Судове рішення #10009886

Справа № 2-  1894\10

ЗАОЧНЕ   РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАІНИ

29.06.2010 р.     м. Харкова

Червонозаводський  районний суд міста Харкова у складі :

головуючого у  справі судді   Нікуліної  Л.П.

при секретарі - Веремєєвій Ю.Л

розглянувши  у відкритому судовому засіданні  у м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1   до  Кредитної спілки «РЕГІОН» про   визнання

неправомірним і недійсним  Розпорядження Наглядової ради КС від 09.12.2008року , про виплату додаткового пайового внеску і нарахованих відсотків, компенсації  інфляційних витрат за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань,  компенсації отриманих збитків ,-

    в с т а н о в и в :

04.12.2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом з посиланням на ті обставини, що  навесні 2008 року  він  звернув увагу на інтенсивну рекламу кредитної спілки "Регіон" і 14.04.2008 року  прийшов в офіс КС "Регіон «  з метою можливого укладання депозитного договору.

При ознайомленні з умовами вступу до КС "Регіон" (далі - КС) для прийняття рішення про вступ йому  пред'явили зразок документа "Сертифікат" (далі - "Сертифікат"), а після написання заяви видали книжку вкладника та документ НОМЕР_1 "Сертифікат" на його  ім'я, завірений підписом голови правління КС Величко В.В. та печаткою КС, який підтверджував право власності на пай в КС і в якому стверджувалося наступне:

-Пайовий внесок є власністю вкладника і може бути затребуваний вкладником в будь-який момент повністю або частково

-Умови повернення пайового внеску на вимогу вкладника визначаються Положенням затвердженим Спостережною радою КС

-При повному поверненні пайового внеску згідно з законодавством України членство вкладника в КС припиняється.

-Відсотки на пайовий внесок нараховуються за час користування пайовим внеском і виплачуються вкладникові в порядку, затвердженому Спостережною радою КС.

-Період нарахування становить 90 днів з дати видачі сертифікату. Виплати виробляються щокварталу.

-Відсотки за сертифікатом складають не менше 24% річних.

При видачі зразка "Сертифікату" співробітники КС стверджували, що сам документ і всі положення, викладені в "Сертифікаті", відповідають чинному законодавству та статуту КС і практично ніяких відмінностей між депозитним внеском і пайовим внеском немає (та ж можливість у будь-який момент зробити   доповнення , нарахування відсотків проводиться за певний, встановлений при вступі) термін по гарантованої ставці , крім того, вкладені гроші можна в будь-який момент отримати повністю або частково. Як аргумент надійності роботи кредитної спілки повідомлялося що членом Наглядової ради КС є голова Харківської обласної асоціації кредитних спілок ОСОБА_4. Ці доводи співробітників КС, підтверджені документом "Сертифікат", наявність вивішених на стіні приміщення КС документів виданих Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Держфінпослуг) і асоціаціями кредитних спілок, досить тривалий термін існування КС, певний термін і гарантована процентна ставка для нарахування відсотків на внески з можливістю в будь-який момент забрати свої кошти - все це, визначаючи істотні умови, вплинуло на прийняття  ним   рішення про вступ до КС. Із Статутом або іншими документами КС  його  не ознайомили.

14.04.2008 року  він   написав заяву про вступ до КС "Регіон" та вніс вступний внесок (у розмірі 70грн.) І пайовий обов'язковий внесок (у розмірі 30грн.) В касу КС. Згідно п.14.2, 14.3 Статуту КС "Регіон" і Н.5 ст. 10 Закону України "Про кредитні спілки" (далі - ЗУ "Про кредитні спілки"), ця дата є початком членства в КС "Регіон".

При вступі до КС (14.04.2008 року )  він  вніс пайовий додатковий внесок у розмірі 171000грн (171000 грн.) В касу КС. Згідно п. а ). п. 5.1 Статуту КС "Регіон" і п.1 ст.21 Закону України "Про кредитні спілки" член КС має право вносити пайовий додатковий внесок.

За період з 14.04.2008 року  по 13.10.2008 року  КС "Регіон" щоквартально нараховував відсотки на  його  пайовий додатковий внесок у розмірі 24% річних, які він  після отримання вносив до каси КС як пайових додаткових   внесків.

14.01.2009 року  Настав черговий термін отримання відсотків нарахованих за квартал на його  пайовий додатковий внесок і  він   звернувся в цей день в офіс КС щоб отримати їх готівкою грошовими засобами. Співробітники КС відмовилися  йому  видати гроші і намагалися змусити його  провести операцію довкладення на пайовий додатковий внесок відсотків нарахованих за квартал.

У зв'язку з вищевказаними обставинами він  прийняв рішення про вихід з кредитної спілки "Регіон" і 16.01.2009 року  написав і віддав голові Правлінням КС Величко В.В. заяву з проханням виключити  його  з членів кредитної спілки "Регіон" і виплатити  йому готівковими коштами суму боргу в повному обсязі, що включає пайові внески і нараховані на них відсотки.

Згідно ст.ст.15, 20 Закону України "Про звернення громадян", посадові особи КС були зобов'язані в місячний термін надати  йому   письмову відповідь на  його  заяву від 16.01.2009 року  Так як ніякого письмової відповіді від посадових осіб КС  він   не отримував аж до дати подання цієї позовної заяви, цю вимогу закону посадові особи КС не виконали. Також жодних виплат КС до 23.02.2009 року  проведено не було.

Завдяки доданим чималим зусиллям, йому  вдалося отримати копію протоколу засідання Правлінням КС б / н від 20.01.2009 року  І дізнатися, що рішенням Правлінням КС  його  виключили 20.01.2009 року  з членів кредитної спілки "Регіон", що відповідно до п. 17.1 ст.17 Статуту КС "Регіон" є днем припинення мого членства в КС "Регіон".

Порядок повернення додаткового пайового внеску на вимогу члена КС регламентується документом КС "Положення про умови повернення пайового внески на вимогу вкладника", затвердженим рішенням Спостережної ради КС від 10.12.2007 року , відповідно до якого рішення про виплату (повернення) пайових внесків приймається головою Правлінням КС У своїй заяві від 06.04.2009 року на ім'я голови Правлінням КС  він  піднімав питання про роз'яснення процедури прийняття рішення про виплату додаткових пайових внесків і відсотків при виході з КС (хто і в які терміни повинен прийняти це рішення), але він був проігнорований. Отже, враховуючи все вищезгадане і той факт, що рішення про виплату  його  обов'язкового пайового внеску було прийнято головою Правлінням КС, рішення про виплату додаткових пайових внесків у разі виходу з КС також враховується головою Правлінням КС, причому в  його  випадку воно повинне було бути ухвалене 20.01.2009 року.

Так як посадові особи КС не відповіли на його  заяву від 16.01.2009 року  і не виконали виплату боргу   , він  протягом лютого-вересня 2009року  передавав голові Правлінням КС заяви від 23.02.2009 року  (Отримав відповідь від КС від 10.03.09 року ), від 06.04.2009г. (Отримав відповідь від КС від 27.04.2009г.), від 18.05.2009 року  (У зв'язку з порушенням термінів КС надання відповіді на цю заяву, зазначених у ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", їм  був складений акт від 23.06. 2009р.), від 27.07.2009г. (відповідь КС не надано), від 30.09.2009 року  (відповідь КС не надано). У відповіді від 10.03.09 року  голова Правлінням КС запропонував  йому (а значить прийняв рішення і мав на це право) отримати  його  обов'язковий пайовий внесок у розмірі 30 грн., який він  отримав 01.04.2009 року з каси КС. Більше ніяких виплат КС проведено не було аж до дати подання цієї позовної заяви.

Порушуючи терміни надання відповіді на  його заяву від 18.05.2009 року  і ненадання  відповіді на  його заяви від 16.01.2009 року , від 27.07.2009 року ., від 30.09.2009 року , відповідач порушив вимоги ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", що згідно зі ст. 24 Закону України "Про звернення громадян" тягне за собою відповідальність згідно чинного законодавства України.

У результаті вищезгаданої листування з КС  йому  вдалося отримати наступну інформацію:

Розпорядженням Наглядової ради КС було накладено тимчасову заборону на виплату пайових додаткових внесків та нарахованих на них відсотків у зв'язку з ухваленням Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Держфінпослуг) Розпорядження № 1203 від 15.10.2008 року  - До дати проведення Загальних зборів членів КС;  пайовий додатковий внесок є власністю КС (що не відповідає твердженнями "Сертифікату");  він   вже не є членом КС у зв'язку з виходом 20.01.2009 року  із нього з усіма наслідками, що випливають з цього факту наслідками, у тому числі не може брати участь у загальних зборах членів КС, і не володіє  усіма правами та обов'язками члена КС (що не відповідає твердженнями "Сертифікату": "При повному поверненні пайового внеску згідно з законодавством України членство вкладника в КС припиняється"); дія "Сертифікату" було скасовано рішенням Наглядової ради 07.04.2009 року ; нарахування відсотків на додаткові пайові внески вироблено за підсумками роботи за рік. Дохід на ці внески в 2008 році   склав 24% річних;  виплати додаткових пайових внесків та нарахованих на них відсотків здійснюються у відповідності зі списками, складеними Наглядової комісією КС, створеної на підставі рішення Загальних зборів членів КС від 28.03.2009 року.  

При вступі до КС Відповідач вводив його  в оману щодо його   прав власності на пайові внески і незмінності періодів нарахування і строків виплати відсотків, закріплених у документі НОМЕР_1 "Сертифікат" і книжці вкладника. При цьому від  нього  ховалася залежність реалізації  його  права  на отримання (повернення) додаткового пайового внеску від волі і бажання виконати свій обов'язок керівників органів управління КС уповноважених на прийняття відповідного рішення про повернення (виплати ) цього внеску.

З 20.01.2009 року  він   після виходу з членів КС  не має  права і не несе  обов'язки  члена КС, в тому числі, тих які, згідно з пп.1) п. 16.1 ст. 16 Статуту КС, полягають в обов'язки члена КС дотримуватися Статуту КС та інших актів КС, виконувати рішення його органів управління. Отже, всі рішення, прийняті з 20.01.2009 року  органами управління КС (в тому числі Наглядової (Контрольної) комісією КС) для  нього  не є обов'язковими для виконання. На початку липня 2009року  він  зміг отримати і ознайомитися з текстом Розпорядження Наглядової ради КС від 09.12.2008 року  (Протокол № 28), якою було накладено тимчасову заборону на виплату пайових додаткових внесків та нарахованих на них відсотків - до дати проведення Загальних зборів членів КС - до 28.03.2009 року.

Перераховані  факти і обставини вказують на те, що Розпорядження Наглядової ради КС від 09.12.2008 року (Протокол № 28) та заборона, накладена їм на виплати додаткових пайових внесків та нарахованих на них відсотків, був неправомірним і недійсним з моменту його прийняття.

Таким чином, правомірним і  чинним  на день  його  виходу з КС (20.01.2009 року ) був порядок повернення (виплати) боргу КС і ухвалення рішення про виплату боргу визначений у п. 17.5 ст. 17, п. 17.8 ст. 17 Статуту КС, ст. 10 Закону України "Про кредитні спілки", п.2.4 ст.2 "Положення про фінансове управління  кредитної спілки" і порядок щоквартального   розподілу та виплати доходу КС у вигляді відсотків  у розмірі 24% річних на додаткові пайові внески .

Крім того, як  йому  стало відомо, 27.08.2009 року  на засіданні Наглядової ради (протокол № 7) було прийнято рішення про тимчасове призупинення виплат додаткових пайових внесків для виконання "методично рекомендації  кредитним спілкам щодо можливість  заход1в по забезпеченню вихіду  i3  складного   фінансового  становища "(далі -" Методічні  рекомендації  "), затверджених Розпорядженням  Держфінпослуг   України № 633 від 20.08.2009 року.  

У період з 28.03.2009 року  по 27.08.2009 року - дати початку дії заборони на виплати, накладеного рішенням Наглядової ради КС від 27.08.2009 року  (Протокол № 7), КС, в особі своїх органів управління та їх керівників, перевищивши всі розумні терміни, не прийняв відповідного рішення про виплату і не виплатив ( не повернув)  йому  пайові внески та відсотки. Ніщо юридично не забороняло уповноваженому органу управління КС ухвалити рішення про виплату боргу, тим самим виконавши свій обов'язок згідно з чинним Статуту КС та відповідними положеннями. Крім того, згідно з "" Звернення Держфінпослуг України ", оприлюдненого відповідно до Розпорядженням Держфінпослуг № 238 від 09.04.2009 року , Держфінпослуг вважає, що скасувавши своє Розпорядженням № 1203 жодних обмежень для виконання "... договірних та інших обов'язків перед членами, вкладниками кредитних спілок ... не  існує   і вважає неприпустимим наявність у діяльності КС "порушення права члена кредитної спілки щодо виходу з членів кредитної спілки в порядку, передбаченому Законом" Про кредитні спілки "та статутом кредитної спілки" (відповідно до п.6) "Звернення Держфінпослуг України".

Отже, КС не дав можливості реалізувати йому  право отримати борг. Посилання у відповіді КС від 27.04.2009 року  на рішення, прийняті органами управління КС (в т.ч. здійснення виплат за списками,  складеними Наглядовою Контрольною  Комісією після  його  виходу з КС, є неправомірними, тому що ніяких обов'язків (у тому числі і виконувати рішення органів управління КС) він  перед КС вже не несе - на відміну від членів КС. Таким чином, момент виплати боргу КС невизначено і безпідставно довго розтягнувся в часі від дати виходу з КС і став залежним від свавілля органів управління КС та їх керівників, який полягає в прийнятті рішень, результатом яких є створення юридичних перешкод і додаткових процедур, не передбачених Статуту КС та "Положень", для отримання  ним  грошових коштів. У пп.2.1 п.2 в документі КС "Положення про Контрольну комісію", затвердженому Спостережною радою КС від 07.04.2009р., Як призначення комісії вказано - "встановлення і ... усунення причин ... затримки повернення пайових внесків на вимогу вкладників КС ...", а в пп.2.3 п.2 - "складання списку послідовної виплати (графіка) пайових внесків і відсотків ... членам КС". Крім того, в документі КС "Положення про Контрольну комісію" мова йде або про членів КС або про вкладників, тобто про осіб, що  перебували у правових відносинах з КС, до числа яких він  не належить.  

Таким чином, протягом періоду з 20.01.2009 року  по дату подачі цієї позовної заяви внаслідок вищевказаних подій, було порушено його  право на своєчасне та в повному обсязі отримання (повернення) додаткового пайового внеску і нарахованих на нього відсотків і невиконання Відповідачем обов'язки ухвалення рішення про виплату та здійснення відповідної виплати. Це означає, що було порушено його  право, як співвласника майна ,КС на виділення та отримання в натурі своєї частки із майна, що перебуває у спільній власності, гарантоване п.1 ст.370 ЦКУ та порушений п.17.5 ст.17 Статуту КС ("... члену КС який вибуває, КС виплачує всі його пайові внески разом з відповідним доходом "). Це означає також, у здійсненні прав власності (ст. 319 ЦКУ) - права власника вільно володіти, користуватися і розпоряджатися майном на свій розсуд. Відповідно до ст. 319 ЦКУ, ст.41 Конституції України - право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Згідно ст.68 Конституції України: "Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України,  не посягати на права і свободи інших людей".

У результаті вищевказаних подій склалася ситуація неправомірного, без належного юридичного  підтвердження , необмеженого за часом (адже невідомо коли буде прийнято рішення про виплату додаткових пайових внесків і відсотків) утримання у власності Відповідача його  майна та використання його КС на свій розсуд. При цьому, з огляду на факт його  виходу з членів КС, і той факт що, згідно з пп.5) п. 15.1 ст.15 Статуту КС право на отримання доходу на пайовий внесок (у вигляді відсотків) має тільки член КС і відповідно до п .22.1 ст. 22 Статуту КС розподіл нерозподіленого доходу відбувається між членами КС, користування невиплаченими додатковими пайовими внесками та нарахованими відсотками відбувається на безоплатній основі.

Крім того, відповідно до п.8 ст. 10 ЗУ "Про кредитні спілки" члени КС несуть відповідальність за зобов'язаннями КС у межах сум їх пайових внесків. Тобто його  примушують тим самим нести відповідальність, яка не є його  обов'язком.

У судовому засіданні позивач  ОСОБА_1  підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі, а саме:    

1.Визнати неправомірним і недійсним з моменту його прийняття Розпорядження Наглядової ради КС від 09.12.2008 року  (Протокол № 28)

2.Визнати відповідно до ст. 8 ЦКУ, п.З ст.212 ЦКУ, що наступили 20.01.2009 року обставиною прийняття рішення про виплату додаткового пайового внеску і нарахованих відсотків органом управління КС уповноваженим на прийняття такого рішення.

3.Стягнути з Відповідача на користь Позивача додаткові пайові внески у повному обсязі за станом на 01.01.2009 року в вигляді грошових коштів у розмірі  192135,96 грн. (192135 грн. 96 коп.);

4.Стягнути з Відповідача на користь Позивача нараховані на додаткові пайові внески відсотки в повному обсязі за станом на 24.11.09г.в вигляді грошових коштів у розмірі 19262,28 грн. (19262 грн. 28 коп.);

5Стягнути з Відповідача на користь Позивача компенсацію інфляційних втрат за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за період з 21.02.2009г. по 03.12.09г. відповідно до п.2 ст.  625 ЦКУ у розмірі 16412,19 грн. (16412 грн. 19 коп.);

6. Стягнути з Відповідача на користь Позивача суму компенсації отриманих збитків (упущеної вигоди) (відповідно до ст.22 ЦКУ, п.1 ст. 623 ЦКУ з розрахунку 60% річних) за користування грошовими коштами  Позивача в період з 21.02.2009г. по 03.12.09г. в розмірі 99386,13 грн. (99300

86 грн. 13 коп.);

7.Зобов'язати Відповідача нарахувати та сплатити на користь Позивача суму компенсації інфляційних втрат за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за період з 04.12.2009г. по день фактичного повернення суми додаткових пайових внесків і відсотків (виконання зобов'язань Відповідача) відповідно до п.2 ст.  625 ЦКУ

8.Зобов'язати Відповідача нарахувати та сплатити на користь Позивача суму компенсації отриманих збитків (упущеної вигоди) у розмірі 60% річних (відповідно до ст .. 22 ЦКУ, п.1 ст. 623 ЦКУ) за користування грошовими коштами Позивача в період з 04.12.2009г . по день фактичного повернення суми додаткових пайових внесків і відсотків (виконання зобов'язань Відповідача) відповідно до п.2 ст.  625 ЦКУ Звільнити мене від сплати державного мита згідно з п.37 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

9.Стягнути з Відповідача на користь Позивача судові витрати у вигляді витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120.сто двадцять \ 00 гривень.

22.04.2010 року і 29.06.2010 року   позивач змінив позовні вимоги та просив:

1. Визнати неправомірним і недійсним з моменту його прийняття Розпорядження Наглядової ради КС від 09.12.2008г. (Протокол № 28) 2.

2. Стягнути з Відповідача на користь Позивача додаткові пайові внески  станом на    24.11.2009 року в вигляді грошових коштів у розмірі  192 135,96 12 819,15 грн. 15 коп.);

3.Стягнути з Відповідача на користь Позивача нараховані на додаткові пайові внески відсотки в повному обсязі за станом на 01.01.09г.в вигляді грошових коштів у розмірі 12 819,15 грн. (12819 грн. 15 коп.);

4.Стягнути з Відповідача на користь Позивача компенсацію інфляційних втрат за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за період з 21.02.2009г. по 21.04.2010г. відповідно до п.2 ст. 625 ЦКУ у розмірі 32 883,39 грн. (32800 вісімдесят три грн. 39 коп.);

5.Стягнути з Відповідача на користь Позивача суму компенсації отриманих збитків (упущеної вигоди) (відповідно до пунктах 2, 3.ст.22 ЦКУ, п.1 ст. 623 ЦКУ з розрахунку 60% річних) за користування грошовими коштами  Позивача в період з 21.02.2009г. по 21.04.10г. у розмірі 143 187,82 грн. (143 187 грн. 82 коп.);

6.Зобов'язати Відповідача нарахувати та сплатити на користь Позивача суму компенсації інфляційних втрат за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за весь період прострочення з 22.04.2010г. по день фактичного повернення суми додаткових пайових внесків і відсотків (виконання зобов'язань Відповідача) відповідно до п.2 ст.625 ЦК України.    

7. Зобов'язати Відповідача нарахувати та сплатити на користь Позивача суму компенсації отриманих збитків (упущеної вигоди) у розмірі 60% річних (у відповідності зі пунктах 2, 3 ст. 22 ЦКУ, п.1 ст. 623 ЦК України) за користування грошовими коштами позивача за весь період прострочення з 22.04.2010 року  по день фактичного повернення суми додаткових пайових внесків і відсотків (виконання зобов'язань Відповідача)

8.Стягнути з Відповідача на користь Позивача судові витрати у вигляді витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120.сто двадцять \ 00 гривень

Представник відповідача Кредитної спілки "Регіон» до суду не  з»явився ,  про час і місце судового розгляду справи повідомлений   належним чином, причину своєї неявки  суду не повідомив , що відповідно зі ст. 224 ЦПК України  є  підставою для ухвалення заочного рішення.

Суд,   заслухавши  позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги  підлягають задоволенню.  

Відповідно до п.1 ст. 11 Закону України  "Про кредитні спілки", п. 15.1 ст. 15 Статуту КС, член КС має право вийти з КС в порядку передбаченому ЗУ "Про кредитні спілки" та Статуту КС

Відповідно до п. 17.4 ст. 17 Статуту КС, для добровільного виходу з КС, член КС подає письмову заяву правління про добровільний вихід з КС.

Згідно з п. 17.6 ст.17 Статуту КС, день припинення членства в КС вважається день прийняття загальними зборами членів КС або Спостережною радою КС відповідного рішення. Виходячи з того, що рішення про виключення  позивача  з членів КС приймалося Правлінням КС, відповідні права були делеговані (передані) Правлінням КС

Згідно з п. 17.5 ст.17 Статуту КС, члену КС, який вибуває, КС виплачує всі його пайові внески разом з відповідним доходом.

Згідно з п. 17.7 ст.17 Статуту КС, обов'язковий пайовий внесок може бути отриманий фізичною особою лише у разі припинення  Членства позивача  в КС.

Відповідно до  Закону України "Про кредитні спілки": "У разі припинення членства фізичної особи у кредитній спілці вступний внесок йому не повертається. Повернення обов'язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, проводиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою відповідного рішення ".

Згідно з п. 17.8 ст.17 Статуту КС в разі добровільного виходу з КС: "Повернення обов'язкового пайового та інших внесків проводиться в порядку, передбаченому Статуту КС та відповідними положеннями КС, але,  не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або Спостережною радою відповідного рішення. Дохід на пайові внески члена КС виплачується йому згідно з відповідними положеннями КС ".

Згідно п.2.3 ст.2 "Положення про фінансове управління кредитної спілки « , яке

затверджене рішенням Наглядової ради КС (протокол № 15) від 22.11.2007 року  обов'язковий пайовий внесок повертається в порядку, передбаченому Статуту КС, але , не пізніше ніж через один місяць після прийняття уповноваженим на прийняття таких рішень органом КС відповідного рішення.

Згідно п.2.4 ст.2 "Положення": "Підставою для повернення додаткових пайових внесків є припинення членства в КС, не беручи до уваги виконання КС фінансових нормативів, встановлених рішенням Держфінпослуг і / або рішеннями органів управління КС. Повернення додаткового пайового внеску проводиться в порядку, визначеному Статуту КС, але не пізніше ніж через один місяць, після прийняття уповноваженим на прийняття такого рішення органом управління КС відповідного рішення. Умови ... повернення додаткових пайових внесків ... є однаковими для всіх членів КС ".

Згідно з пп. 5. п.8.3 ст.8 Статуту КС рішення питань, пов'язаних зі зміною порядку розподілу доходу, відноситься до виключної компетенції Загальних зборів членів КС. Згідно п.2.5 ст.2 "Положення": Згідно п.2.6 ст.2 "Положення": "Метод розподілу доходу на пайові внески визначається рішенням Загальних зборів членів КС. Протягом року за рішенням Наглядової ради на додаткові пайові внески може розподілятися дохід пропорційно розміру їх пайових внесків, у вигляді плати (відсотків), на  квартальної основі ". Згідно з п. 22.3 ст.22 Статуту КС:" розподіл доходів кредитної спілки протягом року проводиться в порядку,  визначеному рішенням загальних зборів членів кредитної спілки ".

Відповідно до п. 18.1 ст. 18 Статуту КС, майно КС формується за рахунок вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів КС. Відповідно до п. 18.2 ст. 18 Статуту КС, майно КС є його власністю, тому що з п.2.1 ст.2 Статуту КС і п.1ст.1 ЗУ "Про кредитні спілки" випливає, що члени КС є співвласниками КС, то, згідно з п.1 ст. 355 Цивільного кодексу України , майно КС є спільною власністю членів КС. Згідно з п.1 ст.370 ЦКУ кожен співвласник майна, що перебуває у спільній власності, має право на виділення та отримання в натурі своєї частки з цього майна. Отже, член КС має право власності на нараховані відсотки і є співвласником майна КС, що перебуває у спільній власності членів КС, володіючи правом вимоги виділення і отримання своєї частки у майні КС.

Використання в Розпорядженні Наглядової ради КС від 09.12.2008 року  в якості юридичної підстави для накладення тимчасової заборони на виплату пайових внесків та нарахованих на них відсотків Розпорядження Держфінпослуг № 1203 від 15.10.2008 року . є неправомірним, так як у п.п.2.2, 2.3, 2.4 розпорядження № 1203 явно вказано, що заборона на виплати додаткових паїв (у тому числі при виході з КС) і нарахування на них відсотків поширюється тільки на кредитні спілки, що мають заборгованість перед своїми членами за внесками (вкладами) членів на депозитні рахунки, а такого типу внесків (вкладів) КС "Регіон" у 2008-2009 роках   взагалі не мав, так як у нього не було відповідної ліцензії Держфінпослуг на прийняття таких внесків. Факт відсутності у КС заборгованості перед своїми членами за внесками (вкладами) членів на депозитні рахунки підтверджується нульовим сальдо (залишком) за балансовою бухгалтерської статті "внески (вклади) членів  на депозити рахунки" станом на початок і кінець 2008р. відбитої у скороченій формі фінансового звіту за 2008 рік, наданого членам КС разом з запрошенням на Загальні збори членів КС відбулося 28.03.2009 року.

26.03.2009 року  своїм розпорядженням № 213 Держфінпослуг скасувала своє розпорядження № 1203, яке  не було зареєстровано в Міністерстві юстиції України.

Згідно з п. 17.5 ст. 17 Статуту КС, члену КС який вибуває, КС виплачує всі його пайові внески разом з відповідним доходом.

Серед повноважень,  віднесених до компетенції Наглядової ради і відображених у п.9.2 Статуту КС,  немає права на призупинення дії права члена КС на отримання (повернення) додаткових внесків і доходу (у вигляді відсотків), а також права припинення (призупинення) дії обов'язки КС здійснювати зазначені виплати і немає права забороняти приймати рішення про виплату.

Виходячи  з п.1 ст. 319 ЦКУ,  внаслідок того, що, відсотки є приватною власністю члена КС, а його додаткові пайові внески - невиділений частиною майна КС, що перебуває у спільній власності членів КС, вищевказаний тимчасову заборону на їх виплати призводить до порушення конституційних громадянських прав - права власника вільно володіти, користуватися і розпоряджатися майном.

Відповідно до ст.41 Конституції України - право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Згідно ст.68 Конституції України: "Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи інших людей". Згідно ст.22 "Конституційні права і свободи (людини і громадянина) гарантуються і не можуть бути скасовані".

Таким чином, Спостережна рада КС при ухваленні Розпорядження від 09.12.2008 року  неправомірно використовувала   як юридичної підстави своїх дій та рішень Розпорядження Держфінпослуг № 1203 від 15.10.2008 року , перевищив свої повноваження і порушив цивільні права членів КС,  гарантовані Конституцією України.

"Методічш рекомендащГ, згідно з їх тексту ,"... мають рекомендаційний і інформаційний характер, тому вони не є обов'язковими для виконання кредитними спілками. У "методично рекомендаціях" Держфінпослуг пропонує розглянути їх на позачергових Загальних зборах членів КС, тобто вважає, що рішення про використання їх положень має право приймати тільки цей орган управління КС. П.п. .. 40,41, 42 "методичних  рекомендацій " за своїм змістом та утримання аналогічні п.п.2.2, 2.3, 2.4 Розпорядження № 1203 Держфінпослуг. Відповідно докази, які підтверджують неправомірність використання в якості підстави заборони виплат положень "методичні  рекомендації ", аналогічні раніше наведеним доказам неправомірність використання положень Розпорядження № 1203 в Розпорядженні Наглядової ради КС від 09.12.2008 року.  Отже рішення Наглядової ради від 27.08.2009 року  . також є неправомірним і недійсним  з моменту його прийняття.

Термін для прийняття рішення про виплату додаткових пайових внесків уповноваженого на прийняття такого рішення органу КС ні Законом  України   "Про кредитні спілки",  ні Статуту КС не регламентований, при цьому відносини між КС і фізичною особою після його виходу з КС (після прийняття рішення органом КС про виключення з членів КС на підставі заяви члена КС про добровільний вихід з КС) до моменту прийняття рішення про виплату органом КС законодавчо не врегульовані. Відкладання в часі прийняття рішення про виплату пайового внеску КС відкладає в часі виникнення зобов'язання виплатити КС пайові внески фізичній особі, що вийшов з КС. Вищевказане є підставою, відповідно до ст. 8 ЦКУ  для регулювання відносин, які   виникли  з норм ЦК України , що регулюють подібні за змістом відносини.  

Статуту КС і "Положення» можуть розглядатися як чинну юридичну дію  згідно ст.202, 203 ЦКУ, в якому виникнення зобов'язання КС з виплати пайових внесків обумовлюється настанням обставини прийняття органом управління КС відповідного рішення про виплату пайових внесків,  що відповідає   п.1 ст.212 ЦК України.

Внаслідок настання вищевказаного події, з 20.01.2009 року , Згідно ст.509 ЦКУ, п.17.5 ст.17, п. 17.8 ст.17 Статуту КС між  позивачем  і КС виникло зобов'язання, в силу якого Відповідач (боржник) повинен виплатити  позивачу  ( кредитору) не пізніше ніж через один місяць пайові внески і відповідні доходи (відсотки).

Згідно ст.526 ЦК України зобов'язання має бути виконано належним чином.

Згідно з п. 1 ст. 623 ЦК України, боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

Згідно з п.1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно п.2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний виплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Відповідно до п.2 ст. 22 ЦК України, збитками є доходи які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Згідно з п.3 ст. 22 ЦКУ, збитки відшкодовуються в повному обсязі. Якщо особа, яка порушила право, одержало у зв'язку з цим  доходи, то розмір упущеної вигоди, що відшкодовується особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, отриманих особою, яка порушила право. Так як КС здійснював видачу кредитів з платою за користування (відсотками) у розмірі 60% річних (а це і є дохід КС згідно з п. 18.1 ст. 18 Статуту КС), ту шкоду теж повинен бути розрахований по цій процентній ставці.  Підтвердженням  збитку  позивача « упущеної  вигоди»   реальна можливість отримання доходу при розміщенні неодержаних у термін  коштів від Кредитної спілки" Регіон "як внесок до кредитної спілки" Самопом1ч "(код ЄДРПОУ 22684157), членом якого  є позивач.

Внаслідок вищеописаних обставин і відсутності виплат боргу КС, склалася ситуація необмеженого за часом фактичного невиконання зобов'язання Відповідачем, що, згідно зі ст. 610 ЦКУ, є порушенням зобов'язання.

Таким чином, враховуючи положення   п. 17.8 ст.17 Статуту КС і дату виходу позивача  з членів КС (20.01.2009 року .), додатковий пайовий внесок повинен був бути виплачений  КС до 20.02.2009 року, а відсотки нараховані і виплачені за весь період користування пайовим внеском з 14.04.2008 року  до 20.02.2009 року.  

Враховуючи вищевикладене і  керуючись ст. ст. 10,11, 209, 212,214, 215,224 ЦПК України,  ст.ст. 8,13,14, 16, 22, 202, 212, 319, 355, 370, 509, 526, 610, 611, 623, 625 Цивільного кодексу України,  ст. ст.1, 10, 21,23 Закону України "Про кредитні спілки", суд, -

    В И Р І Ш И В :  

Позовні вимоги ОСОБА_1   до  Кредитної спілки «РЕГІОН» про   визнання  неправомірним і недійсним  Розпорядження Наглядової ради КС від 09.12.2008року , про виплату додаткового пайового внеску і нарахованих відсотків, компенсації  інфляційних витрат за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань,  компенсації отриманих збитків  -   з а д о в о л ь н и т и.

 Визнати неправомірним і недійсним з моменту його прийняття Розпорядження Наглядової ради Кредитної спілки « Регіон »  від 09.12.2008 року . (Протокол № 28).  

Стягнути з Кредитної спілки « Регіон»  на користь  ОСОБА_1

додаткові пайові внески  станом на    24.11.2009 року в вигляді грошових коштів у розмірі   192 135 \ сто дев’яносто дві тисячі  сто тридцять п’ять гривень  96 копійок.

Стягнути з Кредитної спілки « Регіон»  на користь  ОСОБА_1 нараховані на додаткові пайові внески відсотки в повному обсязі за станом на 01.01.09 року    в вигляді грошових коштів у розмірі 12 819 \ дванадцять тисяч вісімсот дев’ятнадцять \ гривень 15 копійок.

Стягнути з Кредитної спілки « Регіон»  на користь  ОСОБА_1

компенсацію інфляційних втрат за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за період з 21.02.2009 року   по 21.04.2010 року у розмірі 32 883  тридцять дві тисячі  вісімсот вісімдесят три \ гривні  39 копійок.

Стягнути з з Кредитної спілки « Регіон»  на користь  ОСОБА_1

суму компенсації отриманих збитків (упущеної вигоди)  з розрахунку 60% річних) за користування грошовими коштами в період з 21.02.2009 року  по 21.04.10 року  у розмірі 143 187 \ сто сорок три тисячі сто вісімдесят сім \ гривень  82 копійки.

Зобов'язати   Кредитної  спілку « Регіон»   нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 суму компенсації інфляційних витрат за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за весь період прострочення з 22.04.2010 року  по день фактичного повернення суми додаткових пайових внесків і відсотків.

Зобов'язати Кредитної  спілку « Регіон «  нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 суму компенсації отриманих збитків (упущеної вигоди) у розмірі 60% річних  за користування грошовими коштами позивача за весь період прострочення з 22.04.2010 року  по день фактичного повернення суми додаткових пайових внесків і відсотків.

Стягнути  з Кредитної спілки « Регіон»  на користь  ОСОБА_1 витрати  на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 \ сто двадцять \  гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з  дня отримання його копії.  

    Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Харківської області через Червонозаводський районний суд м. Харкова шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення  про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Апеляційоного суду Харківської області або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя -                                     Л.П.Нікуліна.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація