Справа № 2-2420\2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2010 року м. Вінниця
Замостянський районний суд м. Вінниці в складі:
головуючого - судді Бессараб Н.М.,
при секретарі Гаврилюк А.М.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Тронц В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Замостянського району м. Вінниці про перерахунок пенсії за віком , -
ВСТАНОВИВ:
07.06.2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФУ Замостянського району м. Вінниці про перерахунок пенсії за віком , мотивуючи позовні вимоги тим, що він з квітня 1999 року одержує державну пенсію за віком, призначену йому управлінням Пенсійного фонду України Замостянського району м. Вінниці . Після призначення пенсії позивач продовжує працювати. 31.01.2010 року страховий стаж позивача збільшився на 24 місяці від дати останнього перерахунку пенсії і на основі цього він 08.02.2010 року надав всі необхідні документи відповідачу та написав заяву про перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік.
УПФУ Замостянського району м. Вінниці надало йому відповідь, в якій посилається на те, що при перерахунку пенсії керується п.п.3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, згідно з якою перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за минулий рік, як зазначено у Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і фактично відмовив позивачу в перерахунку пенсії.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії за віком з урахуванням додаткового страхового стажу неправомірними, звернувся із вказаним позовом до суду.
В судовому засіданні, на обставинах викладених в позові, позивач ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги та просив суд:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком за показником середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік;
- зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.02.2010 року відповідно до ст. 44 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески , та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії на календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме 2009 рік.
- зобов’язати відповідача виплатити недораховану суму пенсії за період з 01.02.2010 по дату вступу рішення суду в законну силу.
Також позивач просив не стягувати з відповідача на його користь понесені судові витрати.
УПФУ Замостянського району м. Вінниці в письмових запереченнях, а його представник в судовому засіданні, усно заперечила проти позову на тій підставі, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV в редакції станом на 09.07.2007 року перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначеного в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI було внесено зміни до ч. 4 ст. 42 вищевказаного Закону, а саме, доповнено наступним змістом: за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Але, вже 22.05.2008 року рішенням Конституційного Суду України зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.
Тому після визнання вищевказаних змін до Закону № 1058-IV неконституційними, відновилася дія ч. 4 ст. 42 в редакції даного Закону станом на 09.07.2007 року (тобто до внесення змін) в якій чітко зазначено, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
Також відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, але вказаний пункт зазначеної постанови суперечить ст. 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки даною статтею передбачені перерахунки пенсій, а статтею 40, передбачено визначення заробітної плати для призначення пенсії.
Ч. 4 ст. 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 цього Закону.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводяться відповідно до підпункту 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Оскільки на сьогоднішній день питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески не врегульовано законодавчо, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та відповідно до листа Пенсійного фонду України № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року провадяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).
Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено і не оспорюється сторонами, що позивач ОСОБА_1 відповідно до наданого посвідчення № 132047 є пенсіонером та з квітня 1999 року одержує пенсію за віком, призначену йому управлінням Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці (а.с. 7).
Відповідно до довідки №7 від 02.02.2010 року ОСОБА_1 працює в приватному підприємстві «Прогрес-1» з 01.11.2009 року (а.с 8).
08.02.2010 року позивач письмово звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік (а.с. 9).
Як вбачається із відповіді УПФУ в Замостянському районі м. Вінниці №22\к-1-4 від 10.02.2010 року на заяву ОСОБА_1 від 08.02.2010 року, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, у зв’язку з цим перерахунки пенсій в 2009 та в 2010 році проводяться відповідно до підпункту 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік (а.с. 10).
Спір у сторін виник щодо застосування при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не за 2009 рік, який передував року перерахунку пенсії.
Згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007р. №1261, основними завданнями Пенсійного фонду є керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до п. 15 зазначеного Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.
Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у місті, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. №8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже, є відповідачем у справах щодо здійснення перерахунку пенсій громадянам.
Таким чином виплату пенсії та інших виплат відповідно до чинного законодавства забезпечують управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Ч. 3 ст. 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ були внесені зміни, в тому числі й до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону № 107) передбачала проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визнавався згідно ст. 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 1 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема до ч. 4 ст. 42.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У пункті 6 рішення КСУ зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Враховуючи вищевикладене, при розгляді і вирішенні даного спору суд вважає, що необхідно застосовувати норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка була чинною до внесення змін Законом № 107.
Порядок здійснення зазначеного перерахунку пенсії був визначений пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме: «у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої ст. 40 Закону».
З 04.03.2008 року діє Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений Постановою Пенсійного фонду від 01.02.2008 року № 4-4, за яким і обчислено показник середньої заробітної плати (доходу) за 2008 рік - 1573,99 грн., що застосовується при обчисленні новопризначених пенсій у 2009 році у відповідності до пп. 2 п. 11 Постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 року.
Крім цього, 01.03.2010 року затверджено показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на 1 застраховану особу, у сумі 1650,43 грн., який повинен застосовуватись при визначенні коефіцієнту заробітної плати за 2009 рік при призначенні пенсій у відповідності з Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Також відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п ерерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що одним із способів захисту цивільного права та інтересу може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
З урахуванням наведеного вище суд вважає, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу, у розмірі 1650,43 грн., який застосовується при визначенні коефіцієнту заробітної плати за 2009 рік є протиправною, тому права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов’язання відповідача здійснити відповідний перерахунок пенсії з урахуванням зазначеного вище показника, починаючи з 01.02.2010 року (оскільки він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до 15.02.2010 року) по день ухвалення рішення по справі, тобто по 29.06.2010 року, а не по день набрання рішенням суду законної сили.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються ст. ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судові витрати по справі залишити за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 57, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком за показником середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески в 2009 році.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 виходячи з показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2009 рік та виплатити недонараховану суму пенсії починаючи з 01.02.2010 року по день винесення рішення судом, тобто по 29 червня 2010 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено сторонами до Апеляційного суду Вінницької області через Замостянський районний суд м. Вінниці шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: