Справа № 2-2640\2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 липня 2010 року, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого:
судді Петушкова С. А. ,
при секретарі – Безкоровайній А. І. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, про стягнення надбавки до пенсії дитині війни, -
УСТАНОВИВ:
Позивач просить: визнати його право на соціальну допомогу як дитини війни;
визнати неправомірними дії відповідача по неповному нарахуванню та невиплаті йому допомоги як дитині війни в період з 9. 07. по 31. 12. 2007 року, та з 22. 05. 2008 року по 31. 12. 2009 року, та зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату йому цієї допомоги за вказаний період у порядку та сумах, передбачених ст. 6 ЗУ «Про захист дітей війни».
Позивач відповідно до статті 13 ЗУ №2195-ІУ від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни. Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону з першого січня 2006 року йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У вищевказаний період йому така допомога виплачувалась в значно меншому розмірі.
Сторони подали клопотання про розгляд справи без них, позивач на своїх вимогах наполягає, представник відповідача позов не визнала, просить в його задоволенні відмовити, оскільки відповідач діяв у відповідності із чинним законодавством.
Судом встановлено наступне.
Позивач відповідно до статті 13 ЗУ №2195-ІУ від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни. Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону з першого січня 2006 року повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2007-2009 роках така допомога виплачувалась у значно меншому розмірі. Інших соціальних доплат позивач не отримує.
Згідно листа управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області від 08.01.2010 року за № 5 /Б - 04 - 29, з 01 жовтня 2008 року і по теперішній час дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»), на підставі ПКМУ «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян «від 28 травня 2008 року за №530, виплачуються підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії у розмірі 49 грн. 80 коп.
Згідно із абзацом шостим частини третьої статті 4 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення передбачаються виключно законами про пенсійне забезпечення, а порядок визначення розмірів пенсійних виплат встановлюється лише Законом (абзац сьомий частини другої статті 5).
Відповідно до вимог ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік», не вносилися зміни до ЗУ«Про соціальний захист дітей війни». Конституційний Суд України у своїй ухвалі від 22.05.2009 року № 2 у/2009 р. встановив, що у частині першій статті 28 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого в абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій призначених згідно з цим Законом.
Відповідно до ухвали Конституційного Суду України № 27-у/2009 непоширення мінімального розміру пенсії за віком, установленого у абзаці першому частини першої ст. 28 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни у статті 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни".
Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем. Однак, на даний момент не існує будь-якого іншого порядку визначення мінімальної пенсії за віком, а тому суд виходить із наявних на час вирішення спору норм законодавства. Таким чином, суд приходить до висновку, що слід, визнати дії відповідача що полягають у неповному нарахуванні та виплаті позивачам щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни – неправомірними, та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві щомісячної державної соціальної допомоги за вказаний позивачем період.
Таким чином, суд приходить до висновку, що слід, з метою повного захисту інтересів позивача, визнати дії відповідача що полягають у неповному нарахуванні та виплаті позивачеві щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни – неправомірними, та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві щомісячної державної соціальної допомоги за вказаний ним період. Слід на підставі ст. 88 ЦПК, в межах позовних вимог що задовольняються, с тягнути з коштів Державного Бюджету України що направляються на потреби ПФУ на користь позивача сплачений нею судовий збір в сумі 8, 50 грн. та витрати на ІТЗ в сумі 37 грн. В задоволенні інших вимог слід відмовити.
Керуючись ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп 2007 та 10-рп-2008, ухвалою Конституційного Суду України № 2 у/2009, ст. ст. 15, 88, 208, 209, 213-215 ЦПК, с уд, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, що полягають у неповному нарахуванні та виплаті ОСОБА_1, щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за період з 9. 07 по 31. 12 2007 року, з 22. 05. 2008 року, по 31. 12. 2009 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, щомісячної державної соціальної допомоги починаючи з 9. 07 по 31. 12 2007 року, з 1. 06. по 31. 12. 2008 року, та з 1. 01. по 31. 12. 2009 року у розмірі, передбаченому ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", та ст. 28 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", - 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Стягнути з коштів Державного Бюджету України що направляються на потреби ПФУ на користь позивача сплачені ним: судовий збір в сумі 8, 50 грн. та витрати на ІТЗ в сумі 37 грн.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду, або апеляційна скарга на неї, може бути подана сторонами до Апеляційного суду Кіровоградської області протягом 10 діб, з часу отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Апеляційного суду Кіровоградської області протягом 20 днів з часу подачі заяви про апеляційне оскарження через Олександрійський міськрайонний суд.
Головуючий: