справа № 2 – 228 / 2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2010 року смт.Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді –Омеко М.В., при секретарі – Наливка Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду сел. Томаківка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними щодо не дорахування та не виплати державної та додаткової пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Зважаючи на складність у викладенні повного рішення , пов”язаного з потребою у наведенні доводів сторін, що потребує значного часу, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 57, 60, 88, 209, 212, 214-215, 217, 218 ЦПК України, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст. ст. 28, 46 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст.ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснити перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплаченних сум.
В решті позову відмовити.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області через Томаківський районний суд.
Суддя:
справа № 2 – 228 / 2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2010 року смт.Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді –Омеко М.В., при секретарі – Наливка Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду сел. Томаківка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними щодо не дорахування та не виплати державної та додаткової пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій відповідача неправомірними щодо не дорахування та не виплаті державної та додаткової пенсії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 пенсіонер МВС посвідчення № 83\21676 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та інвалідом 2-ї групи по захворюванням пов`язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач отримує пенсію та додаткову пенсію в менших розмірах, ніж ті, які передбачені чинним законодавством.
Згідно ст. 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді : державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Позивач зазначає, що на даний час, він отримує пенсію в менших розмірах, ніж ті, що передбачені чинним законодавством України, у зв’язку з чим з метою відновлення свого порушеного права, він звернувся із заявою до відповідача з проханням перерахувати пенсію, на що йому було відмовлено.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими : по 1 групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам – 3 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст.. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - особам, віднесених до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірах : - інвалідам 1 групи – 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам 2 групи – 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам 3 групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу – 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Рішенням № 10-рп2008 Конституційного Суду України від 22.05.2008 року положення статті 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу 3 «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, такими, що не відповідають Конституції України.
Позивач підтримав свої позовні вимоги і просить суд задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач в своєму запереченні проти позову заперечує, так як відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військогослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. Таким чином пенсія виплачується згідно Постанови КМУ «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за кошти державного бюджету». Позовні вимоги в частині нарахування та виплати основної пенсії є безпідставними, оскільки позивач отримує інший вид пенсії.
Суд, розглянувши матеріали даної справи, заслухавши сторони, вважає, що даний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та довідкою МСЕК про встановлення ІІ групи інвалідності в зв’язку з хворобою пов’язаною з виконанням позивачем обов’язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З 1998 року позивачу призначена пенсія по ІІ групі інвалідності згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Ст.7 даного Закону передбачає, що особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. Таким чином позовні вимоги в частині нарахування та виплати основної пенсії відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорбильської катастрофи» є безпідставними, оскільки позивач отримує інший вид пенсії, призначений відповідно до Закону України»Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Внесенні Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12..2007 року зміни до ст..ст.50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнанні Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року неконституційними.
Таким чином, з 22.05.2008 року частиною ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено щомісячну додаткову пенсію в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком особам віднесеним до 1 категорії по ІІ групі інвалідності.
Частиною 3 ст..67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено підвищення розміру пенсії, визначеній відповідно до ст..54 Закону, а також розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю
Згідно ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Положення даної статті не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) донарахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідачем протиправно проводилось обчислення пенсій позивачу, виходячи з розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1, що є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому при розрахунку розміру пенсій, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити подальше коригування державної та додаткової пенсії йому у відповідності зі ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то в цій частині необхідно відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до статті 1 Цивільно-процесуального кодексу України завданням цивільного судочинства є захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Захист прав, свобод та інтересів осіб є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Таким чином, є неможливим прийняття судом рішення, щодо захисту прав і інтересів осіб на майбутнє.
З огляду на положення статей 4, 215 ЦПК України та ст..16 ЦК України цивільний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльність відповідача, зобов’язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішеннями, дією або бездіяльністю. Оскільки відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, тому суд такі дії повинен визнати незаконними і зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.
Відповідно до ст..88 ЦПК України судові витрати по справі по сплаті судового збору та витрат на інформаційне технічне забезпечення необхідно віднести за рахунок Державного бюджету
На підставі наведенного та керуючись ст. ст. 4, 10, 11, 15, 57, 60, 88, 209, 212, 214-215, 217, 218 ЦПК України, ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст.ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснити перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області через Томаківський районний суд.
Суддя: