Копія
Справа № 2-530
2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.07. 2010 року Долинський районний суд Кіровоградської області в складі : Головуючого судді ДРАНЧУКА П.Ю., при секретарі ІСКРА А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Долинській цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі про перерахування та виплату пенсії по інвалідності, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі , в якому просить визнати дії Пенсійного Фонду України в Долинському районі неправомірними та зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі з 22.05.2008 року провести перерахунок та виплатити йому пенсію як інваліду 2 групи по захворюванням пов»язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС , відповідно до діючого законодавства у відповідності зі ст.. 49, 50, ч.4 ст. 54, п.3 ст. 67 Закону України « Про статус й соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те , що він має 2 групу по захворюванню, пов»язаному з роботами по ліквідації наслідків на ЧАЕС з виконання обов»язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України з 2001 року.
Частина 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян , постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачає , що в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком . Статтею 50 зазначеного Закону визначено , що особам віднесеним до категорії першої призначається щомісячна додаткова пенсія : для інвалідів другої групи у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком .
Згідно ч.1 ст. 28 Закону України № 1058-15 мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для осіб які втратили дієздатність.
Згідно ст.. 54 бюджету на 2009 рік № 835-УІ від 26.12.2006 року залишено той самий розмір.
Розмір його пенсії згідно п.4 ст. 54 Закону України № 796-ХІІ повинен бути 498 грн. х 6 = 2988 грн. Окрім того , згідно ст.. 50 Закону України № 796-ХІІ йому повинна бути надана додаткова пенсія за шкоду, нанесену здоров»ю як інваліду 2 гр. 75% мінімальної пенсії ( 75 % х 498 грн.= 373, 5 грн.) Звернувшись до Управління Пенсійного Фонду в Долинському районі про перерахування пенсії, він отримав відмову. В зв’язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.
Представник позивача, ОСОБА_2 підтримав заявлені вимоги та просить їх задовольнити.
Представник відповідача, до суду не з»явився, але надав письмове заперечення , в якому посилаються на те , що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по 2 групі інвалідності згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі фактичних збитків – 1248, 00 грн.
Частиною четвертою статті 54 вказаного Закону встановлено , що порядок обчислення пенсій по інвалідності , що розміри пенсій по інвалідності, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою , не можуть бути нижчими: по 1 гр. інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по 2 гр. – 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 гр.- 6 мінімальних пенсій за віком.
При цьому ч. 5 ст. 54 Закону встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( в редакції від 28.12.2007 року із змінами , внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») визначено , що особам , віднесеним до категорії 1 , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров»ю , у розмірах : - інвалідам 2 групи – 20% прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність ( 498, 00 х 20% = 99, 60 грн., де 498, 00 грн. –прожитковий мінімум з 01.10.2008 року).
Розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Закон України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлений розмір прожиткового мінімуму на 2008 рік для осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2008 р. – 470, 00 грн., з 01.04.2008 р. – 481, 00 грн., з 01.07.2008 р. – 482, 00 грн., з 01.10.2008 р. – 498, 00 грн.
Відповідно до Закону України « Про Державний бюджет України на 2009 рік» у 2009 році прожитковий мінімум не змінювався.
За таких підстав , суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами справи без участі представника відповідача .
Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази , суд дійшов висновку , що позовні вимоги підлягають задоволенню , виходячи з наступних підстав .
Відповідно до ст. 3 та ч.2 ст. 19 Конституції України людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю . Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави . Держава відповідає перед людиною за свою діяльність . Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов»язком держави . Органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України .
Згідно ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист , що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності , втрати годувальника , безробіття з незалежних від них обставин , а також у старості та в інших випадках , передбачених законом .
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , на охорону їхнього життя і здоров»я , створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій , умов проживання і трудової діяльності на них , соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , які набрали чинності з 01.01.2008р.
Статтею 54 Закону з 01.01.2008р. передбачено , що розмір пенсії для інвалідів , щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою , не може бути нижчим для інвалідів , щодо яких встановлено зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по ІІ групі інвалідності – не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком для осіб , які втратили працездатність . А стаття 50 цього Закону передбачає , що особам , віднесеним до категорії 1 , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю , відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і виплачується для осіб , що належать до категорії 1 : інвалідам ІІ групи у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 вказані зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними .
Таким чином відновлено дію ч.4 ст. 54 зазначеного Закону , що передбачає в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів II групи , щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою , не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком . Статтею 50 названого Закону визначено , що особам віднесеним до категорії першої призначається щомісячна додаткова пенсія : для інвалідів третьої групи у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком .
Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами , передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» .
Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року , у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , визначеного законом , підвищується розмір пенсії , визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю , особам , віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій , та розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи . Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму .
Аналіз зазначеної норми , яка є імперативною , свідчить про те , що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму , і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом .
Статтею 52 Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік” від 27.04.2010 р. прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 2010 рік затверджений у наступному розмірі з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня - 706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня – 734 грн.
Таким чином , новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму , позивач в свою чергу має право на перерахунок пенсії , у розмірах, які визначено ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому враховуючи викладене , суд вважає , що позовні вимоги підлягають задоволенню .
Відповідно до п.1, п.3, п.15 Положення про Пенсійний Фонд України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року №1261 Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій , допомоги на поховання , інших виплат , які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел , визначених законодавством . Пенсійний Фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим , областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах , містах і районах у містах .
Зважаючи на те , що суд не вправі виконувати функції суб»єкта владних повноважень покладені на нього законом , та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного Фонду України , суд визнав необхідним зобов»язати управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі , здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.04.2010 року .
При цьому суд виходить з положень ст.10, 11, 60 ЦПК України, згідно якої кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень .
Оскільки відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ № 7-93 від 21.03.1991 року «Про державне мито» управління Пенсійного Фонду України звільняється від сплати державного мита , судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України .
Керуючись ст.ст. 213-215 ЦПК України , суд , -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 – задовольнити .
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі Кіровоградської області по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії у розмірах , які визначено ст.50, п.4 ст.54, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі Кіровоградської області з 22.05.2008 року провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю , як особі , яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії і учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , інваліду 2 групи , у відповідності з вимогами , встановленими ст.50, п.4 ст.54, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку державної пенсії у розмірі 8-ти мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю з розрахунку 75 відсотків мінімальної пенсії за віком , розрахованих з урахуванням визначеного ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» .
Судові витрати віднести на рахунок держави .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі , в 10 денний строк з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги .
Суддя : підпис .
Копія вірна .
СУДДЯ ДОЛИНСЬКОГО П.Ю.ДРАНЧУК
РАЙОННОГО СУДУ
- Номер: 2/720/884/13
- Опис: про зміну розміру аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-530
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Дранчук Павло Юрійович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.05.2011
- Дата етапу: 08.12.2011