Справа № 22-а-2296/2007 р. Головуючий 1 -У інст: Лазюк С.В.
Категорія: про оскарження нормативних актів Судця-доповідач: Солодков АА.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2007 року м. Харків
Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого-судді - Малійської С.М.,
суддів колегії - Солодкова А.А., Кругової С.С.
при секретарі - Каплаух Н.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові справу за
апеляційними скаргами представника позивачів ОСОБА_1,ОСОБА_2, ОСОБА_3 - ОСОБА_4, ОСОБА_5 на ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 05 лютого 2007 року та постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від
06 лютого 2007 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3до виконавчого комітету Харківської міської ради, Харківської міської ради, третя особа Комунальне підприємство „Харківські теплові мережі" про визнання недійсними нормативних актів органів місцевого самоврядування, -
Встановила:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись до суду 25.12.2006 року з адміністративним позовом про визнання незаконними та скасування рішення виконавчого комітету Харківської міської ради №804 від 04.10.2006 року „Про встановлення тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, які надає КП „Харківські теплові мережі" для всіх споживачів м. Харкова" та рішення Харківської міської ради №136/06 від 06.10.2006 року „Про встановлення тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, які надає КП „Харківські теплові мережі" для всіх споживачів м. Харкова".
В обґрунтування позовних вимог позивачі та їх представник посилались на те, що вказані рішення були прийняті з порушенням вимог чинного законодавства та порушують законні права та інтереси позивачів. Вважають, що рішення прийняті необґрунтовано, без урахування фактичної собівартості витрат на ці послуги, без конкретного визначення кількісних показників таких послуг, та вважають незаконним встановлення тарифу на теплову енергію для опалення за 1 кв.м. опалювальної площі незалежно від обсягу послуг, без впливу різниці температур (температури повітря на вулиці та в опалювальному приміщенні), об'єму опалювального приміщення (в кубічних метрах), температури носія та інш. Посилались на те, що рішення прийняті із порушенням Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" за відсутності аналізу регуляторного впливу та без оприлюднення проекту регуляторного акту, та на порушення вимог ст. 20 Закону України „Про антимонопольний комітет України" без узгодження проектів оскаржуваних рішень в Антимонопольному комітеті. Вважають, що вищезазначені рішення підписані особою, що не має на момент їх підписання законних повноважень міського голови.
Представники відповідачів в суді першої інстанції позов не визнали, посилаючись на те, що виконавчий комітет діяв згідно ст. 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України „Про житлово-комунальні послуги", Закону України „Про теплопостачання", постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 року №955 „Про
2
затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води", „Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630. Вважають, що діяли в межах наданих їм повноважень та у спосіб, передбачений законом. При прийнятті рішень щодо встановлення тарифів була витримана процедура прийняття регуляторного акту: своєчасно та повно оприлюднені проекти рішень та аналіз регуляторного впливу актів, проведені громадські слухання з означеного питання, попередньо проведена перевірка економічної обґрунтованості розрахунків тарифів, наданих КП „ХТМ", отримані відповідні погодження від територіального управління Антимонопольного комітету України.
Представник третьої особи КП „Харківські теплові мережі" заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що підприємство є виробником теплової енергії та надає послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води споживачам на території м. Харкова. Розрахунок тарифів, зроблений КП „ХТМ", повністю відповідає вимогам Закону України „Про теплопостачання", постанові Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 року №955 „Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води", „Правилам розрахунку двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду" затвердженим наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 08.09.2000 року №91. Застосована одиниця виміру наданих послуг повністю відповідає вимогам „Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630. Правильність та економічна обґрунтованість тарифів на вироблення, транспортування і постачання теплової енергії на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води перевірено як на стадії попередніх розрахунків фахівцями Управління тарифної політики, так і після затвердження тарифів спеціалізованими установами. Безпосередньо на збільшення тарифів впливало збільшення цін на складові частини тарифу.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 05.02.2007 року відмовлено в задоволенні клопотання представника позивачів ОСОБА_4 про забезпечення позову.
Представник позивачів звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу від
05.02.2007 року про відмову у задоволенні клопотання забезпечення позову скасувати, та
постановити нову, якою задовольнити клопотання в повному обсязі.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 06 лютого 2007 року в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3до виконавчого комітету Харківської міської ради, Харківської міської Ради, третя особа Комунальне підприємство „Харківські теплові мережі" про визнання недійсними нормативних актів органів місцевого самоврядування відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою представник позивачів ОСОБА_4 подав до суду апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду від 06 лютого 2007 року скасувати та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. При цьому посилається на недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
24.04.2007 року ОСОБА_5 звернувся до апеляційного суду Харківської області з заявою про приєднання до апеляційної скарги представника позивачів ОСОБА_4
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги судова колегія вважає, що апеляційні скарги представника позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3- ОСОБА_4 задоволенню не підлягають з наступних підстав.
3
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено і підтверджено наявними у справі доказами, що 04.10.2006 року виконавчим комітетом Харківської міської ради прийняте рішення №804 „Про встановлення тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, які надає КП „Харківські теплові мережі" для всіх споживачів м. Харкова".
Вказаним рішенням, яке набуло чинності 15.10.2006 року, встановлено тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, які надає КП „Харківські теплові мережі" населенню та іншим споживачам м. Харкова (згідно додатків 1-3).
Згідно додатку №2 до зазначеного рішення встановлено тарифи на послуги з централізованого опалення для населення, які надаються КП „Харківські теплові мережі", а саме:
При відсутності лічильників теплової енергії на опалення - двоставкові тарифи:
тариф за теплову енергію для опалення 1 кв.м. опалювальної площі щомісяця протягом опалювального періоду (з урахуванням ПДВ) - 3,47 грн., при цьому плата за спожиту населенням теплову енергію нараховується щомісяця з дати початку до дати закінчення опалювального сезону, який визначається у встановленому законом порядку;
тариф за обслуговування приєднаного теплового навантаження (абонентна плата) в розрахунку на 1 кв.м. опалювальної площі щомісяця протягом року (з урахуванням ПДВ) - 0,69 грн.
При наявності лічильників теплової енергії на опалення тариф за теплову енергію згідно показників приладів обліку теплової енергії за 1 Гкал (з урахуванням ПДВ) складає 189,29 грн.
Згідно додатку №3 до вказаного рішення встановлений тариф на теплову енергію виробництва КП „Харківські теплові мережі" для підігріву 1 куб.м холодної води на потреби гарячого водопостачання для населення (з урахуванням ПДВ) - 8,72 грн., при відсутності лічильників гарячої води плата на 1 споживача нараховується виходячи з тарифу на теплову енергію для підігріву 1 куб.м холодної води та встановлених норм споживання води для потреб гарячого водопостачання. При наявності квартирних або загально будинкових ( в т.ч. і на групу будинків) лічильників гарячої води плата нараховується виходячи з тарифу на теплову енергію для підігріву 1 куб.м холодної води та обсягів, визначених приладами обліку гарячої води, з урахуванням вимог „Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630.
Тарифи встановлені на підставі розрахункових матеріалів, наданих КП „Харківські теплові мережі". У тарифах не враховано вартість холодної води, яка використовується для потреб гарячого водопостачання та відповідних стоків.
06.10.2006 року рішенням Харківської міської ради VI сесії V скликання №136/06 „Про встановлення тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, які надає КП „Харківські теплові мережі" для всіх споживачів м. Харкова" затверджені тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, встановлені рішенням виконкому Харківської міської ради №804 від 04.10.2006 року „Про встановлення тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, які надає КП „Харківські теплові мережі" для всіх споживачів м. Харкова".
Рішення №804 від 04.10.2006 року та №136/06 від 06.10.2006 року підписані Харківським міським головою Добкіним М.М.
4
Рішення оприлюднені шляхом розміщення тексту на офіційному сайті Харківської міської ради та шляхом опублікування в газеті „Слобода" 10.10.2006 року.
Рішення набули чинності з 15 жовтня 2006 року, тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, які надає КП „Харківські теплові мережі" для всіх споживачів м. Харкова застосовуються при обчисленні наданих послуг з 15 жовтня 2006 року.
Згідно ст. 9 Закону України „Про ціни і ціноутворення" державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які своїм рішенням установлюють ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі, нижчому від розміру економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво (надання), зобов'язані відшкодовувати суб'єкту господарювання різницю між затвердженим розміром ціни (тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) зазначених послуг за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Відповідно по підпункту 2) пункту а) ч. 1 ст. 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до власних (самоврядних) повноважень органів місцевого самоврядування відноситься встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.
Згідно п.п. 2-4 ч.1 ст. 7 Закону України |„Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням; визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що при прийнятті рішення виконавчого комітету Харківської міської ради №804 від 04.10.2006 року та Харківської міської ради №136/06 від 06.10.2006 року відповідачі діяли в межах наданих їм повноважень та у спосіб, передбачений законом.
Відповідно до ст. 36 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.
Проект рішення виконавчого комітету Харківської міської ради „Про встановлення тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, які надає КП „Харківські теплові мережі" для всіх споживачів м. Харкова" та аналіз регуляторного впливу були оприлюднені в газеті „Слобода" 29 серпня 2006 року.
Проект вказаного рішення виконавчого комітету Харківської міської ради погоджений Харківським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України згідно листа №02-25/1-2556 від 03.10.2006 року.
Відповідачами забезпечено участь членів територіальної громади м. Харкова в обговоренні проекту рішення. Згідно розпорядження Харківського міського голови „Про проведення громадських слухань щодо встановлення економічно обґрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги" від 30.08.2006 року №2099 були проведені громадські слухання з питання встановлення економічно обґрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги. Громадські слухання відбувались у всіх районах м. Харкова з 22.09.2006 року по 27.09.2007 року.
5
Таким чином, жодних порушень діючого законодавства України в діях відповідачів Харківської міської ради та виконкому Харківської міської ради не має.
КП „Харківські теплові мережі" діє на підставі статуту, основним видом його діяльності є виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.
КП „Харківські теплові мережі" визначено виконавцем зазначених робіт (послуг) згідно рішення виконкому Харківської міської ради від 23.12.1998 року №1407 із змінами та доповненнями згідно рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 30.09.2003 року №946.
Згідно ч.2 ст. 14 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" послуги з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води віднесено до другої групи житлово-комунальних послуг, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території.
Відповідно до ст. 21 вказаного закону, КП „Харківські теплові мережі" має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи в порядку, встановленому законодавством.
Калькуляція розрахунку тарифів на послуги з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, складена КП „Харківські теплові мережі", відповідає вимогам встановленим Порядком формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, який затверджений постановою КМУ №955 від 10.07.2006 року.
Вимоги до кількісних та якісних показників комунальних послуг встановлені Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Типовим договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630.
Згідно п.6 зазначених Правил послуги повинні відповідати: з централізованого постачання холодної та гарячої води - вимогам щодо якості і тиску води, температури гарячої води, а також розрахунковим нормам витрати води у точці розбору; з централізованого опалення - нормативній температурі повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу) за умови їх утеплення споживачами та вжиття власником (балансоутримувачем) будинку та/або виконавцем заходів до утеплення місць загального користування будинку.
Пунктом 56 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води встановлено, що одиницею калькулювання собівартості послуги з централізованого опалення - 1 Гкал теплової енергії, використана балансоутримувачем (підприємством, яке надає послуги) для задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу). У разі відсутності приладів обліку розрахунки за послуги з опалення між балансоутримувачем (підприємством, яке надає послуги) та власником квартири (орендарем, квартиронаймачем) здійснюються з розрахунку за 1 кв. метр опалюваної площі (1 куб. метр опалюваного об'єму).
Пунктом 21 Правил встановлено, що у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання:
з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства;
з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. метр (куб. метр) опалюваної площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) та додатково за перевищення розрахункової потужності приладів опалення (радіаторів) згідно із законодавством.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 08.09.2000 року №191 затверджені Правила розрахунку двоставкового тарифу на теплову
6
енергію та гарячу воду. Дія цих Правил поширюється на всі теплопостачальні організації комунальної енергетики незалежно від їх відомчої належності та форми власності, а також на споживачів. Згідно п.1.2 вказаних Правил рішення про перехід до розрахунків між споживачами та теплопостачальними організаціями за двоставковими тарифами приймається місцевими органами виконавчої влади та самоврядування. Пунктом 1.4 визначено, що двоставковий тариф - це тариф на послуги теплопостачання, який складається з річної вартості обслуговування одиниці приєднаного теплового навантаження та вартості одиниці спожитої теплової енергії. Статтею 3 Правил встановлено, що плата за одиницю приєднаного теплового навантаження включає в себе умовно-постійну частину витрат теплопостачальної організації на виробництво, транспортування та розподілення теплової енергії. Плата за фактичний об'єм спожитої теплової енергії компенсує умовно-змінну частину витрат теплопостачальної організації.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачами правомірно встановлено запропонований третьою особою тариф за теплову енергію згідно показників приладів обліку теплової енергії за 1 Гкал при наявності лічильників теплової енергії на опалення, при відсутності лічильників теплової енергії на опалення двоставкові тарифи у вигляді тарифу за теплову енергію для опалення 1 кв.м. опалювальної площі щомісяця протягом опалювального періоду та тарифу за обслуговування приєднаного теплового навантаження (абонента плата) в розрахунку на 1 кв.м. опалювальної площі щомісяця протягом року.
Необхідний об'єм теплової енергії в плановому періоді був встановлений на підставі Норм і вказівок з нормування витрат палива і теплової енергії на опалення житлових і громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні (КТМ 204 України 244-94).
На час розгляду даної справи в суді повноваження Харківського міського голови Добкіна М.М. ніким не скасовані.
Тому судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову позивачам в задоволенні позовних вимог про визнання недійсними нормативних актів органів місцевого самоврядування.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що постанова від 06.02.2007 року законна та обґрунтована, судова колегія вважає, що підстави для скасування ухвали Дзержинського районного суду м. Харкова від 05.02.2007 року відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, п.1. ч.1 ст.199, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206 Кодексу Адміністративного Судочинства України, судова колегія, -
Ухвалила:
Апеляційні скарги представника позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3- ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відхилити.
Ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 05 лютого 2007 року залишити без змін.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 06 лютого 2007 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України протягом одного місяця з дня отримання повного тексту ухвали.