( 19.04.2007 року ) до ЦВК було подано витяг з протоколу міжпартійного з”їзду , засвідчений підписом головуючого, та рішення підписане керівниками партій , що входять до складу виборчого блоку „Блок Юлії Тимошенко” , що скріплене печатками цих партій ( а.с. 40-49 ).
На думку позивача - ЦВК порушило вимоги ч. 3 ст. 101 Закону , оскільки рішення прийняте ним на засіданні та оформлене постановою за НОМЕР_2 безпосередньо порушує встановлений вищезазначеним законом строк його прийняття (а.с.7-8 )
В звязку з цим , позивач на підставі ч. 8 ст. 12 Закону України „Про Центральну виборчу комісію” звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК від 30.04.2007 року по причині її невідповідності указаним нормам Закону.
Відповідно до ч. 3 ст.1 , ст. 10 Закону вибори депутатів здійснюються на засадах пропорційної системи з обрананням депутатів у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків політичних партій. Право висування кандидатів у депутати належить безпосередньо громадянам України, які мають право голосу. Дане право реалізується ними через партії (блоки) у порядку, встановленим даним законом.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 56 Закону керівники або представники партій, яким надано з'їздом повноваження щодо утворення виборчого блоку, укладають угоду про утворення виборчого блоку, яка повинна визначати, зокрема, умови висування та норми представництва кандидатів у депутати до виборчого списку від партій, що входять до виборчого блоку ; порядок прийняття рішення про виключення особи з виборчого списку кандидатів у депутати від партії (блоку).
Виходячи з п. 12 Угоди про утворення виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко» від 26.11.2005 року виключення із виборчого списку кандидата у депутати після встановлення результатів виборів рощглядається відповідно до Закону у будь-який час до його реєстрації як народного депутата. При цьому, жодних інших положень щодо виключення кандидатів із списку чи умов, наявність яких є необхідною підставою для виключення, зазначена Угода не містить.
Відповідно до ч. 3 ст. 101 Закону партія (блок), яка висувала кандидатів у депутати, включених до її виборчого списку, що взяв участь у розподілі депутатських мандатів, може прийняти рішення про виключення кандидата у депутати, який за підсумками результатів виборів згідно з ч. 10 статті 96 цього Закону вважається не обраним, зі свого виборчого списку у будь-який час після дня виборів до реєстрації цієї особи як народного депутата України відповідно до частини першої цієї статті. Таке рішення приймається відповідно до статуту партії (угоди про утворення блоку) з'їздом (зборами, конференцією) партії чи міжпартійним з'їздом (зборами, конференцією) партій, що входили до блоку на день виборів. Витяг з протоколу з'їзду (зборів, конференції), підписаний головуючим, та рішення, підписане керівником партії (керівниками партій, що входили до блоку на день виборів) і скріплене печаткою партії (печатками відповідних партій), не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття рішення передаються до Центральної виборчої комісії. На підставі цих документів Центральна виборча комісія не пізніш як на сьомий день з дня їх отримання приймає рішення про виключення зазначеного у рішенні кандидата у депутати з виборчого списку партії (блоку).
В свою чергу ч. 10 ст. 96 Закону встановлено, що результатом виборів депутатів є визначення в порядку черговості у виборчих списках партій (блоків) осіб, обраних депутатами від партій (блоків), відповідно до кількості депутатських мандатів, отриманих виборчими списками партій (блоків).
Виходячи з наведеного колегія суддів вважає, що норма Закону стосовно обов'язку ЦВК прийняти рішення про виключення зазначеного у рішенні кандидата у депутати з виборчого списку партії (блоку) носить імперативний характер.
Чинне законодавство у такому випадку не передбачає будь-яких альтернативних варіантів дій та\або рішень ЦВК та не ставить можливість прийняття такого рішення у залежність від будь-яких умов, окрім передумови подання партією (блоком) документів, зазначених у ч. 3 ст. 101 Закону.
Поміж тим , судом чітко не встановлено , яке саме право позивача порушено у зв'язку з винесенням оскаржуваної постанови ЦВК, так як рішення про порушення права позивача, як наприклад особи, що має право на заміщення, виноситься безпосередньо партією ( блоком).
Відповідно до цього колегія суддів вважає, що постанова ЦВК за НОМЕР_2 є обґрунтованою як в цілому так і стосовно позивача ОСОБА_1, а тому згідно зі ст. 13 Закону України „Про Центральну виборчу комісію” є обов'язковою для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.
На підставі вищевикладеного , колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні рішення помилково дійшов висновку стосовно протиправності та скасування постанови ЦВК від 30.04.2007 року „Про виключення з виборчого списку виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко” кандидатів у народні депутати України, так як дана постанова не порушує виборчих прав позивача, передбачених Конституцією України , оскільки рішення про виключення його із виборного списку першочергово було прийняте виборчим блоком „Блок Юлії Тимошенко”, а відповідачем на підставі даного рішення виконано лише обов'язок щодо його юридичної фіксації .
Керуючись ст. ст. 198 , 202, 205, 207 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу представника Виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко” Пилипенко В.П. на постанову Печерського районного суду м. Києва від 29.05.2007 року в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа : Виборчий блок політичних партій „Блок Юлії Тимошенко” про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30.04.2007 року за НОМЕР_2 „Про виключення з виборчого списку виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко” кандидатів у народні депутати України - задовольнити , а постанову Печерського районного суду м. Києва від 29.05.2007 року по цій справі - скасувати.
Постановити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного Суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили.
Головуючий: підпис Ситников О.Ф.
Судді : підписи Бистрик Г.М.
Бєлова Л.В.